pátek 26. prosince 2014 | Zlin Press - Roman Ordelt

Hokejisté PSG Zlín nevykoledovali na Štěpána ani bod, štěstí se přiklonilo na stranu Vítkovic

Hokejisté PSG Zlín prohráli v utkání 31. kola Tipsport extraligy na ledě Vítkovic 1:4 a v důležitém utkání po prosincové reprezentační přestávce vyšli bodově naprázdno. Zlínská družina měla úspěšný vstup do utkání, zásluhou využité přesilovky se ujala hned ve 2. minutě vedení, ale Ostravané ještě v první třetině srovnali krok. Ve druhé třetině se ujali ve 34. minutě vedení, které pojistili na začátku třetího dějství. Ve vyrovnaném utkání přálo štěstí vítkovickému mužstvu. Jediný gól Zlína vstřelil Jiří Marušák, Zápas sledovalo parádní návštěva více než osmi tisíc diváků včetně více než čtyř set fanoušků z Baťova města! Tým PSG Zlín hraje v dalším kole v neděli 28. prosince doma s Pardubicemi, začátek v 15:30 hodin.

4:1
(1:1, 1:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 15. min Svačina (Zíb, Malec), 34. Vandas (M. Hlinka), 42. Szturc (Roman), 60. Szturc - 2. Marušák (Urbanec). Rozhodčí: Hradil, Šír – Komárek, J. Ondráček. Vyloučení: 5:3. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 8 281. Střely na branku: 33:32. Zblokované střely: 10:11. Hity: 13:10. Vhazování: 27/67 (40%) - 40/67 (60%). Průběh utkání: 0:1, 4:1.

HC Vítkovice Ridera: Dolejš - Čerešňák, Hrbas, Zíb, Malec, Kovář, Stehlík, Pastor, Šenkeřík - Tomáš Svoboda, Burger, Olesz - Szturc, Roman, Svačina - Vandas, M. Hlinka, J. Káňa I - E. Němec, Kolouch, Kucsera. Trenér: Svozil.

Berani Zlín: Štůrala – Matějíček, Žižka, Marušák, Řezníček, Kotvan, Urbanec, O. Horák – Jakub Svoboda, Čajánek, O. Veselý – Okál, Leška, Köhler – J. Ondráček, Roman Vlach, Říčka - Kubiš, Šťastný, Sedláček. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík, Hrazdira.

Sotva se diváci stačili ve slušně zaplněné ostravské ČEZ Areně usadit na svá místa, dostal se mistrovský Zlín do rychlého vedení zásluhou využité přesilové hry. Třináct vteřin od úvodního vhazování fauloval Tomáš Svoboda a Berani po minutě početní výhodu využili. Obránce Marušák propálil od modré čáry vše, co mu stálo v cestě i zásluhou zakrytého výhledu vítkovického brankáře Dolejše. Zlínští byli při chuti, bekhendový pokus Šťastného zastavil strážce domácí svatyně. Postupem času se osmělili i domácí, Kucsera pálil nad a nastřelený kotouč z hole Pastora gólman PSG Štůrala ukryl v lapačce. Vítkovická aktivita sílila, ve 12. minutě převedli slibnou kombinaci Hlinka, Káňa a Vandas, ale Štůrala byl na místě. Zlínský gólman měl vzápětí hodně práce se střelou Pastora, nastěstí na vyražený kotouč nedosáhl žádný z domácích hráčů. Zlín měl na začátku 15. minutě obrovské štěstí, když po akci Burgra a střele Tomáše Svobody odpálil kotouč z brankové čáry všudepřítomný obránce Urbanec. Vítkovický aréna se přece jen rozjásala, když na konci 15. minuty prostřelil výborného Štůralu nejlepší domácí střelec Svačina. Rychlý brejk hostů zneškodnil obránce Hrbas, na remízovém stavu nic nezměnila ani střela Kucsery těsně před první sirénou.

Na začátku druhé dvacetiminutovky přestřelil Dolejšovu bránu Jakub Svoboda. Ve 24. minutě prokličkoval ke střele Olesz, Štůrala zasáhl se štěstím okrajem lapačky, na druhé straně Dolejš lapil slibnou příležitost Köhlera. Ve 25. minutě fauloval Szturc, Zlínští vytvořili před vítkovickou bránou obrovský závar, nicméně v koncovce neuspěli. Poté nastaly horké chvilky pro zlínskou defenzivu, nejdříve Stehlík trefil ve 28. minutě tyč, poté si Štůrala málem srazil do sítě kotouč po střele Romana z rohu kluziště, naštěstí jej v poslední chvíli zalehl. Vedení na stranu Zlína mohl strhnout v polovině utkání Říčka, který dostal přesnou přihrávku mezi kruhy, ale Dolejš puk bravurně ukryl do lapačky. Hrál se oboustranně rychlý hokej, bruslařsky velmi náročný. Domácí šli ve 34. minutě poprvé v utkání do vedení, najetý Vandas měl po ideální příhrávce a průniku od Michala Hlinky před sebou odkrytou branku a nemýlil se. Rušné okamžiky pokračovaly i v dalších minutách, prim hráli nadále oba brankáři.

Vítkovice vstoupily do třetí třetiny úspěšně. Ve 42. minutě Roman vybruslil s kotoučem až za branku a po přihrávce zpět k první tyči chladnokrevně zavěsil pod horní tyč Szturc. Domácí se dostali do dvoubrankového náskoku a své vedení mohli navýšit při první početní výhodě. Zlínští se ubránili, ale čelili po hákování Urbance na unikajícího Olesze trestnému střílení. Vítkovický forvard se zkušenostmi z NHL však bekhendový blafák nedotáhl do úspěšného konce, puk z jeho hole minul Štůralovu bránu. Kontaktní gól měl na holi Šťastný, zůstal osamocený na mezikruží, ale Dolejše nepřekonal. V 53. minutě zachránil Zlín od čtvrté inkasované branky Štůrala, když zlikvidoval nájezd Szturce. Snahu Beranů o zkorigování nepříznivého stavu zastavila dvě vyloučení a k úspěchu nevedla ani více než minutová power play šest na čtyři. Šest vteřin před třetí sirénou zpečetil výhru Vítkovic za tři body druhým gólem v utkání Szturc, který ve skrumáži na brankovišti zametl kotouč do sítě.

Nejlepší vyhodnocení hráči: Daniel Dolejš - Petr Čajánek.

Ladislav Svozil (hlavní trenér HC Vítkovice Steel): "První a třetí třetinu jsme sehráli podle našich představ, ale druhá dvacetiminutovka byla zřejmě nejhorší za dobu, co jsem u mužstva. Zlín naštěstí nabídnuté příležitosti nedokázal nevyužít, což rozhodlo. Kdyby se tam Zlín dostal znovu do vedení, pak bychom to měli hodně těžké. Šli jsme si pro tři body a ty máme, takže jsme spokojeni. Ale máme na čem pracovat, což nám ukázala prostřední třetina.“

Rostislav Vlach (první trenér PSG Zlín): "Myslím si, že to bylo velmi vyrovnané utkání, které nakonec rozhodlo větší štěstí na straně Vítkovic a jejich proměněné šance. Měli jsme rovněž spoustu gólových příležitostí, ale branku jsme z nich nedali, a to rozhodlo v náš neprospěch."