neděle 26. října 2014 | Zlin Press - Roman Ordelt

Drama s Olomoucí rozhodl až v penaltách technický gól Patery

Hokejisté PSG Zlín prohráli v zápase 16. kola Tipsport extraligy doma s Olomoucí 2:3 po samostatných nájezdech. Berani vedli zásluhou gólu v přesilové hře na začátku druhé třetiny již 2:0, ale poté prohospodařili dvougólový náskok. Ambiciózní nováček dokázal za deset minut srovnat krok a dramatický zápas rozsekly až samostatné nájezdy. Bonusový bod nakonec brali hosté zásluhou technického gólu kapitána Pavla Patery, jehož při blafáku podrazil brankář Kašík. Leška s spol. prohráli druhý zápas na domácím ledě v řadě. Mistrovský Zlín prohrál podruhé v sezoně s extraligovým nováčkem z Olomouce a stále se krčí na posledním místě extraligové tabulky. Branky Zlína zaznamenali Zdeněk Okál a Jiří Marušák. Tým PSG Zlín dohrává v úterý 28. října nedohraný duel 2. kola v Brně.

16. kolo / neděle 26. 10. 2014 / 15:30
Berani Zlín Zlín - HC Olomouc Olomouc
2:3sn
(1:0, 1:2, 0:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 4. min Okál (Leška, Köhler), 23. Marušák (Holík, Roman Vlach) - 24. Marosz (Rác), 32. R. Dlouhý (J. Knotek, Rašner), rozhodující nájezd Patera. Rozhodčí: Hradil, Mrkva - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci:5 564. Střely na branku: 34:26. Zblokované střely: 21:10 . Hity: 8:6. Vhazování: 38/72 (53%) - 34/72 (47%) . Průběh utkání: 2:0, 2:2, 2:3.

Berani Zlín: Kašík - Marušák, Kotvan, Řezníček, Urbanec, Žižka, Matějíček (41. min Horák) - Okál (26. min F. Čech), Leška, Köhler - Balaštík, Roman Vlach, Říčka - Ondráček, Holík, O. Veselý. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík, Hrazdira.

HC Olomouc: Vošvrda - Majeský, Vyrůbalík, Houdek, Staněk, Rašner, Ondrušek, Škůrek - Rác, Marosz, Cibák - Jergl, Patera, Buc - Hrňa, Herman, Laš - Kucharczyk, J. Knotek, R. Dlouhý. Trenéři: Fiala a Dopita.

Hokejisté Zlína nastoupili do moravské bitvy s Olomoucí pouze se třemi útoky. Na marodce je stále kapitán Čajánek, veterán Tesařík se nevešel mezi soupisku onránců a jeho místo zaujal Urbanec. Hned v úvodní minutě odešel za katr olomoucký Marosz a Beranům se naskytla premiérová přesilová hra. Ve slibné příležitosti se ocitl Marušák, ale brankář Vošvrda efektivně lapil kotouč do lapačky. Mistrovský Zlín šel do vedení na konci 4. minuty, Leška přenechal kotouč za brankou Okálovi a aktuálně nejlepší střelec Zlína v sezoně protlačil kotouč za brankovou čáru. Aktivitu domácího celku zbrzdil faul Balaštíka, gólman Kašík zneškodnil střelu Hrni z pravého kruhu. Domácí měli v první třetině jasnou převahu, ale v koncovce se neprosadili. Před Vošvrdou neuspěli Říčka, Köhler, neujala se ani dělovka Matějíčka. V 16. minutě měl Okál na hokejce druhý gól, ale olomoucký strážce brány utěsnil volný prostor betonem. O převaze Zlína v úvodní třetině svědčí celkem 17 střel, nicméně ujala se jediná.

Berani zahájili prostřední část úspěšně. Za necelou minutu potrestal faul Cibáka přesnou ránou od modré čáry obránce Marušák. Vzápětí se dopustil faulu Veselý a Olomouc hrálo rovněž přesilovku. Rozhodčí po poradě s videorozhodčím zpětně uznali střelu Marosze v čase 23:29 minuty jako gólovou, přičemž uplynulý čas se vrátil zpět. Zlínští mohli náskok zvýšit ve 25. minutě, ale kanonýr Balaštík nepřekonal Vošvrdu. Kohouti z Olomouce byli v těchto chvíích utkání jasně lepší a ve 32. minutě srovnali krok. Při avizované výhodě Rašner nahodil puk a Dlouhý se předvedl úspěšnou tečí. Zlnští poté přežili horké chvíle při vyloučení Ondráčka a v závěru druhé třetiny ohli jít do vedení. Rašner zatáhl za záchrannou brzdu a nařízené trestné střáílení Balaštík ve 38. minutě neproměnil. Vošvrda sklapl betony v pravou chvíli.

Třetí třetina přinesla dramatický hokej, obě mužstva chtěla vítězství strhnout na svou stranu. Na straně Zlína mířili slepými náboji Říčka, Veselý, Kotvan i Leška, na straně Hanáků Ondrušek, Laš a Dlouhý. Utkání gradovalo v samotném závěru základní hrací doby. Do střely Hrni se v poslední chvíli vložil Kotvan, vítězný gól odmítl Köhler. Nastavený čas přinesl rušné chvíle před Kašíkem, prodloužení mohli ukončit Cibák, Patera i Ondrušek, ale nakonec rozhodovaly až samostatné nájezdy. První nájezdník Čech zaváhal, ale poté Hrňa, Köhler, Marosz a Leška proměnili. Jako šestý exekutor se rozjel kapitán hostů Patera, gól sice nedal, ale Kašík ho fauloval a rozhodčí uznal technický gól!

Samostatné nájezdy: I. série: F. Čech -, Hrňa +, II. série: Köhler +, Marosz +, III. série: Leška +, Patera +.

Nejlepší vyhodnocení hráči: Jaroslav Balaštík - Tomáš Vošvrda.

Juraj Jurík (druhý trenér PSG Zlín): "Utkání jsme začali dobře, vytvořili jsme si tlak a dostali se do vedení. Bohužel jsme zase vstřelili pouze jednu branku. Při vstupu do druhé třetiny jsme dali na 2:0 a místo toho, abychom stav udrželi trochu déle, tak jsme udělali faul a inkasovali gól. Poté jsme trochu vypadli z role, dostali jsme na 2:2 a trvalo nám skoro celou třetinu, než jsme se zase vrátili ke hře. Ve třetí třetině jsme chtěli získat všechny tři body. Myslím si, že jsme hodně tlačili, vytvořili si šance, ale soupeř se štěstím odolal. Bohužel jsme prohráli, bonusový bod bere nakonec Olomouc.“

Petr Fiala (trenér HC Olomouc): "První třetinu jsme začali velmi pasivně. Domácí měli dobrý pohyb a vyhrávali osobní souboje. Stav 0:1 byl pro nás vlastně velice dobrý výsledek. Hráči se po přestávce probudili a začali hrát to, co umí. Průběh druhé třetiny už byl úplně jiný z naší strany a ač jsme dostali gól v oslabení, tak pak už hráči měli dobrý pohyb. Drželi jsme se na puku, měli jsme tam šance a přišly i góly. Třetí třetina byla z naší strany opatrná. Nájezdy to je vždy loterie a my jsme byli nakonec šťastnější a získali dva body."