neděle 05. ledna 2020 | Zlin Press - Roman Ordelt

Berani srazili potřetí v sezoně Kometu, o výhře rozhodly nájezdy

Bravo! Hokejisté PSG Berani Zlín vyhráli v utkání 34. kola Tipsport extraligy 2019/2020 na ledě týmu HC Kometa Brno 3:2 po samostatných nájezdech. Berani porazili Kometu v letošní sezoně již potřetí a v moravském derby slaví cenné dva body! Brno v utkání před vyprodanou arénou dvakrát vedlo, ale Žižka a spol. dokázali vždy vyrovnat. Kometa šla do vedení po bezbrankovém úvodu hned na začátku druhé třetiny, ale zlínská odpověď přišla v 36. minutě. Domácí podruhé strhli vedení na svou stranu v 52. minutě, nicméně pět minut před koncem základní hrací doby bylo opět vyrovnáno. Derby nakonec rozhodly ve prospěch Zlína až samostatné nájezdy. Branky dali Jan Dufek, Zdeněk Okál a rozhodující nájezd proměnil David Nosek. Berani hrají v pátek 10. ledna doma s úřadujícím mistrem z Třince.

34. kolo / neděle 5. 1. 2020 / 15:00
HC Kometa Brno Kometa Brno - Berani Zlín Zlín
2:3sn
(0:0, 1:1, 1:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 21. min J. Hruška (Pyrochta), 52. Mueller (Plekanec) - 36. Dufek, 55. Okál (Honejsek), rozhodující nájezd D. Nosek. Rozhodčí: Jeřábek, Kubičík – Bryška, Rampír. Vyloučení: 2:4. Využití: bez. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 700 (vyprodáno). Střely na branku: 34:29. Zblokované střely: 10:10. Hity: 6:4. Vhazování: 26/58 (45%) - 32/58 (55%). Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:3.

HC Kometa Brno: Čiliak - Baranka, Mlčák, Pyrochta, Forman, Gulaši, Svozil, Malec (A) - Zaťovič (C), Plekanec (A), Mueller - Orsava, J. Hruška, Vincour - Kusko, Rákos, Kucsera - Plášek ml., Střondala,, L. Horký. Trenéři: L. Zábranský st., Horáček, Pokorný, Bělohlav.

Berani Zlín: Kašík - D. Nosek (A), Žižka (C), Ferenc, Freibergs, Řezníček, M. Novotný, Matyáš Hamrlík - Kubiš (A), Fořt, Köhler - Šlahař, Honejsek, Okál - Claireaux, Fryšara, Dufek - Roman Pšurný, P. Sedláček, Popelka. Trenéři: R. Svoboda, Martin Hamrlík, Hrazdira.

V brance Komety nastoupil Čiliak, který chytal až do konce roku právě ve Zlíně. Hned v úvodní minutě se prodral před brněnského gólmana Šlahař, ale z bezprostřední blízkosti neuspěl. Berani po špatném střídání nabídli domácím úvodní přesilovou hru. Brno gólmana Kašíka vůbec neohrozilo. Zlínský strážce svatyně poté předvedl sérii úspěšných zákroků, když kryl střely Zaťoviče, Muellera a Vincoura. Bez úspěchu pro domácí vyzněla další početní výhoda. Horká chvilka pro Zlín přišla ve 13. minutě po hrozbě čtvrtého útoku modrobílých. Plášek mířil z dorážky vedle a vzápětí Horký trefil jen Kašíka. Berani zahrozili až v závěru úvodní třetiny, pozornost Čiliaka vyzkoušeli Okál a Dufek. Skóre se nezměnilo ani po úvodní přesilovce Zlína, když v koncovce neuspěli Šlahař, Honejsek a Claireaux.

Kometa měla úspěšný vstup do druhé třetiny. Hned v úvodní minutě dorazil Jan Hruška kotouč do odkryté zlínské klece. Domácí měli nadále převahu, po rychlém brejku byl ve 25. minutě blízko ke zvýšení náskoku americký snajpr Mueller, ale nepřekonal Kašíkův beton. Berani v polovině utkání přidali na tempu a před brněnským brankovištěm bylo hodně rušno. Pozornost Čiliaka prověřil dvakrát Fořt, střela Fryšary šla vedle. Zlín byl blízko vyrovnání ve 34. minutě, jenže Šlahař před odkrytou bránou netrefil kotouč přesně, a ten doplachtil mimo klec. Hosté se dočkali srovnání stavu ve 36. minutě po hrubé chybě domácího beka Pyrochty, který naservíroval kotouč Dufkovi a zlínský forvard před Čiliakem umístil kotouč přesně pod horní tyčku! Skvělý Kašík v závěru prostřední dvacetiminutovky ještě kryl střelu Muellera v přesilovce.

Zatímco Horký nestrhl vedení na začátku třetí části opět na stranu Komety, v 52. minutě se postaral o těsný náskok domácího celku Mueller. Po rychlé akci tři na dva americký střelec překonal bekhendem Kašíka. Radost Brna trvala pouze tři minuty. Sotva vyloučený Malec naskočil na led, Kometa inkasovala. Honejskova přihrávka trefila Muellera a odražený kotouč usměrnil do sítě Okál, když Čiliak se nepřemístil včas k tyčce. Berani vzápětí mohli dokonat obrat, ale domácí podržel Čiliak po ráně od Freibergse i následné dorážce Ference.

V prodloužení předvedl Kašík skvělý zákrok po střele Pyrochty. Vyrovnané utkání nakonec rozsekly až samostatné nájezdy, kde se přiklonilo štěstí na stranu Zlína.

Samostatné nájezdy - 1. série: Okál -, Vincour -, 2.série: Dufek +, Mueller -, 3. série: Honejsek +, Zaťovič +, 4. série: D. Nosek +, Kusko +, 5. série: Šlahař -, L. Horký -.

Nejlepší hráči: Marek Čiliak - Libor Kašík.

Kamil Pokorný (asistent trenéra HC Kometa Brno): "Začátek jsme měli výborný, ale bohužel jsme nedali gól. Zlín srovnal hru a ve druhé třetině jsme šli do vedení. Byli jsme aktivnějším týme, ale vyrovnání soupeře přišlo z ničeho. Ve třetí třetině jsme nevyužili brejky a ujal se až ten Petra Muellera. V závěru třetí třetiny jsme pustili Zlín do přesilovky, ale nešťastný odraz kotouče na hůl soupeře zajistil vyrovnaný stav po šedesáti minutách. Škoda, že jsme duel nedotáhli do úspěšného konce, jsme zklamaní."

Robert Svoboda (hlavní trenér PSG Berani Zlín): "Vynikající utkání ve vysokém tempu a ve výborné divácké kulise. Přečkali jsme začátek utkání, kdy domácí hráli po našem špatném střídání přesilovou hru. Vytvořili si velký tlak, ale brankář Kašík nás výrazně podržel, což bylo důležité pro další vývoj utkání. Docela se nám daří v poslední době přesilové hry, jednu jsme se štěstím využili. Nájezdy jsou vždy loterie. Bylo to pohledné utkání, které se muselo všem líbit. Ozdobou byli brankáři na obou stranách."