pátek 11. ledna 2013 | Zlin Press - Roman Ordelt

Berani vezou z Pardubic bod, v nastaveném čase rozhodl o výhře Východočechů Rolinek

Hokejisté PSG Zlín prohráli v utkání 39. kola Tipsport extraligy v Pardubicích 2:3 po prodloužení. Dvě vteřiny před koncem základní hrací doby mohl strhnout tři body na stranu Zlína Ondřej Veselý, ale nastřelil pouze bránícího protihráče. Ve čtvrté minutě prodloužení rozesmutnil hosty navrátilec do extraligy Tomáš Rolinek. Vlachova družina dvakrát zásluhou využité přesilové hry srovnala krok, nicméně strhnout vedení na svou stranu se Zlínu nepodařilo. Berani získali v letošní sezoně ve vzájemných zápasech s Pardubicemi první bod. Branky vstřelili Radim Tesařík s Jaroslav Balaštík. Tým PSG hraje v neděli na Slavii.

39. kolo / pátek 11. 1. 2013 / 18:00
HC Dynamo Pardubice Pardubice - Berani Zlín Zlín
3:2p
(1:0, 0:0, 1:2 - 1:0)
Branky a nahrávky: 19. min Cetkovský (V. Kočí), 48. Somík (Píša, Bartek), 64. Rolinek (T. Zohorna, Marušák) - 45. Tesařík (Holík, Veselý), 56. Balaštík (Hamrlík, Leška). Rozhodčí: Hrubý, Šír - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 6:4. Využití: 1:2. Diváci: 7 546. Střely na branku: 24:28. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2.

HC Dynamo Pardubice: Salfický - Benák, Gawryletz, Píša, Vašíček, V. Kočí, Marušák, Zdráhal - Bartek, Rolinek, Somík - T. Nosek, T. Zohorna, Tybor - Radil, Kousal, Buchtele - Cetkovský, Nahodil, Semorád. Trenéři: Trličík, Lubina a Pospíšil.

Berani Zlín: J. Sedláček - Hamrlík, Linhart, Zámorský, Řezníček, Tesařík, Kotvan, Šenkeřík - Balaštík, Leška, Köhler - Holík, Čajánek, O. Veselý - Kubiš, Melenovský, F. Čech - Šlahař, Okál, Fořt. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

V sestavě Pardubic nastoupil zlínský odchovanec Jiří Marušák, který posílil obranu Východočechů trejdem z Plzně. Hned na začátku utkání Linhart fauloval Rolinka a domácí měli výhodu úvodní přesilové hry. Pardubice sevřely hosty v jeho obranném pásmu, ale gólman Sedláček si poradil se střelou Radila, nicméně do vážnější střelecké pozice se nedostaly. Ve 4.minutě zahrozil z pravého křídla Cetkovský, naštěstí Sedláček zasáhl špičkou betonu. Berani ohrozili na konci 5. minuty domácího gólmana Salfického, střela Holíka byla zblokována a neuspěl s dorážkou kapitán Čajánek. Úvodní přesilovku měl na konci 9. minuty i Zlín a střelecký účet zápasu mohl otevřít kanonýr Balaštík, který po nahrávce zpoza branky od Lešky trefil jen Salfického. Vlachova družina si vytvářela tlak a Východočeši faulovali. Za držení protihráče odešel za katr Kousal, ale hosté promarnili i další přesilovku. Balaštík střílel opět mimo a mohlo být ještě hůře. V oslabení Nosek sebral kotouč Čajánkovi a nekrytý Rolínek střelou po ledě trefil pouze Sedláčka. Gólman PSG se blýskl v 16. minutě, když vytěsnil mimo tyče jedovatou střelu Bartka. Hra se v závěru úvodní třetiny vyznačovala chybami na obou stranách, po minele obránce Gawryletze ujížděl na Salfického opět Balaštík, ale svůj blafák nedotáhl do úspěšného konce. Přišel zákonitě trest v podobě vedoucí branky Pojišťovny. Postaral se o ni Cetkovský, jehož bekhendové nahození přes klubko hráčů Sedláček uviděl až v síti. Druhý gól měl na holi v posledních vteřinách Nosek, ale trefil pouze Sedláčkovy betony.

Akcie Pardubic držel na začátku druhé třetiny brankář Salfický, když zlikvidoval střelu Kubiše z voleje, další šance promrhali Balaštík, Čajánek a Holík. Těsně před polovinou utkání se prodral před zlínskou branku Zohorna, ale trefil jen boční konstrukci klece. Domácí poté nevyužili další přesilovku při prohřešku Lešky. Při hře pět na pět Bartek těsně minul horní růžek Sedláčkovy svatyně. Berani hrozili ve druhé polovině prostřední části především z brejků, ale v rozhodující chvíli jim sklouzl kotouč z čepele. Zlínské vyrovnání viselo ve 40. minutě doslova na vlásku, Zámorský tvrdě vystřelil a Salfický vytěsnil puk betonem do bezpečí.

Pardubičtí se ubránili v úvodu třetí třetiny oslabení, nicméně v 45. minutě poprvé inkasovali. Na trestné lavici seděl za sekání Nosek a Berani početní výhodu za necelou minutu využili. Do prostoru mezikruží si najel Tesařík a poprvé v utkání propálil Salfického. Domácí odpověď na sebe nenechala dlouho čekat. Za katr zamířil Šlahař a sedm vteřin před jeho návratem na ledovou plochu šla Pojišťovna podruhé do vedení. Střelu Píši od modré čáry úspěšně tečoval za Sedláčkova záda kapitán Somík. Předtím mohla jít Vlachova družina do vedení ve vlastním oslabení, ale Salfický bravurně chytil dělovku Lešky. Hosté smazali vedení Pardubic i podruhé a opět v přesilovce. Za držení byl vyloučen zlínský odchovanec Marušák a nadvakrát se trefil kanonýr Balaštík. V prvním případě tečoval Hamrlíkovu střelu do betonu, ale na druhý pokus uklidil kotouč do sítě. Zlín mělv posledních dvou minutách ideální možnost vstřelit rozhodující gól, neboť rozhodčí Šír vyloučil další pardubickou posilu Tybora. Skvělý Salfický skvěle reagoval na tečovanou střelu Tesaříka a poslední vteřiny přinesly obrovskou šanci pro PSG. Veselý trefil jen bránícího protihráče.

Následovalo prodloužení a v něm se rozhodlo v čase 63:54 minuty. Pardubice šly do rychlého brejku a navrátilec Rolinek se štěstím prostřelil Sedláčka. Zlínští hokejisté byli v závěru základní hrací doby blízko k výhře, nicméně pardubický komplex stále trvá. Berani z posledních dvanácti extraligových duelů s Východočechy vyhráli pouze jednou.

Nejlepší vyhodnocení hráči: Dušan Salfický - Jaroslav Balaštík.

David Pospíšil (asistent trenéra HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): "Byli jsme si vědomi síly soupeře, neboť ne náhodou je Zlín tam, kde se pohybuje. K utkání jsme přistoupili s tím, že chceme hrát zezadu a čekat na svou šanci. To se nám dařilo, protože byli jsme neustále ve vedení. Ke konci zápasu můžeme děkovat Dušanu Salfickému, který odchytal skvělé utkání, že jsme získali dva body. V prodloužení už rozhoduje proměněná jedna šance a štěstí. Určitě dva body bereme a jsme spokojeni."

Juraj Jurík (druhý trenér PSG Zlín): "Za bod jsme nakonec rádi, neboť jsme dotahovali po celý zápas jednogólový náskok domácích. Věděli jsme, že nás čeká v Pardubicích těžké utkání. Budu-li trochu neskromný, za ten průběh a při naší střelecké nemohoucnosti jsme nějaký bod ztratili. Hokej se ale hraje na góly, domácí byli o gól lepší a zřejmě spravedlivě berou bod navíc."