úterý 23. února 2021 | Zlin Press - Roman Ordelt

Berani statečně drželi s lídrem extraligy krok a těsně prohráli

Zlínští hokejisté dokázali, že i proti favorizovanému soupeři se dá uhrát velmi slušný výsledek. Hráči PSG Berani Zlín prohráli v dohrávaném utkání 5. kola Tipsport extraligy 2020/21 s týmem HC Oceláři Třinec 2:3, když bojovali až do poslední vteřiny s lídrem extraligy o bodový zisk. Slezané se ujali na začátku duelu vedení, ale Zlínští ve 27. minutě srovnali stav. Hosté šli ještě před druhou sirénou do opětovného vedení, které navýšili na rozdíl dvou gólů v 51. minutě. Žižka a spol. se nevzdali a ještě zdramatizovali střetnutí, nicméně na body nedosáhli. Třinec si upevnil vedoucí postavení v tabulce a vyhrál podvanácté z posledních třinácti zápasů. Berani prohráli třetí zápas v řadě, nicméně stále živí teoretickou šanci na postup do vyřazovacích bojů v play off, neboť Olomouc rovněž nebodovala. Branky zaznamenali Jakub Šlahař a Jan Václavek, pro něhož to byl premiérový gól v extralize. Zlín hraje v pátek 26. února na ledě Karlových Varů.

2:3
(0:1, 1:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 27. min Šlahař (Honejsek), 59. Václavek (Karafiát, Dobiáš) - 5. Kofroň (O. Kovařčík), 37. M. Stránský (M. Doudera, Martin Růžička), 51. Rodewald (Zahradníček). Rozhodčí: Pešina, Šindel – Pešek, Malý. Vyloučení: 4:3, navíc M. Novotný (Zlín) na 10 minut. Využití: bez. V oslabení: 0:0. Diváci: bez. Střely na branku: 13:39 (2:13, 7:16, 4:10). Zblokované střely: 14:17. Hity: 8:5. Vhazování: 37/76 (49%) - 39/76 (51%). Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 2:3.

Berani Zlín: Huf - Řezníček, Žižka (C), M. Novotný, Ferenc, Suhrada, D. Nosek (A), Matyáš Hamrlík - Kubiš (A), Fořt, Vopelka - Sebera, Honejsek, Šlahař - Chludil, P. Sedláček, J. Ondráček - Václavek, Karafiát, Dobiáš. Trenéři: R. Svoboda, Martin Hamrlík, Hrazdira.

HC Oceláři Třinec: Kacetl - Gernát, M. Doudera, Zahradníček, Kundrátek, Freibergs, M. Adámek - M. Stránský, P. Vrána (C), Martin Růžička (A) - Kurovský, Marcinko, Rodewald - Kofroň, M. Kovařčík, O. Kovařčík - Hrehorčák, Roman, Dravecký (A) - Jonáš Peterek. Trenéři: Varaďa, M. Zadina, J. Kameš.

První třetina

Berani nastoupili do zápasu s lídrem extraligy značně oslabeni, neboť scházelo hned sedm hráčů základní sestavy. Utkání začalo ve svižném tempu a oba týmy se v úvodních minutách zastřelovaly. Oceláři otevřeli střelecký účet zápasu v 5. minutě po nešťastném zásahu Pavla Sedláčka, kdy Kofroň hledal v prostoru brankoviště Michala Kovařčíka, ale puk se odrazil nešťastně od brusle zlínského forvarda do vlastní sítě - 0:1. V 8. minutě se prodral za třineckou obranu junior Chludil, ale v koncovce trefil jen hůl jednoho z protihráčů. Slezané poté promarnili dvojnásobnou přesilovku v délce 36 vteřin a po jejím skončení mohli inkasovat. Do bezprostřední blízkosti třineckého brankáře Kacetla se probojoval Kubiš, ale v koncovce neuspěl. Na druhé straně se blýskl Huf, když zlikvidoval ránu kapitána Petra Vrány. Zlínský mladík úspěšně zasáhl i po střelách obránců Gernáta, Freibergse a Adámka. Zlínu nevycházel přechod do útočného pásma, hosté svého soupeře přehrávali a zaslouženě udrželi jednogólový náskok do první sirény.

Druhá třetina

V 25. minutě Hrehorčák vybídl k zakončení Romana, který ale na puk nedosáhl. Berani se nevzdali a v 27. minutě se poprvé prosadili v koncovce. K vyrovnání zavelel nejproduktivnější zlínský hokejista Honejsek, do jeho rány vložil hůl Šlahař a úspěšně tečoval kotouč do třinecké sítě - 1:1. Domácí vzápětí hráli po faulu Marcinka úvodní přesilovou hru, ale paradoxně byli blíže gólu Slezané, ale střelu Kundrátka vychytal skvělý Huf. Třinecký bek zůstal při chuti a v polovině utkání podnikl další atak, který opět ztroskotal na Hufovi. Zlínský brankář čaroval i nadále, když úspěšně pokryl dorážku Draveckého po nahození Hrehorčáka. Zlínští si vytvořili při druhé početní výhodě velký tlak, uzamkli soupeře v obranném pásmu, jenže v koncovce neuspěli Střely Noska, Pavla Sedláčka a podruhé Noska k vedoucí brance nevedly. Hosté strhli vedeni ve 37. minutě opět na svou stranu, Matěj Stránský se vydal až před bránu a přesně zakončil pod horní tyč Hufovy svatyně - 1:2.

Třetí třetina

Berani se ubránili v úvodu dalšímu oslabení a zásluhou dobré defenzivy zůstali stále ve hře o bodový zisk. Ve 46. minutě skončila špatná přesilovka Beranů faulem Ference. Ani hosté v početní výhodě nezářili a hájili těsné vedení. To navýšili v 51. minutě, kdy kanadský forvard Rodewald přesně zakončil po skvělé individuální akci a ukázkové kličce do odkryté brány - 1:3. Berani se nevzdali a zdramatizovali zápas. V 59. minutě vstřelil premiérový extraligový gól Václavek, který zůstal osamocený před Kacetlem a chladnokrevně zavěsil kotouč do sítě - 2:3. Zlínští v závěru sáhli k power play, ale na body s favorizovaným Třincem počtvrté v letošní sezoně nedosáhli.

Martin Hamrlík (asistent trenéra PSG Berani Zlín): "Zápas z naší strany nebyl vůbec špatný. Když se podíváte na počet střel, tak nás soupeř jasně přestřílel, ale utkání jsme odehráli se ctí a jsme spokojeni. Před zápasem nám vypadli ze sestavy útočníci Köhler a Dufek. Uvidíme, jak dlouho budou scházet. Čeká je lékařské vyšetření u specialistů a v dalších hodinách budeme vědět více."

Marek Zadina (asistent trenéra HC Oceláři Třinec): "Měli jsme úkol tento zápas vyhrát za tři body, což se nám podařilo. V utkání jsme střídali dobré i slabší okamžiky. Ve chvíli, kdy jsme začali hrát naši hru, tak jsme si vypracovali řadu šancí. Škoda, že jsme je neproměnili a neodskočili soupeři na větší brankový rozdíl. Vedli jsme 1:0, poté 2:1 a naštěstí odskočili na dva góly. Velmi se radujeme, že jsme tady urvali tříbodovou výhru."