úterý 08. ledna 2013 | Zlin Press - Roman Ordelt

Bravo! Hokejisté PSG vyhráli nad lídrem extraligy a zrušili plzeňský komplex v základní části

Hokejisté PSG Zlín zvítězili v utkání 38. kola Tipsport extraligy nad suverénním vládcem soutěže týmem HC Škoda Plzeň 4:1. Klíčovým momentem zápasu se stala 32. minuta, po konzultaci s videorozhodčím bylo uznána branka Zlína, zatímco následný gól hostujícího týmu byl zrušen. Berani slaví výhru v základní části nad Plzní po téměř třech letech a zároveň uťali Západočechům šňůru osmi výher v řadě. Střelecky se zaskvěli autoři dvou branek Petr Čajánek a Petr Holík. Zlín hraje v dalším kole v Pardubicích (pátek 11. ledna v 18 hodin).

38. kolo / úterý 8. 1. 2013 / 18:15
Berani Zlín Zlín - HC ŠKODA Plzeň Plzeň
4:1
(0:1, 3:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 28. min Čajánek (Holík, Řezníček), 32. Holík (O. Veselý, Zámorský), 34. Čajánek (Zámorský), 50. Holík (O. Veselý, Čajánek) - 19. Pletka (Jan Kovář, Balej). Rozhodčí: Polák, Husička - Bryška, J. Novák. Vyloučení: 2:6. Využití: 1:0. Diváci: 3 140. Střely na branku: 46:20. Průběh utkání: 0:1, 4:1.

Berani Zlín: Horčička - Zámorský, Řezníček, Šenkeřík, Linhart, Tesařík, Urbanec, od 30. min navíc Kotvan - Holík, Čajánek, O. Veselý - Balaštík, Leška, Köhler - Kubiš, Melenovský, F. Čech - Šlahař, Fořt, Okál. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

HC ŠKODA Plzeň: A. Svoboda - Jiří Hanzlík, J. Jeřábek, Marušák, St. Pierre, Mozík, Frolo - Gulaš, Martin Straka, Vlasák – Balej, Jan Kovář, Pletka - Johnson, Kašpařík, Dvořák - Petruška, Lev, Havlíček. Trenéři: Razým, Michal Straka a Pejchar.

Trenér Zlína Rostislav Vlach poslal na úvodní buly na Strakovu formaci Čajánkův útok. Oba týmy nastoupily ke šlágru kola v neúplných sestavách. Na zlínskou marodku přibyl těsně před duelem nemocný nejzkušenější obránce Hamrlík. Po návratu ze světového šampionátu juniorů v Rusku nastoupil opět ve zlínské sestavě bek Urbanec. Hned ve 2. minutě se prodral do slibné šance čtvrtý útok domácích, po křídle se uvolnil Šlahař a volný Fořt pálil do plzeňského gólmana Svobody. I při dalším pobytu na ledě měl záložní útok Zlína další příležitost, ale osamocený Okál před hostujícím brankářem nezpracoval přihrávku. Domácím se naskytla na začátku 9. minuty úvodní přesilová hra, neboť za hrubost odešel za katr Gulaš. Od modré čáry střílel Leška, vzápětí Linhart, ale Západočeši se ubránili. I když se představily na ledě dva nejlepší celky extraligy, hokej v první třetině postrádal tempo a napětí. Plzeň šla ještě před první sirénou do vedení, po Kovářově nahrávce zpoza mantinelu prostřelul Horčičku mezi betony se štěstím Pletka.

Hosté přežili bez újmy na skóre další oslabení na začátku druhé části. Vlachova družina si vážnější akci nevypracovala. Zlínští poté byli více aktivní, jedovatou střelu Holíka i střelu Köhlera zpoza obránce Svoboda vyrazil. Berani udeřili poprvé v utkání na konci 28. minuty. Kapitán Čajánek dělovkou z dálky propálil plzeňského gólmana. Vzápětí byl zasaženou čepelí hole Mozíka do obličeje domácí bek Šenkeřík, na ledě zůstaly krvavé stopě, nicméně rozhodčí netrestali. Vyrovnávací gól nasměroval domácí ještě k větší aktivitě, před Svobodou zahrozili Köhler, Melenovský a Zámorský. V polovině duelu se zaskvěl Horčička, kanadský bek St. Pierre objel branku a nekrytý Balej ztroskotal na zlínském gólmanovi. Klíčovým okamžikem pro další vývoj utkání se stala 32. minuta. Nejdříve v čase 31:07 minuty po střele Holíka vytáhl kotouč těsně za brankovou čárou Jeřábek, hra pokračovala a z protiútoku v čase 31:43 minuty skóroval Kovář. Po konzultaci s videorozhodčím byl zlínský gól uznán, zatímco plzeňský gól byl zrušen. Další pohromu pro hostující barvy přinesla 36. minuta, Svoboda vyrazil střelu Čajánka, kterou si srazil do vlastní sítě obránce Marušák. Otřesená Plzeň si po třetí inkasované brance vzala oddechový čas. Domácí tlak pokračoval i ve zbytku druhé třetiny, dokonce v oslabení mohl zvýšit Veselý a dorážející Čajánek.

Plzeň se ubránila na začátku třetí třetiny oslabení. Berani si vytvořili v přesilovce velký tlak, jenže Čájánek, Veselý a Zámorský neskórovali. Při hře pět na pět promarnil velkou příležitost Čech. Indiánům se naskytla další šance zkorigovat nepříznivý stav při vyloučení Veselého, nicméně Horčičku téměř neohrozili. Paradoxně ujel v oslabení Leška, ale jasný faul rozhodčí neodpískali. Domácí přidali čtvrtý gól v 50. minutě, po brejkové situaci vstřelil svůj druhý gól v zápase Holík. Zlín s přehledem kontroloval hru a dovedl utkání do úspěšného konce. Tým PSG porazil Indiáni po předchozích deseti prohrách v základní části, nepočítáme-li vyřazovací zápasy play off, radoval se naposledy z výhry nad neoblíbeným soupeřem v únoru 2010. Tehdy vyhrál doma rovněž po vítězství 4:1.

Nejlepší vyhodnocení hráči: Petr Čajánek - Adam Svoboda

Juraj Jurík (druhý trenér PSG Zlín): "První třetina byla vyrovnaná, bohužel jsme inkasovali gól těsně před koncem. Po menší bouřce v kabině, kdy si především starší hráči něco vyříkali, jsme vstoupili do druhé části jinak. Šli jsme úspěchu naproti a měli jsme i potřebné štěstí. Ale to přeje připraveným. V závěrečné třetině jsme si vedení pohlídali, čekali jsme na brejkové situace a byli jsme lepším mužstvem. Vzhledem k průběhu utkání jsme zaslouženě vyhráli."

Milan Razým (hlavní trenér HC Škoda Plzeň): "Domácím gratuluji k výhře. Více k tomu nemám, co říci a nebudu utkání hodnotit."