úterý 09. dubna 2013 | Zlin Press - Roman Ordelt

Beranům se nevydařil vstup do finále play off s Plzní, tým PSG vyšel střelecky naprázdno

Hokejisté PSG Zlín podlehli v úvodním zápase finálové série Česká pojišťovna play off Tipsport extraligy s Plzní 0:3, když vyšli střelecky naprázdno. Vlachova družina nenašla na perfektní defenzívu soupeře během šedesáti minut recept. Čajánek a spol. prohráli po předchozích dvanácti výhrách doma již třetí zápas. Zlínská sestava připomíná lazaret, už tak velký zástup marodů ještě rozšířil útočník Zdeněk Okál, který utkání kvůli zranění nedohrál. Západočeši se ujali vedení v sérii, druhý zápas se hraje ve středu 10. dubna v 17.30 hodin opět na ZS Luďka Čajky ve Zlíně.

F1 / úterý 9. 4. 2013 / 18:15
Berani Zlín Zlín - HC ŠKODA Plzeň Plzeň
0:3
(0:1, 0:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 14. min Balej (Martin Straka, Vampola), 38. Jan Kovář (Martin Straka, Jeřábek), 42. Pletka (Jan Kovář, Kratěna). Rozhodčí: Fraňo, Jeřábek - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:7. Využití: 0:2. Diváci: 6 641 (vyprodáno). Střely na branku: 30:24. Průběh utkání: 0:3.

Berani Zlín: Jakub Sedláček - Hamrlík, Horák, Zámorský, Řezníček, Matějíček, Tesařík, od 41. min Urbanec - Ondráček, Leška, O. Veselý - Okál (35. min Šlahař), Čajánek, Čech - Balaštík, Kostourek, Köhler, od 41. Pavel Sedláček, Fořt. Trenéři: R. Vlach, Jurík, Hrazdira.

HC ŠKODA Plzeň: Mazanec - Slovák, J. Hanzlík, Mozík, St.Pierre, Jeřábek, Poživil - Hollweg, Jan Kovář, Martin Straka - Kratěna, T. Sýkora, Pletka - Balej, Kašpařík, Vlasák - Vampola, Lev, Dvořák - Petruška. Trenéři: Razým, Michal Straka, Špaček, Pejchar.

Zahájení finálové série play off mezi Zlínem a Plzní mělo slavnostní úvod. Státní hymnu zazpívala studentka JAMU Markéta Pešková a úvodní buly vhodil zlínský odchovanec Miroslav Blaťák, který byl oporou mužstva v play off 2004, kdy zlínský hokej dosáhl na jediný mistrovský titul v historii klubu. Blaťák v posledních sezonách úspěšně působí v Kontinentální hokejové lize v dresu ruské Ufy. Indiáni začala pěkně zostra, ve 2. minutě propadli domácí na modré čáře a Pletka upaloval sám na brankáře Sedláčka, ale netrefil zlínskou klec. Na druhé straně se uvolnil od mantinelu hbitý Köhler, ale brankář Západočechů Mazanec jeho střelu pokryl. Plzeň dostala na začátku 5. minuty výhodu úvodní přesilové hry, když Veselý fauloval u mantinelu bouřliváka Hollwega. Hosté během početní výhody ani jednou nevystřelili na zlínskou klec a Berani se bez problémů ubránili. Hosté vzápětí špatně vystřídali a přesilovka se naskytla i domácím barvám. Paradoxně se Indiáni dostali do rychlého brejku, do přečíslení 2 na 1 jeli Kratěna s Kovářem, ale nejproduktivnějšímu hráči ve vyřazovacích zápasech se koncovka vůbec nepovedla. Tesaříkovu střelu od modré tečoval jeden z plzeňských hráčů pouze do hrudi Mazance, navíc byla hostující klec posunutá. Hra byla poté hodně rozháraná. Ve 13. minutě odešel za katr Leška a druhou přesilovku již Západočeši využili. Za necelou minutu se trefil navrátilec na extraligový led Balej, který se zorientoval nejlépe ve skrumáži a nadvakrát překonal Sedláčka. Oba týmy do konce první třetiny pozorně bránily střední pásmo. V závěru úvodní třetiny vzplály emoce, hostující lídr Straka srazil brankáře Sedláčka a za nedovolené bránění byl vyloučen.

Zlín na začátku druhé třetiny nevyužil podstatnou část přesilovky. Domácí měli více příležitostí při hře pět na pět, kapitán Čajánek přestřelil bránu, Köhler trefil pouze Mazancův beton. Při následném vyloučení Mozíka nebezpečně střílel od modré čáry Zámorský. Vlachova družina promarnila v polovině utkání další početní výhodu, před plzeňskou svatyní zahrozili Leška a Čajánek. Ve 33. minutě se nešťastně srazili ve zlínském obranném pámu Okál a Kratěna. Oba zápas nedohráli, přičemž zlínský dravec si narazil koleno a předběžná prognóza není pro okleštěnou sestavu Zlína přiliš optimistická. Druhá polovina druhé části vyšla lépe Škodovce, pod tlakem fauloval Tesařík a hosté svírali Zlín v jeho obranném pásmu. Nebezpečně pálil od modré čáry Kanaďan St.Pierre. Indiáni šli ještě před druhou sirénou do dvougólového náskoku, Jeřábek poslal do úniku Kováře, který ukázkovým bekhendovým blafákem překonal Sedláčka. Zlínskému gólmanovi projel puk mezi betony.

Hosté přidali pojistku na výhru hned na začátku třetí třetiny. Zámorský zbytečně vyhodil puk do hlediště a byl potrestán menším trestem. Plzeň přesilovku využila za pouhých 14 vteřin, Kovář vystřelil z úhlu a vyražený kotouč usměrnil do sítě Pletka. Západočeši zaskočili domácí hráče pevnou defenzivou ve středním pásmu, Čajánek a spol. na to nenašli po celý průběh utkání žádnou odpověď. Trenér Vlach vzhledem k Okálově zranění přeskupil útočné řady, nicméně k úspěchu to nevedlo. Všechny příležitosti Zlína pochytal výborný brankář Mazanec, nevyzrál na něj ani přesilovce bombou od modré čáry obránce Tesařík. Západočeši skvěle bránili, domácí nevyužili ani čtyřminutovou početní převahu za zákrok St.Pierreho na Fořta, po kterém se objevila na tváři zlínského forvarda krev. Hosté mohli přidat ještě další gól. V 55. minutě se uvolnil přes Hamrlíka rychlík Vlasák, ale gólman Sedláček ho v nájezdu vychytal. V závěru se utkání prakticky jen dohrávalo. Po závěrečné siréně ještě pracovaly emoce. Kapitán Čajánek se dostal do diskuze s protihráči, nakonec atmosféru uklidnili až rozhodčí.

Nejlepší vyhodnocení hráči: Radim Tesařík - Marek Mazanec

Juraj Jurík (druhý trenér PSG Zlín): "Byl to takový zaváděcí zápas do série, hrál se opatrný hokej. Chtěli jsme si vytvořit daleko vyšší tlak, zatlačit soupeře, ale protivník nás svou urputnou hrou nepustil do většího tlaku. Plzeň byla v přesilovkách zručnější, dala dva góly a odskočila nám ve skóre. Soupeř prokázal více vůle po vítězství, nicméně je to teprve první bod v sérii. Zítra bude nový den, nastoupí nové mužstvo a věřím, že i s lepším výsledkem."

Milan Razým (hlavní trenér HC Škoda Plzeň): "Utkání bylo poznamenané tím, že se na něj dlouho čekalo a v sérii to byl první zápas. Oba týmy se snažily udělat co nejméně chyb a soustředily se především na obranu. Pohledných akcí bylo poskrovnu. Nám se podařilo využít dvě přesilové hry, což byly klíčové okamžiky v utkání. Ubránili jsme řadu přesilových her soupeře díky obětavosti hráčů. Všechny střely hráčů Zlína pochytal skvělý brankář Mazanec, který zaslouží za svůj výkon pochvalu. Pořád je to pouze první výhra. Věřím, že se dočkáme v dalším průběhu ještě pěknějšího hokeje."