pátek 26. ledna 2018 | Zlin Press - Roman Ordelt

Berani vyšli potřetí v řadě bodově naprázdno, zatímco Kometa zabrala

Hokejisté Aukro Berani Zlín prohráli v utkání 43. kola Tipsport extraligy na ledě mistrovského týmu HC Kometa Brno 1:3 a zůstali potřetí za sebou bez bodového zisku. Jubilejní 50. moravské derby začala lépe Kometa, která se ujala vedení v 11. minutě a v polovině utkání přidala zásluhou využité přesilovky druhý gól. Berani ještě před druhou třetinou snížili, ae domácí dali pojistku na tříbodovou výhru v 55. minutě. Kometa po třech prohrách v řadě slaví výhru. Osmnáctiletý junior Jan Václavek odehrál první zápas v seniorské extralize. Jediný gól zaznamenal Zdeněk Okál. Zlín hraje v neděli 28. ledna doma s Duklou Jihlava, začátek v 15:30 hodin.

43. kolo / pátek 26. 1. 2018 / 18:00
HC Kometa Brno Kometa Brno - Berani Zlín Zlín
3:1
( 1:0, 1:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 11. min Vondráček (Mallet), 31. Krejčík (Erat, Zaťovič), 55. O. Němec (J. Hruška, Krejčík) - 38. Okál (D. Šťastný, Roberts Bukarts). Rozhodčí: Úlehla, Kubičík – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 8:9 navíc Roberts Bukarts, Žižka (oba Zlín) na 10 minut. Využití: 1:1. Diváci: 7 700 (vyprodáno). Střely na branku: 39:28. Zblokované střely: 15:8. Hity: 11:7. Vhazování: 33/64 (52%) - 31/64 (48%). Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1.

HC Kometa Brno: Čiliak - O. Němec, Krejčík, Štencel, Gulaši, Malec, Bartejs - M. Erat, J. Hruška, Zaťovič - Haščák, V. Němec, Vincour - H. Zohorna, Nahodil, Mallet - Vondráček, L. Čermák, Dočekal. Trenéři: L. Zábranský st., Pokorný, Horáček.

Berani Zlín: Kašík - Ferenc, Freibergs, D. Nosek, Valenta, Žižka, Řezníček, Matějíček - Okál, D. Šťastný, Roberts Bukarts - J. Ondráček, Fořt, Klhůfek - Kubiš, Fryšara, O. Veselý - Václavek, Popelka, Illo. Trenéři: R. Svoboda, M. Hamrlík, Hrazdira.

50. moravské derby obou rivalů začalo ve svižném tempu, střely Krejčíka a Ondráčka zůstaly na obou stranách nevyužity. Kometa chybovala v 8. minutě, kapitán Veselý pelášil osamocený na gólmana Čiliaka, ale domácí strážce svatyně střelu vyrazil. Střelecký účet utkání se otevřel v 11. minutě, Mallet za brankou vybojoval puk přes dvojici hostujících beků a nabídnutou příležitost Vondráček proměnil, když prostřelil brankáře Kašíka mezi betony. Domácí měli po vedoucím gólu více ze hry, Ondřej Němec orazítkoval břevno. V 16. minutě unikl po křídle Haščák, naštěstí pro zlínské barvy měl vychýlenou mušku. Brno mělo v závěru první třetiny možnost hrát 38 vteřin dvojnásobnou přesilovou hru, ale Ondřej Němec z voleje mířil nepřesně. Krátce před první sirénou ještě nastřelil Vojtěch Němec pouze Kašíka.

Hned ve 22. minutě projel brněnskou obranou junior Fryšara, v koncovce mu chybělo více klidu. Kometa dostala po faulu Illa další početní výhodu, největší šanci měl Erat, Kašík kotouč zachytil. Domácí hráli ve 25. minutě v šesti a přesilovku si zahrál i Zlín, nicméně skóre se neměnilo. Hra se poté přiostřila a docházelo k častým šarvátkám. Domácí se dostali ve 28. minutě do rychlého přečíslení, nebezpečně vystřelil Vondráček a Kašík jedovatou střelu vytěsnil betonem do bezpečí. Berani obdrželi v polovině utkání trest za příliš mnoho hráčů na ledě a přišel trest v podobě druhé inkasované branky. Kašík nejdříve vymazal šanci Vincoura, aby náhodné nahození Krejčíka od modré čáry doplachtilo v 31. minutě až do sítě. Berani hráli nedisciplinovaně, po vyloučení Klhůfka pálili Erat a Dočekal. Zlín se vrátil do utkání parádní přesilovkovou kombinací, když do odkryté brány zakončoval ve 38. minutě Okál.

Berani začali třetí třetinu aktivně, hned v úvodní minutě pálil po ledě Roberts Bukarts. Zlín hrál v krátkém sledu tři přesilové hry, ale zůstaly nevyužity. Při oslabení ujel ve 46. minutě Dočekal, ale kličku do forhendu nedotáhl do úspěšného konce. Při zkrácené početní výhodě promarnil na domácí straně zvýšení náskok Vincour, který minul odkrytou zlínskou klec. Kometa pojistila těsné vedení v 55. minutě, olympionik Ondřej Němec prostřelil Kašíka z prostoru pravého kruhu. V nervózním závěru trefil Ferenc z dorážky jen Čiliaka a v samotném závěru agilní Ondřej Němec jen padajícího Kašíka. Mistrovská Kometa přerušila sérii tří proher, zatímco Berani potřetí za sebou prohráli.

Nejlepší hráči: Jakub Krejčík - Zdeněk Okál.

Kamil Pokorný (trenér HC Kometa Brno): „Po výsledkově nepovedeném tripu jsme potřebovali vyhrát, což se nám povedlo. Mužstvu je potřeba poděkovat, ale výhra se nerodila lehce. Mrzí nás zejména první třetina, kdy jsme až na únik Veselého, byli jasně lepším mužstvem a vyhráli jsme pouze 1:0. Potřebovali bychom více odskočit. Měli jsme spoustu šancí, dali jsme tyčku. Ve druhé třetině se hra srovnala. Gól na 2:1 nebyl příjemný, ale ve třetí třetině rozhodla ubráněná oslabení. Třikrát jsme šli do čtyř a zvládli jsme to. Za tři body jsme hodně rádi.“

Robert Svoboda (hlavní trenér Aukro Berani Zlín): „Myslím si, že jsme viděli perfektní zápas. Pro nás bohužel bez bodového zisku, ale musíme pochválit všechny hráče, jak k utkání přistoupili. Jeden gól je málo, v tomhle se nyní trápíme. Kometa potvrdila své ambice. Zápas se mohl vyvíjet trochu jinak, když ujel Ondra Veselý, ale nestalo se tak. Věříme, že když podobné výkony podáme v dalších zápasech, dostaneme se tam, kam chceme.“