úterý 04. března 2014 | Zlin Press - Roman Ordelt

Bravo! Vicemistři vydřeli výhru nad Spartou, Berani porazili opět suveréna základní části

Hokejisté PSG Zlín vyhráli v zápase 51. kola Tipsport extraligy nad pražskou Spartou 2:1 a prodloužili vítěznou sérii na sedm utkání v řadě. Berani porazili vítěze suverénního vítěze základní části podruhé v sezoně a upevnili čtvrté místo v tabulce. Branky padaly pouze v první třetině, Zlín se ujal vedení zásluhou kanonýra Jaroslava Balaštíka, Sparta posléze vyrovnala, ale rozhodující gól vstřelil v 19. minutě obránce Petr Zámorský. Domácí nastoupili bez zraněného kapitána Petra Čajánka. Tým PSG na čtvftfinálového soupeře čeká, Zlín hraje v závěrečném kole základní části v Liberci.

51. kolo / úterý 4. 3. 2014 / 18:20
Berani Zlín Zlín - HC Sparta Praha Sparta
2:1
(2:1, 0:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 9. min Balaštík (F. Čech), 19. Zámorský (Honejsek, O. Veselý) - 14. Švrček (Kubát, J. Hlinka). Rozhodčí: Husička, Mikula - Bryška, Lučan. Vyloučení: 7:9. Využití: 0:0. Diváci: 5 119. Střely na branku: 22:31. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1.

Berani Zlín: Kašík - Marušák, Horák, Zámorský, Řezníček, Matějíček, Tesařík - Balaštík, Leška, Köhler - Honejsek, Holík, O. Veselý - Okál, P. Sedláček, F. Čech - J. Ondráček, Melenovský, Kubiš. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík, Hrazdira.

HC Sparta Praha: Pöpperle - Pilař, Piskáček, Sičák, Polášek, Švrček, Kubát, Kočí - P. Ton, J. Hlinka, T. Rachůnek - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Přibyl, Simon - Divíšek, Forman. Trenéři: Jandač, Moták.

Hokejisté Zlína nastoupili k zápasu se Spartou bez kapitána Čajánka, který léčí nespecifikované zranění. Jeho místo ve středu druhého útoku zaujal Holík, zatímco ve třetím útoku nastoupil junior Sedláček. Sparta začala od úvodního buly aktivně, do šancí se probojovali Hlinka a Pech, gólman Kašík se nenechal překvapit. Zlínští se osmělili až v 5. minutě, kdy z mezikruží vyzkoušel pozornost brankáře Pöpperleho Melenovský. Pražané měli v úvodních minutách více ze hry, Kumstát těsně tečoval vedle střelu Švrčka. Přesto do vedení šel domcí tým, na začátku 9. minuty vybojoval kotouč na modré čáře Čech a kanonýr Balaštík zamířil přesně po ledě do sparťanské sítě. Slušně zaplněné hlediště poté rozehřála potyčka Kubiše s Piskáčkem, po které oba hříšníci vyfasovali dva menší tresty. Hosté mohli srovnat krok v 10. minutě, ale Přibyl ve stoprocentní šanci selhal. Zlínští hráli po faulu Poláška přesilovku, vytvořili si velký tlak, ale Holík, Balaštík i Zámorský na Pöpperleho nevyzráli. Při hře čtyři na čtyři hosté vyrovnali, ve 13. minutě střelu Švrčka od modré čáry nešťastně tečoval jeden z domácích hráčů. Závěr úvodní třetiny patřil Zlínu, nejdříve Leška provedl tradiční otočku za brankou, poté vyjel před gólmana, nicméně kotouč mu utekl. Zlín se však dočkal, v 19. minutě po přesné kombinaci a pomocí teče jednoho z hostujících beků skóroval Zámorský.

Ve druhé třetině tempo na obou stranách nepolevilo. Oba týmy nevyužily více než minutovou přesilovku pět na tři, hosté měli více ze hry, ale všechny šance Pražanů pochytal výborný Kašík. Berani v úvodu třetiny nesehráli přesilovku dobře, hosté se s přehledem ubránili. Ve 29. minutě se vyznamenali oba brankáři, nejdříve Pöpperle vyrazil střelu Okála a poté Kašík předvedl ukázkový semafor po ráně Klimka. Zlínští měli 62 vteřin výhodu přesilovky pět na tři po faulech Rachůnka a Klimka, ale Köhler dvakrát neuspěl. Sparta se ubránila, při klasické přesilovce se Zlín nedostal ani do pásma. Dvojnásobnou přesilovku v délce 63 vteřin sehráli i sparťané, domácí se ubránili. Ještě před druhou sirénou byl vyloučen Holík, vynikající Kašík odolal tlaku hostů.

Ve 43. minutě spálil velkou tutovku Simon, zlínský fantom mezi tyčemi byl opět na místě. Při vyloučení Okála se aneprosadil nejlepší extraligový střelec Ton. Zlínským zatrnulo ve 48. minutě při přesilové hře, zkušený bek Tesařík chyboval, před Kašíkem zůstal osamocený Kumstát, ale vyšel střelecky naprázdno. Podobně dopadl i Tomáš Rachůnek. Nápor Sparty sílil, v 53. minutě trefil Buchtele pravou tyčku zlínské brány! Berani byli v závěru nepřesní v koncovce, přesto cennou výhru před nadšeným publikem uhájili až do závěru. Gesto hodné fair play předvedl hostující obránce Polášek, který odvolal vyloučení, neboť přiznal, že spadl sám. Vlachova parta slaví druhou výhru v sezoně nad vítězem základní části a potvrdila velmi dobrou formu z předchozích zápasů.

Nejlepší vyhodnocení hráči: Libor Kašík - Dominik Simon.

Juraj Jurík (druhý trenér PSG Zlín): "Věděli jsme, že při současné formě Sparty a hlavně jejího útoku nemůžeme hrát otevřený hokej. Zaměřili jsme se na obranu a chtěli ujíždět do brejků. Výborný výkon podal brankář Libor Kašík. S touto taktikou jsme slavili úspěch. Jsme rádi jednak za tři body a rovněž za prodloužení vítězné šňůry. Potvrdili jsme, že před play off máme dobrou formu."

Zdeněk Moták (asistent trenéra HC Sparta Praha): "Určitě jsme viděli hodnotné a výborné utkání možná už jako předzvěst bojů v play off, i když nepadlo mnoho branek. Bylo tam hodně šancí, výborné bruslení z obou stran, spousta střetů. Divák musel být s úrovní utkání spokojen. Bohužel my nejsme spokojeni s tím, že jsme především ve třetí třetině neproměňovali šance, což nás stálo bod nebo tři body."