neděle 01. března 2020 | Zlin Press - Roman Ordelt

Berani prohráli na Spartě, ale mají jistý postup do play off

Hokejisté PSG Berani Zlín prohráli v zápase 50. kola Tipsport extraligy 2019/2020 na ledě týmu HC Sparta Praha 1:5, ale přesto mohou dvě kola před závěrem základní části slavit postup do předkola play off. O třetí účasti v řadě ve vyřazovacích zápasech rozhodla prohra Vítkovic na ledě Litvínova. Sparta byla úspěšná v koncovce, do vedení se dostala již ve 4. minutě a ve druhé třetině rozhodla o výhře, když přidala tři branky. Čestný úspěch hostů přišel až za stavu 0:5, když branku vstřelil obránce Daniel Gazda. Zlín hraje v úterý 3. března doma s Hradcem Králové.

50. kolo / neděle 1. 3. 2020 / 16:00
HC Sparta Praha Sparta - Berani Zlín Zlín
5:1
(1:0, 3:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 4. min Řepík (Rousek, Sukeľ), 25. Dvořáček (Košťálek), 31. M. Forman (Pech), 37. Řepík (Sukeľ), 46. Smejkal (M. Kvapil, T. Pavelka) - 49. Gazda (Claireaux). Rozhodčí: Bejček, Pešina – Frodl, Kajínek. Vyloučení: 2:4, navíc Kašík (Zlín) na 10 minut. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 9 120. Střely na branku: 29:42. Zblokované střely: 4:6. Hity: 8:8. Vhazování: 37:32. Průběh utkání: 5:0, 5:1.

HC Sparta Praha: J. Sedláček - Blain, Kalina, Tomáš Dvořák, Košťálek, Jurčina, Piskáček, T. Pavelka - Řepík (C), Sukeľ, Rousek - M. Forman (A), Pech (A), Buchtele - Smejkal, D. Tomášek, M. Kvapil - A. Kudrna, Říčka, Dvořáček. Trenéři: M. Hořava, Jandač.

Berani Zlín: Kašík (41. min Huf) - D. Nosek (A), Freibergs, Ferenc, M. Novotný, Buchta, Řezníček, Gazda - Fryšara, Fořt (A), Köhler - Šlahař, Honejsek, Okál - Dufek, Claireaux, Herman - J. Ondráček, P. Sedláček, Kubiš (C). Trenéři: Robert Svoboda, Martin Hamrlík, Hrazdira.

Sparta měla úspěšný vstup do utkání a již ve 4. minutě se ujala vedení, když Rousek skvělým pasem nabídl volného Řepíka, který měl před sebou prázdnou bránu. Berani zahrozili v 6. minutě, Köhler se dostal až před ležícího domácího brankáře Jakuba Sedláčka, ale nebyl úspěšný. Domácí mohli navýšit vedení v polovině úvodní třetiny, k odraženému kotouči se dostal Rousek, zlínský gólman Kašík byl na místě. V koncovce neuspěl ve 13. minutě ani Buchtele. Pražané měli v závěru úvodní dvacetiminutovky dvě velké šance. Nedříve z rychlého brejku dva na jednoho Slovák Sukeľ přestřelil a poté nejproduktivnější domácí hráč Pech na Kašíka nevyzrál. Před první sirénou se na ledě přiostřilo, strhla se hromadná mela, po které domácí hráli přesilovku a zlínský brankář vyfasoval vedle dvou minut ještě osobní desetiminutový trest.

Domácí dohrávali na začátku druhé třetiny početní výhodu a vytvořili si velký tlak. Střely Košťálka, Rouska, Kvapila a dorážka Smejkala k úspěchu nevedly. Po faulu Jurčiny si zahráli přesilovku i hosté, od modré pálili Nosek a Buchta, Pražané se oslabení ubránili a podruhé udeřili ve 25. minutě. Košťálek při ráně zlomil hůl, kotouč se dostal do prostoru mezikruží a Dvořáček prostřelil Kašíka. Do tříbrankového náskoku šli domácí v polovině utkání, Forman se dostal ve 31. minutě od mantinelu ke střele a Kašík byl proti jeho střele bezmocný. Do příležitostí se dostali i Berani, po chybě ve sparťanské obraně střílel z nebezpečné pozice Dufek, ale Jakub Sedláček byl na místě. Sparta přidala ještě v závěru druhé periody čtvrtý gól, když ve 37. minutě kapitán Řepík vstřelil druhou branku.

Do závěrečné třetině nastoupil do zlínské brány náhradník Huf. Při signalizovaném faulu přidali domácí po ukázkové kombinaci ve 46. minutě pátý gól. Zlínská obrana byla rozebrána a Smejkal měl snadnou práci. Další gól odmítl Buchtele, když netrefil prázdnou klec. Čestný gól pro hosty přišel v 49. minutě. Jakuba Sedláčka o čisté konto připravil najetý bek Gazda, který z pozice kruhu mířil přesně po předchozí střele Claireauxe. Za rozhodnutého stavu se poté duel již pouze dohrával.

Nejlepší hráči: Michal Řepík - Daniel Gazda.

Miloslav Hořava (trenér HC Sparta Praha): "Zlín má výborně organizované a pracovité mužstvo. Zásluhou výborného gólmana Sedláčka jsme neinkasovali v první třetině gól. Hodně nás podržel, neboť soupeř měl hodně šancí. V okamžiku, kdy jsme dali druhý a třetí gól se naše hra zlepšila a zápas se odehrával v naší režii. Předtím to bylo vyrovnané utkání a Zlín byl i lepším týmem. Jsme rádi za tři body a výhry si velmi vážíme."

Martin Hamrlík (asistent trenéra PSG Berani Zlín): "Gratuluji Spartě k vítězství, zaslouženě vyhrála. Chci rovněž poděkovat fanouškům Zlína, kteří dorazili v hojném počtu. Chtěli jsme se vyrovnat fotbalistům, kteří vybojovali den před námi se Spartou cenný bod. Neprožíváme zrovna příznivé období, nehrajeme dobře a v dnešním zápase se to opět potvrdilo. Děláme obrovské chyby v obranném pásmu, soupeř nám dal tři góly do prázdné brány. Musíme se dát před play off do kupy. Jestli budeme pokračovat v podobné formě a kluci si to nesrovnají v hlavách, tak máme po pár dnech v předkole konec sezony."