úterý 05. března 2019 | Zlin Press - Roman Ordelt

Berani prohráli v Olomouci a o předkolo play off musí zabojovat

Hokejisté PSG Berani Zlín prohráli v utkání 51. kola Tipsport extraligy na ledě týmu HC Olomouc 1:3 a předkolo play off ještě nemají jisté. Litvínov si připsali tříbodové vítězství nad Plzní a zůstává stále ve hře. Moravská bitva vyzněla pro domácí Kohouty, kteří šli do vedení v závěru první třetiny. Olomouc poté přidala ve 26. minutě druhý gól a měla utkání pod kontrolou. Kubiš a spol. dokázali odpovědět jen na třetí gól Hanáků, když ve 45. minutě vstřelil branku Daniel Gazda. Hosté ztroskotali na skvělém brankáři Janu Lukášovi, který chytil 40 zlínských střel. Zatímco Mora vyhrála posedmé v řadě a slaví již postup do čtvrtfinále play off, Zlínští si připsali druhou prohru v řadě. Zlínská družina potřebuje k jistotě postupu do předkola vyřazovacích bojů vybojovat ještě bod. Berani hrají v posledním kole základní části extraligy, které je na programu v pátek 8. března, doma od 18 hodin s Kometou Brno.

51. kolo / úterý 5. 3. 2019 / 17:30
HC Olomouc Olomouc - Berani Zlín Zlín
3:1
(1:0, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 20. min Jergl, 26. Burian (J. Káňa, Strapáč), 43. Kolouch (Švrček) - 45. Gazda (E. Kulda). Rozhodčí: Šír, Bejček - Frodl, Rampír. Vyloučení: 6:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 121. Střely na branku: 27:41. Zblokované střely: 7:20. Hity: 7:7. Vhazování: 31/60 (52%) - 29/60 (48%). Průběh utkání: 3:0, 3:1.

HC Olomouc: Lukáš - Škůrek, Vyrůbalík, Dujsík, Švrček, L. Rutar, Ondrušek - Jergl, Kolouch, Ostřížek - Irgl, Strapáč, Burian - Holec, Skladaný, Laš - V. Tomeček, Mráz, J. Káňa. Trenéři: Tomajko, Moták.

Berani Zlín: Kašík - Nosek, Freibergs, Řezníček, Gazda, Ferenc, Valenta, od 25. min navíc Padrnos - J. Dufek, Fořt, Kubiš - Šlahař, Honejsek, Herman - Okál, P. Sedláček, E. Kulda - L. Krejčík, Popelka, Václavek. Trenéři: Robert Svoboda, Martin Hamrlík, Hrazdira.

Hned v úvodní minutě se uvedl navrátilec Fořt, když nebezpečnou střelou vyzkoušel pozornost domácího gólmana Lukeše. Ve 2. minutě předvedl skvělé zákroky zlínský brankář Kašík. Nejdříve vychytal pokus Laše a poradil si i s dorážkou Skladaného. Kohouti měli v úvodních minutách větší šance, volný Jergl z bezprostřední blízkosti minul zlínskou klec. V 6. minutě se ukázal Kulda, projektil z jeho hole těsně minul horní růžek Lukešovy svatyně. Rychlý hokej pokračoval i nadále, osamocený Fořt s bekhendovou kličkou na Lukáše neuspěl. Berani hráli v 8. minutě úvodní přesilovou hru po faulu Irgla, k odraženému puku se dostal Honejsek, ale nastřelil jen beton Lukáše. Největší šance pro hosty se naskytla v 18. minutě, po přihrávce od Honejska měl Herman odkrytou bránu, ale domácí obránce úspěšně zasáhl holí. Po chybě ve zlínské obraně ujel Tomeček, jenže při blafáku mu scházel klid na zakončení. Mora se ujala vedení gólem do šatny. Půl minuty před první sirénou předvedl skvělou individuální akci Jergl, prosmýkl se vedle dvou zlínských hráčů a střelou po ledě překonal Kašíka.

Hned na začátku druhé třetiny se dostal do příležitosti Kulda, ale čaroděj Lukáš zasáhl úspěšně lapačkou. Berani poté hráli druhou přesilovku v utkání, vytvořili si velký tlak a k srovnání stavu jim chybělo i štěstí. Noskova střela skončila na tyči, Fořt nebyl úspěšný v zakončení a Honejsek před odkrytou bránou nezpracoval skákající kotouč. Přišel zákonitě trest, neboť Hanáci úvodní přesilovku využili. Po rychlém přečíslení byl na konci ukázkové souhry ve 26. minutě Burian. Beranům nešly přesilovky, při další zaváhal v zakončení Dufek. Zlínští naráželi na bezchybný výkon Lukáše a skvělou defenzívu Olomouce. Hosty v závěru zachránil od třetího gólu obránce Ferenc, který odpálil kotouč z brankové čáry, když Kašík byl už překonaný po střele Strapáče.

Olomouc začala závěrečné dějství aktivně a ve 43. minutě přidala třetí gól. Ránu Švrčka od modré čáry tečoval do zlínské sítě Kolouch. Berani se nevzdali. Zatímco Šlahař ještě přestřelil, obránce Gazda ve 45. minutě překonal po Kuldově průniku Lukáše. V 52. minutě neplatil gól Jergla kvůli ofsajdu a na ledě se strhla velká mela, po které rozhodčí vyloučili dva hráče na každé straně. Zlínští sáhli více než čtyři minuty před třetí sirénou k power play, ale ke zkorigování nepříznivého stavu a ke kýženému body to již nevedlo. Bitva na moravském poli vyzněla už popáté z posledních šesti vzájemných duelů pro Hanáky.

Nejlepší hráči: Jan Lukáš - Edgars Kulda.

Zdeněk Moták (trenér HC Olomouc): "Vyrovnané utkání s množstvím šancí na obou stranách. V první třetině jsme byli mírně lepším týmem, zatímco začátek druhé třetiny nám nevyšel. Hráli jsme v oslabení, dostali jsme se pod velký tlak a odolali jsme jen se štěstím s výraznou podporou výborného Jana Lukáše. Třetí třetinu jsme již ubojovali. Bylo to vydřené vítězství, které nás posunulo do šestky."

Robert Svoboda (hlavní trenér PSG Berani Zlín): "Byl to vynikající zápas ve stylu play off s maximálním nasazením od všech hráčů na obou stranách. Paradoxně padlo málo gólů na to, kolik bylo šancí v průběhu utkání. Musím náš tým pochválit a smeknout nad tím, jak bojovali až do poslední chvíle, abychom získali potřebný bod. Bohužel se to nepodařilo, neboť obětavost na straně domácího celku byla neuvěřitelná. Upínáme se k pátečnímu zápasu s Kometou, který všechno rozhodne."