pátek 26. února 2021 | Zlin Press - Roman Ordelt

Berani přišli ve Varech o výhru a naději na postup do play off

Zápas plný zvratů se odehrál na západě Čech. Hokejisté PSG Berani Zlín si mohli z lázeňského města odvézt více než jeden bod. Svěřenci trenéra Roberta Svobody prohráli v utkání 48. kola Tipsport extraligy 2020/21 na ledě týmu HC Energie Karlovy Vary 4:5 po prodloužení. Berani ztratili i teoretickou šanci na postup do vyřazovacích bojů play off, neboť Olomouc si připsala výhru v Českých Budějovicích. Zlín vedl ve Varech ve 12. minutě již 2:0, ale Energie dokázala vývoj utkání ve 33. minutě otočit na svou stranu. Berani se však nevzdali a zásluhou dvou gólů ve třetí třetině opět v 57. minutě vedli. Prodloužení Západočechům zachránil v 58. minutě obránce Libor Zábranský. Duel jako na houpačce rozsekl po čtyřiceti vteřinách nastavení pro domácí Jiří Černoch. Zlín prohrál s Energií již osmý vzájemný zápas v řadě. Branky dali Antonín Honejsek, Tomáš Fořt, Matěj Sebera a Lukáš Vopelka. Zlín hraje v neděli 28. února doma s Vítkovicemi.

5:4p
(1:2, 2:0, 1:2 - 1:0)
Branky a nahrávky: 17. min Černoch (Kohout), 23. L. Zábranský ml. (Kohout, Černoch), 33. Vondráček (Redlich), 58. L. Zábranský ml. (Redlich, Vondráček), 61. Černoch (Flek, Koblasa) - 2. Honejsek (Šlahař, D. Nosek), 12. Fořt (Kubiš, Gazda), 49. Sebera (D. Nosek), 57. Vopelka (Kubiš, Ferenc). Rozhodčí: Roman Svoboda, Kika – Zíka, Šimánek. Vyloučení: 2:7. Využití: bez. V oslabení: 0:0. Diváci: bez. Střely na branku: 46:20. Zblokované střely: 16:4. Hity: 6:3. Vhazování: 48/70 (69%) - 22/70 (31%). Průběh utkání: 0:2, 3:2, 3:4, 5:4.

HC Energie Karlovy Vary: F. Novotný – Weinhold, Šenkeřík, D. Mikyska, Plutnar, L. Zábranský ml., Pulpán (A), Kowalczyk – O. Beránek, T. Mikúš, Flek – Redlich, Vildumetz, Kulich – Koblasa, Černoch, Kohout – Sapoušek, Skuhravý (C), Vondráček (A). Trenéři: Pešout, Mariška, Kněžický.

Berani Zlín: Huf - Řezníček, Žižka (C), M. Novotný, Ferenc, Gazda, D. Nosek (A), Matyáš Hamrlík - Kubiš (A), Fořt, Vopelka - Sebera, Honejsek, Šlahař - Chludil, P. Sedláček, J. Ondráček - Václavek, Karafiát, Dobiáš. Trenéři: Robert Svoboda, Martin Hamrlík, Hrazdira.

První třetina

Zlínští měli v duelu na lázeňském ledě raketový nástup, neboť se ujali vedení za pouhých 62 vteřin od úvodního vhazování. Nejproduktivnější hráč Beranů Honejsek pálil z prostoru mezikruží po přihrávce Šlahaře zpoza brány přesně do horního rohu svatyně brankáře Novotného - 0:1. Západočeši hráli po prohřešku Matyáše Hamrlíka úvodní přesilovou hru, naštěstí pro hosty měli Zábranský, Černoch a Kohout vychýlenou koncovku. Gólman Huf všechny střely pochytal a ve 12. minutě hosté udeřili podruhé. Domácí bek Weinhold chyboval na modré čáře, Kubiš poslal do brejku Fořta, který prostřelil střelou mezi betony karlovarského brankáře - 0:2. Ve 14. minutě domácí kapitán Skuhravý mířil jen do Hufa, na druhé straně střelu Karafiáta vyrazil Novotný betonem. Energie se dostala zpět do zápasu kontaktním gólem v 17. minutě, když Černoch úspěšně tečoval přihrávku Kohouta do prostoru brankoviště - 1:2.

Druhá třetina

Co se Zlínu povedlo v úvodu utkání, předvedla Energie na začátku druhé třetiny. Ve 23. minutě obránce Zábranský nahodil kotouč na zlínskou bránu a vyražený kotouč od Hufa se nešťastně odrazil od jednoho ze zlínských beků odrazil do vlastní sítě - 2:2. Berani sázeli na rychlé brejky, při jednom z nich Sedláček jen orazítkoval Novotného betony. Domácí mohli strhnout vedení poprvé na svou stranu před polovinou zápasu, ale Kohoutova rána z levého kruhu jen těsně minula tyčku. Karlovarský obrat dokonal ve 33. minutě Vondráček, který se prodral před Hufa a kotouč se štěstím doklouzal za brankovou čáru - 3:2. Energie byla při chuti a na mladíka ve zlínském brankovišti šla jedna střela za druhou. V koncovce neuspěli Redlich, Koblasa a Černoch.

Třetí třetina

Rušné okamžiky se střídaly na obou stranách. Oba brankáři byli v zápřahu a větší šance si vypracovali Berani. Nejdříve Hamrlík tečoval kotouč do břevna a vzápětí Honejsek ve slibné příležitosti vyprášil jen Novotného beton. Vyrovnání přišlo ve 49. minutě, po střele Noska se odrazil kotouč k Seberovi, který ho poslal z brankoviště do odkryté sítě - 3:3. Trenéři domácího týmu si vzali trenérskou výzvu, ale neuspěli. Autor vyrovnávacího gólu poté vyfasoval dva menší tresty za vysokou hůl, nicméně hosté čtyřminutové oslabení ustáli bez újmy. Zlín šel v 57. minutě opět do vedení, Vopelka nahodil kotouč od mantinelu u modré čáry, a ten se zastavil až v síti - 3:4. Hosté se radovali z vedení necelou minutu, ze skrumáže před zlínskou bránou se dostal kotouč ven a Zábranský vstřelil svůj druhý gól v utkání - 4:4.

Prodloužení

Energie nakonec strhla výhru na svou stranu v čase 60:40 minuty. Dvě vteřiny po návratu vyloučeného Fořta zpět na led padl rozhodující gól, střelu Fleka tečoval pod víko Hufovy brány Černoch - 5:4.

Tomáš Mariška (asistent trenéra HC Energie Karlovy Vary): „Odehráli jsme těžké utkání s těžkým soupeřem, ve kterém se nám absolutně nepovedlo prvních a posledních deset minut. V těch naše hra neměla pohyb a parametry, které si představujeme. Zbytečně jsme si nechali soupeře odskočit. Poté jsme ho nechali vyrovnat a dokonce i jít do vedení. Po průběhu asi můžeme být rádi za dva body. Ve druhé třetině, kdy jsme měli velký tlak a hodně dobrých šancí, tak jsme nedokázali odskočit o více než jednu branku. Kdybychom dali čtvrtý, pátý gól, zápas bychom zvládli. Bohužel se to nepodařilo a Zlín byl nepříjemný až do konce.“

Robert Svoboda (hlavní trenér PSG Berani Zlín): "Asi spravedlivá remíza po šedesáti minutách. Měli jsme dobrý vstup do utkání a rychle jsme se dostali do brejku a vedli 2:0. Domácí byli poté aktivnější, získali převahu i zásluhou přesilových her. Do třetí třetiny jsme šli s tím, že srovnáme stav, což se podařilo. Dokonce jsme otočili zápas na svou stranu. V prodloužení rozhodla tečovaná střela soupeře. S předvedeným výkonem můžeme být spokojení. Zranili se nám další dva hráči, což už je hraniční situace. Bohužel nevíme, co nás čeká pozítří."