čtvrtek 19. března 2015 | Zlin Press - Roman Ordelt

Hokejisté PSG Zlín prohráli těsně zápas číslo pět, mečbol vybojovala Kometa a jde do trháku

Hokejisté PSG Zlín prohráli 5. zápas čtvrtfinále Česká pojišťovna play off na ledě Komety Brno 1:2. Brno šlo do vedení v závěru první třetiny, kdy ujel obránce Tomáš Dujsík a překonal brankáře Libora Kašíka. Zlín byl v první třetině aktivní a zahodil tři vyložené šance. Druhý gól přidal na začátku třetí části Vilém Burian. Berani utkání zdramatizovali kontaktním gólem v 56. minutě, ale srovnat stav přes veškerou snahu při závěrečné power play již nedokázali. Jedinou branku PSG Zlín zaznamenal Oldrich Kotvan. Brno jde do trháku a dostalo se do vedení 3:2 na zápasy a vybojovalo postupový mečbol. Šestý zápas čtvrtfinále se hraje v sobotu 21. března od 16:20 hodin na Zimním stadionu Luďka Čajky ve Zlíně.

ČF5 / čtvrtek 19. 3. 2015 / 17:20
HC Kometa Brno Kometa Brno - Berani Zlín Zlín
2:1
(1:0, 0:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 18. min Dujsík (L. Čermák, J. Káňa II), 42. Burian (T. Vondráček, KOreis) - 56. Kotvan (Köhler) Rozhodčí: Hodek, Pešina – Komárek, Ondráček. Vyloučení: 7:9, navíc Okál, Čajánek (oba Zlín) na 10 minut. Využití: bez. V oslabení: bez. Diváci: 7 200 (vyprodáno). Střely na branku: 35:26. Zblokované střely: 13:16. Hity: 12:15. Vhazování: 37/65 (57%) - 28/65 (43%) Průběh utkání: 2:0, 2:1.

HC Kometa Brno: Čiliak - Ptáček, Kováčik, Dujsík, Hanzlík, Kuboš, Malec - Ton, V. Němec, Erat - Vondráček, Koreis, Burian - Honejsek, L. Čermák, J. Káňa II. - Mrázek, Ostřížek, Dočekal. Trenéři: Kýhos, Pešout, Beran.

Berani Zlín: Kašík - A. Holík, Žižka, Marušák, Valenta, Kotvan, Urbanec - Ondráček, Čajánek, O. Veselý - Jakub Svoboda, Leška, Kubiš - P. Holík, Roman Vlach, Říčka - Okál, P. Sedláček, Köhler. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík, Hrazdira.

Mistrovský Zlín sestavu do páté bitvy na moravském poli z předchozího vítězného zápasu nezměnil, zatímco Kometa postrádala nemocného Jana Hrušku a ze sestavy vypadnuvšího Hynka Zohornu. Jejich místa zaujali Ostřížek a Erat z prvoligové Třebíče. Berani začali velmi aktivně a především první polovina úvodní třetiny patřila hostům. Ve 2. minutě zahrozil Jakub Svoboda, ale gólman Čiliak zasáhl lapačkou. Zlín mohl jít do vedení ve 3. minutě, Veselý z bezprostřední blízkosti neprotlačil kotouč do odkryté brány. Úvodní minuty se hrály ve velkém tempu, kapitán Čermák pálil vedle. V 7. minutě špatně rozehrál Čiliak a Jakub Svoboda ve vyložené šanci jen trefil brněnského brankáře. Úvodní přesilovku dostala Kometa, provinil se Žižka, který posunul bránu. Skóre mohl otevřít po Čermákově pasu Honejsek, jenže trefil jen sedícího Kašíka. Přesilovku se vyzkoušel i Zlín, ale domácí odolali. Měli však na mále, v samostatném úniku po Leškově vysunutí uháněl Jakub Svoboda, ale Čiliak úspěšně zasáhl lapačkou, následně pálil od modré čáry Marušák. Už při rovnovážném stavu hráčů se prodral do příležitostí Roman Vlach, skóre zůstávalo stále bezbrankové. Tým PSG Zlín poté promarnil další přesilovku a přišel trest. Po návratu z trestné lavice převzal kotouč od Čermáka bek Dujsík a únik proměnil přesnou střelou do horního rohu.

Brňané hájili ve druhé třetině těsný náskok. Měli i více šancí, obě mužstva se soustředila na defenzívu a rovněž brankáři byli bezchybní. Ve 22. minutě se prosmýkl mezi zlínskými beky v přesilovce Čermák, jeho střela lízla vzdálenější konstrukci brány, z dorážky neuspěl Káňa. Rychlý hokej pokračoval i nadále, Čiliak postupně zneškodnil střely Okála i Marušáka. Brno pohrozilo při vlastním oslabení v polovině zápasu, po pumelici Hanzlíka dorážel Koreis, naštěstí Kašík úspěšně zasáhl betonem. Domácí byli nebezpeční v početní výhodě, Káňa rozvlnil boční sít a neujala se ani příležitost Honejska. Zlínu patřila 36. minuta, Roman Vlach trefil Čiliaka do masky, z dorážky neprotlačil kotouč do sítě ani Petr Holík a naprázdno vyšel další závar. Gólman Komety byl bezchybný, nevyzrál na něho při další přesilovce Petr Holík. Stejný hráč poté minul kotouč před prázdnou domácí svatyní. Ve 38. minutě uháněl do úniku Dočekal, Kašík včasným vyjetím šanci zneškodnil.

Rozhodující moment duelu přišel na začátku třetí třetiny. Brno dalo ve 42. minutě druhý gól, najetý Burian dostal přihrávku od Vondráčka a střelou z voleje překonal Kašíka. Berani hledali s obtížemi cestu do útočného pásma, podobně jako v celé sérii se jim nedařily přesilové hry. Kometa hrála 81 vteřin dvojnásobnou přesilovku pět na tři, ale Zlín se ubránil. Domácí pálili převážně slepými náboji, mimo šly střely Kováčika i Tona. Tým PSG Zlín nepřestával bojovat a v 56. minutě vstřelil kontaktní gól. Obránce Kotvan nejdříve nastřelil Čiliakovy betony, vzápětí napřáhl po odraženém kotouči a přesně trefil levý roh. Dramatický zápas gradoval v samotném závěru. Nejdříve Dočekal nepřekonal betony zlínského gólmana, poté zamířil z prostoru mezi kruhy Říčka přímo do Čiliaka. Hosté v závěru sáhli k power play, ale na prodloužení nedosáhli. Osmnáct vteřin před závěrečnou sirénou mířil ve velmi dobré pozici Žižka mimo.

Nejlepší vyhodnocení hráči: Leoš Čermák - Oldrich Kotvan.

Vladimír Kýhos (hlavní trenér HC Kometa Brno): "Zlín měl daleko lepší vstup do zápasu, my můžeme být jen rádi, že jsme z něj vyšli s nulou. Jak se zápas vyvíjel, měli jsme trochu navrch. Hráli jsme hodně přesilovek, ale nedali z nich góly. Za stavu 2:0 bylo rozhodující, že jsme nevyužili dlouhou přesilovku pět na tři. V závěru jsme udělali chybu a připravili jsme si zbytečné drama, kdy jsme se museli strachovat o výsledek. Po minulém výkonu ve Zlíně bych však chtěl mančaftu poděkovat. Dnes bylo naše vítězství hodně ubojované, kluci si za výhrou šli."

Rostislav Vlach (první trenér PSG Zlín): "Tentokrát rozhodla první třetina, kdy jsme měli tři vyložené šance, nedali jsme je a nakonec jsme sami inkasovali. Pak jsme nebyli schopni se dotáhnout na Brno. Kdybychom naše šance z úvodu proměnili, zápas by byl jiný. Celkově bylo utkání vyrovnané a rozhodlo ve prospěch Brna i trochu více štěstí."