pátek 18. dubna 2014 | Zlin Press - Roman Ordelt

Bravo! Tým PSG Zlín porazil i podruhé ve finále Kometu, gólman Kašík vychytal opět čisté konto

Hokejisté PSG Zlín se rozjeli v letošním play off k vítězné jízdě, která pokračuje i ve finále Česká pojišťovna play off Tipsport extraligy. Berani vyhráli i ve druhém finále nad Kometou Brno 3:0 a v sérii hrané na čtyři vítězné zápasy vedou 2:0. Čajánek a spol. dali všechny tři branky v přesilovce a famózní brankář Libor Kašík nepustil za svá záda opět ani jednu střelu. Zlín se veze na vítězné vlně, vyhrál již šestý zápas v řadě. Branky zaznamenali Antonín Honejsek 2 a Ondřej Veselý. Finálová série se nyní přesouvá do Brna, kde se odehraje na velikonoční pondělí třetí duel a o den později čtvrtý zápas.

3:0
(1:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 16. min O. Veselý (Čajánek, Honejsek), 40. Honejsek (O. Veselý, Čajánek), 55. Honejsek (Čajánek). Rozhodčí: Fraňo, Pešina - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:11. Využití: 3:0. Diváci: 7 000 (vyprodáno). Střely na branku: 28:35. Zblokované střely: 10:8. Hity: 15:13. Vhazování: 29:35. Průběh utkání: 3:0.

Berani Zlín: Kašík - Urbanec, Zámorský, Marušák, Kotvan, Matějíček, Řezníček - Honejsek, Čajánek, O. Veselý - Balaštík, Leška, Köhler - J. Ondráček, Melenovský, Kubiš - Okál, Holík, F. Čech. Trenéři: Rost. Vlach, Jurík, Hrazdira.

HC Kometa Brno: Čiliak - Dujsík, Žižka, Kováčik, Kempný, Kuboš, Dlapa, od 59. min navíc Miller - Vondráček, Čermák, Pivko - T. Svoboda, Němec, J. Káňa II - J. Svoboda, Koreis, J. Hruška - Raška, Mrázek, Burian. Trenéři: Kýhos, Pešout, Beran.

Oba týmy udělaly před druhým finálovým zápasem play off pár změn v sestavách. Ve zlínské se objevil obránce Urbanec místo zraněného Horáka, do branky Brna se postavil ve druhém finálovém zápase Čiliak, do prvního útoku hostů se posunul Vondráček a nemocný obránce Miller se posadil jen na střídačku. Berani začali druhý finálový zápas play off náporem a již ve 3. minutě se naskytla výhoda úvodní přesilové hry. Na trestnou lavici zamířil Žižka, nicméně domácí si žádnou vážnější akci nevytvořili podobně jako hosté při vyloučení Matějíčka. Ve 12. minutě objel branku Holík, prodral se před Čiliaka, ale brněnský brankář prostor u tyčky utěsnil. Zlínští se usadili v útočném pásmu a Řezníček šikovně tečoval kotouč na brankovišti, který skončil těsně vedle. Berani se podobně jako v prvním zápase dostali do vedení a opět to bylo zásluhou využité přesilovky. Dlapa neudržel nervy na uzdě v souboji s Balaštíkem a tým PSG Zlín využil početní výhodu po 23 vteřinách. Čajánek přihrál přes brankoviště na hůl Veselého, který otevřel v 15. minutě střelecký účet druhé bitvy svým osmým gólem ve vyřazovacích zápasech.

I ve druhé třetině se obraz hry příliš nezměnil. Hosté se nedokázali prosadit proti výborné defenzově Zlína. Navíc byla Kometa často vylučovaná a Berani z přesilové hry v závěru druhé dvacetiminutovky opět skórovali. V úvodu třetiny dvakrát zahrozil Kubiš, poté Leška promáchl ve slibné příležitosti.Do dobrém pozice se prodral v polovině utkání Pivko, naštěstí Kašík se stihl přemístit. Domácí si vytvořili poté obrovksý tak a při signalizované výhodě Kotvan zazdil tutovou šanci, když netrefil prázdnou branku. Zlínští v přesilovce nadále tlačili, střelu Čajánka vyrazil Čiliak na poslední chvíli ramenem. Těsně před druhu sirénou fauloval Kempný u mantinelu Okála a Zlín i podruhé udeřil v přesilovce. Krásný zlínský ťukes zakončil ve 40. min volný Honejsek střelou mezi Čiliakovy nohy.

Kometa nedokázala přelstít bezchybnou zlínskou defenzivu a skvělého Kašíka ani ve třetí třetině. Zadní řady Zlína pracovaly zcela bezchybně a hosté opět naráželi do žluté zdi. Kapitán Čermák se uvolnil po hezké kličce, ale gólman Zlína skvěle zasáhl. V 51. minutě se prodral po křídle do šance Okál, ale bekhendem netrefil Čiliakovu bránu, vzápětí se dostali domácí do přečíslení tři na jednoho, ale situaci neřešili správně. Domácí dali i třetí gól v přesilové hře, Tomáš Svoboda atakoval v brankovišti Kašíka a vyfasoval trest za nedovolené bránění. Zlín trestal za pouhých sedm vteřin potrestal jeho prohřešek, Honejsek se trefil v 55. minutě přesně mezi betony gólmana Čiliaka a definitivně rozhodl o druhé výhře Zlína ve finále. V nervózním závěru trestná lavice nevychladla. Kometa se snažila vstřelit alespoň čestný gól, nicméně úspěch nepřinesla ani power play. Fantom play off Kašík vyrazil bombu Kováčika i velkou šanci Káni. Frustrovaná Kometa poslala v samotném závěru na led kanadského bijce Millera s cílem poprat se s Kubišem. Měl potrestat atak zlínského forvarda v úvodním duelu na útočníka Němce. Tým PSG Zlín i podruhé porazil Kometu stejným výsledkem 3:0, což značí fantastický úvod pro zlínský hokej. Poprvé v historii finále play off vede po úvodních zápasech 2:0 a je dvě výhry od mistrovského titulu! Přesně po deseti letech.

Nejlepší vyhodnocení hráči: Antonín Honejsek - Jan Káňa.

Juraj Jurík (druhý trenér PSG Zlín): "Byl to vyrovnaný zápas. Kometa možná měla místy větší tlak než my, ale my jsme byli zase produktivnější. Měli jsme nebezpečnější šance. Jsme rádi, že jsme získali druhý bod. Nyní se však série přesune do Brna, kde bude psychika trošičku na soupeři. My jsme doma zápasy zvládli."

Karel Beran (asistent trenéra HC Kometa Brno): "Odehráli jsme rozhodně lepší zápas než včera. Rozhodly přesilovky, ve kterých jsme dostali všechny góly. Vyrobili jsme bohužel příliš mnoho faulů, i když víme, že Zlín má vynikající přesilovky. Jsme schopni ubránit dvě tři, ne sedm nebo osm. Tlačili jsme se do branky, dostali jsme soupeře pod tlak, ale nespadlo nám to tam. Prohráli jsme dvakrát ve Zlíně, nicméně teď budeme chtít dvakrát vyhrát v Brně, abychom sérii vyrovnali."