pátek 15. března 2013 | Zlin Press - Roman Ordelt

Hokejisté PSG Zlín promarnili postupový mečbol, Vítkovice srovnaly stav série na 2:2

Infarktový průběh zápasu přinesl čtvrtý duel čtvrtfinálové série play off hokejistů PSG Zlín na ledě Vítkovic. Ostravané otočili ve druhé třetině během deseti minut stav z 0:2 na 3:2, poté Berani ve třetí třetině obrátili stav na 4:3, ale v závěrečné minutě základní hrací doby při power play srovnali domácí čtyřicet vteřin před sirénou na 4:4. V prodloužení rozhodl v čase 63:08 minuty vítkovický kapitán Burger. Branky Zlína zaznamenali Zdeněk Okál, Antonín Honejsek, Petr Leška a Ondřej Veselý. Stav série je nyní srovnaný 2:2, důležitý pátý zápas se hraje v neděli 17. března v 18.15 hodin na ZS Luďka Čajky ve Zlíně.

5:4p
(0:1, 3:1, 1:2 - 1:0)
Branky a nahrávky: 28. min Húževka, 33. Svačina (Ondřej), 38. Roman (Svačina), 60. Strapáč (Voráček, Roman), 64. Burger (Ujčík) - 8. Okál (Čajánek), 26. Honejsek (Holík, Čech), 47. Leška (Köhler), 56. O. Veselý (Čajánek, Tesařík). Rozhodčí: Lacina, Hodek - Bláha, Kostka. Vyloučení: 7:9. Využití: 0:1. V oslabení: 1:1. Diváci: 8 761. Střely na branku: 44:42. Průběh utkání: 0:2, 3:2, 3:4, 5:4.

HC Vítkovice Ridera: Šindelář - R. Stehlík, Barinka, Sloboda, Voráček, Malík, Kudělka - Ujčík, Burger, Húževka - Huna, Roman, Svačina - Strapáč, R. Hruška, J. Káňa - Šedivý, Kolouch, Szturc. Trenéři: Oremus a Svozil.

Berani Zlín: J. Sedláček - Hamrlík, Linhart, Řezníček, Urbanec, Tesařík, Horák - Balaštík, Leška, Köhler - Okál, Čajánek, O. Veselý - Honejsek, Holík, Čech - Ondráček, Šlahař, Fořt. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Trenér PSG Zlín Rostislav Vlach udělal po nevydařeném třetím zápase v sestavě změny v útocích. Zranění nepustilo na led Kubiše, do prvního útoku se vrátil Köhler, zatímco na křídlo třetí řady zamířil Čech. Mladík Okál se posunul do Čajánkova útoku a dohromady se dala opět dvojice Honejsek a Holík. Nástup do čtvrtého zápasu čtvrtfinálové série se podařil lépe domácímu týmu a už ve třetí minutě si vynutil faul. V následné přesilovce však na svou sérii zužitkovaných přesilových her nenavázali a prvním radujícím se týmem byli v osmé minutě zlínští Berani. Okál dokonale zužitkoval Čajánkovu chytrou nahrávku. Domácí se však nevzdávali a i nadále předváděli agresivní hokej. V patnácté minutě srazil k zemi Huna navrátilce do sestavy PSG Fořta, který však vůbec nehrál puk a vítkovický hráč vyfasoval trest za nedovolené bránění. Na konci 18. minuty čistě dohrál u mantinelu domácího Ujčíka autor prvního gólu Okál, Ujčíkovi se to nelíbilo a krosčekem srazil dravého zlínského útočníka k zemi přímo před jedním z rozhodčích a odebral sena trestnou lavici. Zlín si ve své druhé přesilovce vypracoval několik nadějných šancí, gól však nepadl a téměř s návratem vítkovického hráče na led zazněla i siréna oznamující konec úvodní třetiny.

I do druhé třetiny předvedli lepší nástup hráči Vítkovic. Krátce po začátku se na trestnou musel odebrat Köhler, po půl minutě hry jej následoval Ondráček. Zlín dokázal obě oslabení ubránit a věren přísloví nedáš -dostaneš se po sérii neúspěšných střel domácích dostalo do úniku známé zlínské duo H + H, nahrával Holík, skóroval Honejsek. Tím však představení Zlína v téhle třetině skončilo a slova se ujali domácí. Po hře v šesti lidech logicky následoval trest pro domácí, kteří však ve vlastním oslabení získali puk a v samostatném nájezdu proti Sedláčkovi se nemýlil Húževka. Stejné hrubky se dopustil následně i Zlín a trest za šest hráčů na ledě jel odpykat Okál. Ve 33. minutě, přesně v okamžiku, kdy se mladý útočník vracel na led, nahrál zpoza brány Roman přes Tesaříka na Svačinu a ten srovnal skóre zápasu. Obrat, který si Vítkovice nacvičily již ve včerejším utkání završil v 38. minutě Roman. K tomu se puk dostal po špatné rozehrávce týmu PSG Zlín, když Šlahařovi podjela vnitřní brusle, upadl na led, a puk zůstal osamocen v levém kruhy zlínského obranného pásma.

Do třetí třetiny vstupovaly s jednogólovým náskokem Vítkovice. Po necelých třech minutách spatřil rozhodčí Hamrlíkovu hůl ve tváři soupeře a vykázal zkušeného beka na trestnou lavici s dvěma tresty. Domácí si během těchto čtyř minut vyloženou šanci nevypracovali, naopak těsně před vypršením čtyřminutového Hamrlíkova trestu skvěle zapracoval Köhler, získal puk, posunul ho na Lešku a ten v oslabení srovnal na 3:3. Následovaly šance na obou stranách. V 52. minutě neuhlídal Hamrlík Strapáče a ten poslal puk z nulového úhlu za Sedláčkovými zády pouze do tyče. Na druhé straně opět řádili Honejsek s Holíkem. Druhý jmenovaný však horní růžek Šindelářovy klece netrefil a bránu přestřelil. Na začátku 55. minuty poslal rozhodčí na trestnou lavici po vzájemné potyčce Barinku a Ondráčka. O minutu později se vedle Barinky posadil Huna po faulu na Holíka. Při následné hře 4 proti 3 se v prostoru před vítkovickou brankou nejlépe zorientoval Čajánek, chytrou přihrávkou našel Veselého, a ten přesnou střelou strhl jazýček pomyslných vah utkání na stranu Zlína. Hostujícím však vedení 40 vteřin před koncem řádné hrací doby při power play sebral střelou z dorážky Strapáč.

Prodloužení rozhodl s notnou dávkou štěstí po třech minutách a osmi vteřinách kapitán domácích Burger, když jeho nahození tečoval Leška a Sedláček už zareagovat nestačil.

Nejlepší vyhodnocení hráči: Richard Stehlík - Petr Čajánek.

Ladislav Svozil (trenér HC Vítkovice Steel): "Začali jsme lépe, ale po našich chybách jsme inkasovali. To nás srazilo, zase jsme prohrávali 0:2. Naší nátlakovou hrou jsme ale výsledek začali otáčet trochu dříve než v minulém utkání. Škoda je, že jsme to za stavu 3:2 nezvládli. Jsme rádi, že jsme v závěru vyrovnali a v prodloužení šťastným gólem rozhodli. Ale v prodloužení jsme byli jasně lepší, šli jsme si pro vítězství. Teď se začíná od znova."

Juraj Jurík (druhý trenér PSG Zlín): "Začali jsme utkání podobně jako ve čtvrtek. Dali jsme první branku, přidali druhou, bohužel v naší přesilovce jsme inkasovali a trochu to s námi zamávalo. Do konce třetiny jsme pak s vítkovickým stylem hry měli problémy. Paradoxně ve třetí třetině, když začali bránit a hráli jiný hokej, tak jsme to otočili. Pro nás je velká škoda, že jsme dostali branku na 4:4 a v prodloužení to byl nešťastný gól, ale to k hokeji patří."