pátek 19. února 2016 | Zlin Press - Roman Ordelt

Bitvu skvělých gólmanů rozsekl až nájezd Bukartse, PSG Zlín veze výhru

Hokejisté PSG Zlín vyhráli v utkání 46. kola Tipsport extraligy na ledě týmu HC Olomouc 2:1 po samostatných nájezdech. V taktickém utkání kralovali na obou stranách nejlepší gólmani extraligy - Branislav Konrád a Libor Kašík. Do vedení šli v úvodní třetině Hanáci, když Holec dorážel do prázdné brány vyražený kotouč. Zlín vyrovnal zásluhou využité přesilové hry v čase 44:47 minuty po ukázkové kombinaci prvního útoku. V nastaveném čase branka nepadla, a tak bitvu na moravském poli rozhodly až samostatné nájezdy, ve kterých určila vítěze čtvrtá série. Utkání se hrálo ve skvělé atmosféře před vyprodaným hledištěm, cestu do Olomouce vážilo zhruba šest stovek zlínských fandů! Branky zaznamenali Robert Říčka a rozhodující penaltu proměnil lotyšský reprezentant Roberts Bukarts. Veselý a spol. získali dva body a připsali si třetí výhru v řadě. Tým PSG Zlín hraje v neděli 21. února doma s Karlovými Vary, začátek v 15:30 hodin.

46. kolo / pátek 19. 2. 2016 / 18:00
HC Olomouc Olomouc - Berani Zlín Zlín
1:2sn
(1:0, 0:0, 0:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 17. min Holec (Kucharczyk, Vyrůbalík) - 45. Říčka (P. Holík, Bukarts), rozhodující nájezd Bukarts. Rozhodčí: Lacina, Souček – Kis, Lučan. Vyloučení: 7:6, navíc Staněk (Olomouc), O. Veselý (Zlín) na 10 minut. Využití: 0:1. Diváci: 5 500 (vyprodáno). Střely na branku: 24:36. Zblokované střely: 17:13. Hity: 8:14. Vhazování: 25/59 (42%) - 34/59 (58%). Průběh utkání: 1:0, 1:1, 1:2.

HC Olomouc: Konrád - Skrbek, Vyrůbalík, Houdek, Staněk, Jaroměřský, Ondrušek - Buc, Herman, Laš - Eberle, Řípa, Vodný - Skladaný, Húževka, T. Mikúš - Kucharczyk, Rác, Holec. Trenéři: Venera, Tomajko.

Berani Zlín: Kašík – Marušák, Kotvan, Matějíček, Žižka, Řezníček, Urbanec – Bukarts, P. Holík, Říčka – Ondráček, Cibák, Maruna – T. Sýkora, Roman Vlach, O. Veselý – Čachotský, D. Šťastný, F. Čech. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík, Hrazdira.

Olomouc opět s brankářem Konrádem začala aktivně, příležitosti si hned v úvodu vypracovali Skrbek, Vyrůbalík a Staněk. Rušné okamžiky přišly ve 4. minutě, nejdříve Čachotský tečoval střelu Čecha, na druhé straně ujel Rác, ale nejleopší extraligový brankář Kašík byl na místě. Mora hrála v 6. minutě úvodní přesilovou hru, ale vážněji hostující bránu po střelách obránců Skrbka a Ondruška neohrozila. V první třetině se hrál rychlý hokej ve skvělém tempu s dramatickými okamžiky. Zaplněný zimní stadion se rozhodně nenudil, v polovině úvodního dějství jel Buc sám na Kašíka, ale zlínský fantom vyrazil betonem. Hned z protiútoku se řítil na domácího brankáře Ondráček, ale nájezd neproměnil. Zlínský forvard druhé řady hrál velmi aktivně, další dvě střely chytl Konrád. Střelecký účet zápasu se otevřel v čase 16:23 minuty zásluhou domácího týmu, Vyrůbalík pálil od modré čáry a vyřažený kotouč uklidil do odkryté klece pohotový Holec.

Berani přečkali na začátku druhé třetiny oslabení po dalším faulu Čecha. Stálo při nich i štěstí, neboť Vyrůbalík nezvedl před Kašíkem při dorážce kotouč a gólman Zlína si pohlídal teč Eberleho. Olomouc mohla přidat druhý gól, ale Herman nedosáhl o pár centimetrů na kotouč. Veselý a spol. promarnili v polovině utkání přesilovku pět na tři v délce 85 vteřin. Mora se ocitla pod tlakem, ale Berani v koncovce zaváhali. Konrád byl bezchybný, v 36. minutě pokryl příležitost Maruny i teč Říčky. Zlínský tlak před druhou sirénou sílil, domácí brankář udržel čisté konto i po čtyřiceti minutách.

Vlachův soubor nastoupil do třetí třetiny s očividnou snahou srovnat nepříznivý vývoj. Holík pálil z těžkého úhlu, do velkého dóla se dostal obránce Matějíček, ale stav na ukazateli skóre zůstal nezměněn. Bernai se dočkali až v 45. minutě zásluhou využité přesilovky. Po skvělé kombinaci prvního útoku měl před sebou odkrytou bránu Říčka a zaznamenal sbůj patnáctý gól v sezoně! Elitní řada Zlína řádila, Holík ideálně našel Říčku, který tentokrát minul, dorážky Bukartse a Holíka skvělý Konrád zneškodnil. Obě musžstva se poté soustředila na defenzivu s cílem neudělat žádnou chybu.

V nastaveném čase branka nepadla, i když zahrozili Holík a Skladaný. Ještě před nájezdy si to rozdali v bitce Staněk s Veselým. V samostatných nájezdech kralovali gólmani, rozluštění tajenky přišlo až ve čtvrté sérii. Zatímco Bukarts se trefil mezi Konrádovy betony, Vyrůbalík trefil jen Kašíka a Berani se radovali z výhry na Hané za dva body.

Samostatné nájezdy: I. série Houdek -, Čachotský -, II. série Holec -, Bukarts - , III. série: Skladaný -. P. Holík - , IV. série Bukarts +, Vyrůbalík -.

Nejlepší hráči utkání: Branislav Konrád - Libor Kašík.

Jan Tomajko (asistent trenéra HC Olomouc): „Byli jsme v první třetině o něco lepší, druhá třetina byla vyrovnaná, poté nás Zlín zatlačil, měla v tom prsty i oslabení. Nájezdová loterie nám bohužel nevyšla. Doufám, že si to schováváme na později. Podle mě se nájezdy moc pilovat nedají. Důležitost zápasu a atmosféra při nich, to je přece jen něco jiného než trénink. Je to o psychice, máme do dalších kol, o čem přemýšlet. A šesté místo? Nechci předbíhat, do konce zbývá ještě dost zápasů.“

Juraj Jurík (druhý trenér PSG Zlín): „Celkově to bylo hodně bojovné a v tempu, oba týmy chtěly body. Od toho se hra odvíjela. Šancí tolik nebylo, asi je to spravedlivá remíza, v nájezdech jsme byli šťastnější. Pořád je hodně bodů ve hře, situace se může měnit každým kolem, takže situaci kolem šesté příčky není třeba rozebírat.“