pátek 12. prosince 2014 | Zlin Press - Roman Ordelt

Hokejisté PSG Zlín porazili poprvé v sezoně Olomouc a vezou z ledu nováčka tři body

Hokejisté PSG Zlín vyhráli v utkání 29. kola Tipsport extraligy na ledě HC Olomouc 3:1 a poprvé v letošní sezoně až na třetí pokus skolili ambiciózního nováčka. Berani byli v utkání před vyprodaným hledištěm lepším celkem, vytvořili si dvougólový náskok, na který domácí odpověděli kontaktním gólem až v 53. minutě. Hanákům se nepodařilo srovnat stav, navíc při neúspěšné power play inkasovali třetí branku do opuštěné klece. Po dvouměsíční pauze zaviněné zraněním se vrátil úspěšně na extraligový led gólman Tomáš Štůrala, který byl nejlepším hráčem vítězného týmu. Branky dali Jiří Ondráček, Jiří Marušák a Jakub Svoboda. Tým PSG Zlín přivítá v neděli doma od 15:30 hodin Liberec, poté následuje vánoční přestávka.

29. / pátek 12. 12. 2014 / 18:00
HC Olomouc Olomouc - Berani Zlín Zlín
1:3
(0:1, 0:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 53. min Rác (Vyrůbalík, Marosz) - 18. Ondráček (Roman Vlach, Urbanec), 26. Marušák (Leška), 60. Jakub Svoboda (Čajánek). Rozhodčí: Pešina, Souček - Blümel, Polonyi. Vyloučení: 8:9. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 500 (vyprodáno). Střely na branku: 34:27. Zblokované střely: 18:13. Hity: 6:8. Vhazování: 29/68 (43%) - 39/68 (57%). Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3.

HC Olomouc: Trvaj - Majeský, Vyrůbalík, Houdek, Skrbek, Škůrek, Ondrušek, Rašner - Rác, Marosz, Cibák - Matai, Patera, Buc - Diviš, Herman, Lac - Kucharczyk, Knotek, T. Rachůnek. Trenéři: Fiala, Dopita.

Berani Zlín: Štůrala - Marušák, Urbanec, Matějíček, Žižka, Kotvan, M. Přibyl - Jakub Svoboda, Čajánek, O. Veselý - Ondráček, Roman Vlach, Říčka - Okál, Leška, Köhler - Kubiš, Šťastný, Sedláček. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík, Hrazdira.

Zlínští zahrozili hned v úvodní minutě, před brankářem Olomouce Trvajem se zjevil kapitán Čajánek, ale domácí gólman střelu ukryl pod betony. Úvodní minuty patřily Zlínu, po chybě v olomoucké rozehrávce se dostal do šance Šťastný, bezbrankové skóre se neměnilo. V 5. minutě se vyznamenal Trvaj, který zázračně zachytil pár centimetrů před brankovou čárou dorážku Lešky, na jehož zívala odkrytá svatyně a předchozí příležitost Říčky. Tlak Beranů přinesl vyloučení domácího Buce a v 8. minutě úvodní přesilovou hru pro hosty. Čajánek a spol. odehráli početní výhodu nepřesně a ohrozili domácí branku jen po nahození Matějíčka a dorážce Čajánka. Následnou první přesilovku místní Mory přerušil faul Marosze, při hře čtyři na čtyři stojí za zmínku dělovka Jakuba Svobody, ale Trvaj byl na místě. Olomouc se vzepjala při další přesilovce, z mezikruží nebezpečně pálil Vyrůbalík a střelu Majeského od modré čáry tečoval jeden z domácích útočníků nad Štůralovu bránu. navrátilec do zlínské klece čaroval po Divišově dorážce, když ucpal prostor u tyčky. Zlín šel ještě před první sirénou do vedení, střelecký účet večera na Hané otevřel na začátku 18. minuty Ondráček umístěnou střelou zpoza obránce po průniku do útočného pásma.

Mistrovský Zlín začal aktivně i druhou třetinu, hned na začátku Trvaj zneškodnil teč Köhlera. Hosté přidali druhý gól zásluhou využité přesilové hry ve 26. minutě, hákování Kucharczyka potrestal Marušák, jehož dělovka proplula přes clonící hráče až do olomoucké sítě. Domácí po druhém inkasovaném gólu ožili, byli aktivnější a Štůrala měl hodně práce po střelách Marosze a Patery. V polovině utkání odešel na trestnou lavici Sedláček, který na poslední chvíli zabránil střele do odkryté klece. Velkou šanci měl Marosz, ale trefil jen gólmana Zlína, vzápětí minul Matai. Hanáky srážela vyloučení, nicméně hosté je nedokázali potrestat.

Olomouc nastoupila do třetí třetiny s cílem obrátit nepříznivý stav utkání. Zlínští se ubránili v úvodu třetiny ve zbytku oslabení, po střele Majeského od modré čáry zasáhl úspěšně Štůrala a uspěl i při dělovce Houdka. Berani měli velký kus štěstí při dalším oslabení, Vyrůbalík ve 47. minutě orazítkoval bombou horní břevno. Hra byla poté dost neurovnaná a trestná lavice na obou stranách nevychladla. Domácí se přece jen dočkali kontaktního gólu, už při rovnovážném počtu hráčů skóroval v 53. minutě slovenský útočník Rác z prostoru mezikruží a Štůrala poprvé v utkání lovil kotouč ze své sítě. Vlachova družina prožila poté horké dvě minuty po faulu Ondráčka, ale tlaku Mory se ubránila. Tři cenné body pro tým PSG Zlín pečetil v poslední minutě Jakub Svoboda střelou do prázdné brány při neúspěšné power play Olomouce.

Nejlepší vyhodnocení hráči: Roman Rác - Tomáš Štůrala.

Petr Fiala (trenér HC Olomouc): „Rozhodně nejsme spokojeni se vstupem do utkání. Pokud bychom do utkání vstoupili tak, jak jsme odehráli třetí třetinu, bylo by to o něčem jiném. Oby týmy byly impotentní v přesilovkách, a rozhodlo i to, kdo dal v přesilovce gól. My jsme se při nich dost trápili. Nebyli jsme schopni vytvořit si tlak a to byl také jeden z důvodů, proč jsme proti Zlínu prohráli. Špatný začátek do utkání si další den ještě vyříkáme.“

Juraj Jurík (druhý trenér PSG Zlín): „Podali jsme velmi disciplinovaný výkon podpořený výborným brankářem Štůralou, který nás hodně podržel. Po dvě třetiny to byl vyrovnaný zápas, my jsme ale byli úspěšnější v koncovce a měli jsme i štěstí. V poslední třetině jsme měli příliš mnoho vyloučených a domácí nás tlačili. Naštěstí se nám ale podařilo vstřelit třetí branku do prázdné a zápas jsme dotáhli do vítězného konce. Chtěli jsme tři body, vybojovaných bodů si velice ceníme, protože Olomouc podává skvělé výkony.“