středa 03. února 2016 | Zlin Press - Roman Ordelt

Hokejisté PSG Zlín vybojovali se Spartou bod, Pražané přetlačili Berany v nájezdech

Hokejisté PSG Zlín prohráli v dohrávce 41. kola Tipsport extraligy v O2 areně s týmem HC Sparta Praha 3:4 po samostatných nájezdech. Vlachův soubor třikrát dotáhl náskok Pražanů a v závěru základní části sahal při přesilové hře i po výhře, ale v koncovce neuspěl. Berani se ubránili v prodloužení dvojnásobnému oslabení a utkání nakonec rozsekly až samostatné nájezdy. V nich se štěstí přiklonilo na stranu Sparty, která si připsala již osmou výhru v řadě. Branky Zlína zaznamenali Filip Čech, Robert Říčka a Tomáš Čachotský. Zlínští hokejisté zůstali po utkání v Praze, neboť je čeká další zápas v pátek 5. února v Mladé Boleslavi.

41. kolo / středa 3. 2. 2016 / 18:30
HC Sparta Praha Sparta - Berani Zlín Zlín
4:3sn
(2:1, 1:2, 0:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 11. min Forman (J. Mikuš), 20. Eminger (Forman, J. Hlinka), 30. A, Kudrna (Pech, Dragoun), rozhodující nájezd Forman - 17. F. Čech (D. Šťastný, Čachotský), 22. Říčka (Maruna), 37. Čachotský (Urbanec). Rozhodčí: Hradil, Souček – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 3:6. Využití: 0:0. Diváci: 7 520. Střely na branku: 30:28. Zblokované střely: 8:7. Hity: 29:15. Vhazování: 35/76 (46%) - 41/76 (54%). Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2, 3:3, 4:3.

HC Sparta Praha: Pöpperle - Eminger, Polášek, Piskáček, Švrček, Hrbas, J. Mikuš, Kalina - Netík, Přibyl, Buchtele - Hamilton, Klimek, Sabolič - Forman, J. Hlinka, Kumstát - A. Kudrna, Pech, Dragoun. Trenéři: Jandač, Moták.

Berani Zlín: Kašík - Marušák, Kotvan, Matějíček, Žižka, Řezníček, Urbanec - Bukarts, P. Holík, Říčka - Ondráček, Cibák, Maruna - Štumpf, Roman Vlach, O. Veselý - Čachotský, D. Šťastný, F. Čech. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík, Hrazdira.

Berani zahrozili již ve 2. minutě, když se uvolnil Čech a tečoval kotouč těsně vedle Pöpperlovy brány. O minutu později se prodral do slibné šance lotyšský střelec Bukarts, který zůstal osamocený u levé tyčky, ale sparťanský gólman byl na místě. Pražané se dostali do první vážnější šance zásluhou samostatného úniku Pecha, naštěstí bek Řezníček předvedl skvělý obranný zákrok a odpálil kotouč do bezpečí. Hosté byli aktivní, Holík našel volného Říčku, který pálil z voleje do připraveného Pöpperleho. Sparta se osmělila v 9. minutě, urostlý bek Polášek prověřil formu brankáře Kašíka. Domácí šli do vedení z první vážnější šance, v 11. minutě Kumstát ještě nepřekonal ležícího Kašíka, ale Forman byl v zakončení důrazný a doatal Spartu do vedení. Svěřenci kouče Jandače si vytvořili tlak, v šancích se ocitli Dragoun, Kudrna, Hamilton, ale gól vstřelil Zlín. V 17. minutě unikl Šťastný po křídle, objel branku a najíždějící Čech usměrnil kotouč do sítě. Zlínští se z vyrovnání dlouho neradovali, neboť Sparta 26 vteřin před první sirénou strhla vedení na svou stranu, když obránce Eminger nadvakrát překonal Kašíka.

Zlínu vyšel nástup do druhé třetiny. Vyrovnávací gól vstřelil ve 22. minutě Říčka, když dorazil do sítě odražený kotouč od mantinelu po střele Maruny. Sparta mohla jít do vedení v přesilové hře, Buchtele pálil v obrovské šanci vedle. Následně Forman nepropasíroval kotouč u pravé tyčky za Kašíkova záda. Domácí se dočkali v polovině utkání, Pech našel zpoza branky Kudrnu, který zakončil do odkryté klece. Pražané měli více ze hry, vytvářeli si tlak, ale převahu gólově nevyjádřili. Berani potřetí srovnali stav gólem v 36. minutě, Čachotský prokázal důraz na brankovišti a překonal Pöpperleho.

Po Netíkově akci se dostal před Kašíka nejproduktivnější sparťan Přibyl, nicméně na zlínskou jedničku na brankovišti nevyzrál. Berani měli velkou příležitost dostat se do vedení v oslabení. Ve 45. minutě napálil Říčka vyražený kotouč pouze do břevna. Zlín měl k dobru přesilovou hru po faulu Švrčka, nicméně ke střele se dostal pouze Holík. Infarktová situace nastala v 51. minutě po pumelici Švrčka od modré čáry, když se kotouč od tyčky zastavil na brankové čáře a hosté ho usměrnili do bezpečí. Závěr základní části přinesl dramatické okamžiky, Sabolič minul ve skvělé pozici tyčku, poté Přibyl minul kotouč a opět Sabolič nepřekonal Kašíkův beton. Dvě minuty před třetí sirénou odešel za katr Mikuš a Berani mohli rozhodnout o výhře. Matějíček, Veselý a Roman Vlach v koncovce neuspěli.

V napínavém prodloužení Sparta nevyužila dvojnásobnou přesilovku po faulech Kotvana a Žižky. Domácí dostali kotouč za brankovou čáru, ale podle rozhodčích se stalo až po přerušení hry. Napínavou bitvu nakonec rozsekly až nájezdy. Zatímco zlínští nájezdníci Holík a Bukarts vyšli naprázdno, Forman s Netíkem překonasli Kašíka a Pražané zaknihovali již osmou výhru v řadě!

Samostatné nájezdy: 1. série P. Holík -, Forman +, 2. série Bukarts -, Netík +.

Nejlepší hráči utkání: Juraj Mikuš - Tomáš Čachotský.

Zdeněk Moták (asistent trenéra HC Sparta Praha): "Do utkání jsme špatně vstoupili a nabídli Zlínu v první pětiminutovce pár šancí, které kdyby proměnil, tak jsme měli asi problém. Obecně v celém duelu jsme udělali hodně individuálních chyb a nabízeli jsme soupeři střelecké pozice a šance, z nichž mohl skórovat. Třikrát se mu to také podařilo. Naším problémem byly dnes také přesilové hry. V prodloužení těch pět na tři se nám také nedařilo, když jsme mohli rozhodnout. Museli jsme si počkat do penaltového rozuzlení."

Juraj Jurík (druhý trenér PSG Zlín): "Výsledek je podle mě spravedlivý. Hra byla vyrovnaná, šance na obou stranách. Mužstvo bych pochválil za to, že jsme se třikrát vrátili do zápasu, když jsme prohrávali. Každý bod je pro nás dobrý a důležitý. Nyní máme před sebou zápas v Mladé Boleslavi, každý bodový zisk určuje, kam se můžeme dostat. V tabulce se stále díváme pod sebe."