pátek 17. října 2014 | Zlin Press - Roman Ordelt

Konečně! Úřadující mistři vezou první body z venkovního ledu. Tým PSG Zlín vyhrál na Slavii

Hokejisté PSG Zlín vyhráli v utkání 13. kola Tipsport extraligy na ledě Slavie 2:1 a vybojovali poprvé v letošní sezoně tři body z venkovního ledu. V sestavě Zlína scházel zraněný kapitán Petr Čajánek, kanonýr Jaroslav Balaštík se nevešel do sestavy. Trenér Rostislav Vlach poslal do boje pouze tři kompletní pětky. Berani šli do vedení proti trápící se Slavii v 8. minutě, druhý střelecký úspěch přidali po krásné kombinaci na začátku druhé třetiny. Pražané zkorigovali nepříznivý stav v samotném závěr utkání. Branky zaznamenali Petr Holík a havířovský host Robert Říčka, pro kterého to byl premiérový gól v extralize a hned vítězný! Tým PSG Zlín snížil odstup na Vítkovice a Brno již na pouhé tři body. Zlín hraje v neděli 19. října opět venku, tentokrát zajíždí do Mladé Boleslavi.

13. kolo / pátek 17. 10. 2014 / 18:15
HC Slavia Praha Slavia - Berani Zlín Zlín
1:2
(0:1, 0:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 59 min T. Doležal (Poletín) - 8. Holík (Roman Vlach, Žižka), 22. Říčka (Roman Vlach, Matějíček). Rozhodčí: Hribik, Kaukokari (Finsko) – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:4, navíc Klhůfek (Slavia) na 5 minut a do konce zápasu. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 102. Střely na branku: 26:32. Zblokované střely: 17:10. Hity: 8:8. Vhazování: 41/81 (51%) - 40/81 (49%). Průběh utkání: 0:2, 1:2.

HC Slavia Praha: Furch - Kolařík, Krejčí, Valach, Holub, Barák, Štich - Stránský, Klhůfek, Sklenář - M. Čermák, Vas, J. Doležal - Weissmann, Školiak, T. Doležal - J. Veselý, Babka, Poletín. Trenéři: Lubina, Beránek.

Berani Zlín: Kašík - Marušák, Kotvan, Tesařík, Řezníček, Žižka, Matějíček, od 54. min navíc Urbanec - Ondráček, Leška, Köhler - Okál, Sedláček, O. Veselý - Holík, Roman Vlach, Říčka. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík, Hrazdira.

Slavia začala zostra a zahrozila hned ve 2. minutě. Čermák tečoval přihrávku od Jiřího Doležala, ale gólman Kašík stači do střely dát hokejku. Domácí aktivitu zbrzdil faul Klhůfka, hosté si vytvořili v přesilovce tlak, ale Kotvan, Leška v koncovce neuspěli. V závěru početní výhody měl velkou šanci Říčka, zívala před ním prázdná klec, ale slávistický brankář Furch obětavým skokem zachránil. Už při hře pět na pět se objevil před Furchem osamocený Ondráček, ale domácí brankář byl na místě. Slávistická obrana doslova hořela, po rychlém brejku prováhal zakončení Okál. Berani otevřeli střelecký účet zápasu v 8. minutě zásluhou využité přesilovky po prohřešku Baráka. Holík si najel do pásma, zbavil se beka a střelou švihem nedal Furchovi šanci. V 10. minutě se prodral do šance maďarský útočník Vas, Kašík však kotouč efektivně vyrazil lapačkou. Zlínští mohli přidat ve 14. mniutě druhý gól, Roman Vlach z dorážky těsně minul pravou tyčku! Berani se poté ubránili oslabení a do kabin odešli po první siréně s jednogólovým náskokem.

Úřadující šampioni přidali na začátku prostřední třetiny druhý gól. Po ukázkové kombinaci na jeden dotek zakončil premiérovým gólem v extralize Říčka přesnou střelou do horního růžku. Berani se poté ubránili oslabení a podobně si vedli následně i domácí. Slavia zpřesnila defenzivu a postupem času ožila. Po rychlém brejku pálili na Kašíka Holub a Valach, oba však minuli, po buly střílel vedle Babka. Postupem času byla hra stále více rozkouskovaná, Zlín se soustředil na precizní defenzivu, zatímco slávisté se nedokázali prosadit.

Tápající Slavia promarnila na začátku třetí třetiny 1:52 minuty dlouhou přesilovku čtyři na tři. Snížení měl na holi Klhůfek, ale po akci na jeden dotek ztroskotal na bezchybném Kašíkovi. Ve 49. minutě odešel předčasně pod sprchy Klhůfek, který po faulu loktem na Matějíčka vyfasoval pět minut a trest do konce utkán. Zlínští dlouhou přesilovku nezačali nejlépe, špatně vystřídali a za příliš mnoho hráčů se hrálo čtyři na čtyři. Se střelou Šticha si Kašík s přehledem poradil podobně jako s atakem dvojice Školiak a Čermák. Domácí se neprosadili v koncovce, všechny jejich pokusy zneškodnil výborný Kašík podobně jako v 55. minutě nájezd Stránského. Slavia v závěru ještě zdramatizovala zápas, v čase 58:37 minuty při power play po teči Tomáše Doležela kotouč s pomocí tyčky skončil nakonec ve zlínské síti. Berani už další drama nepřipustili a poprvé v sezoně vybojovali body na cizím ledě.

Josef Beránek (asistent trenéra HC Slavia Praha): „Důležitým momentem bylo, že jsme byli potrestaní prvním gólem za zbytečné fauly. Při našich přesilovkách nám zase chyběl zkušený hráč, který by byl schopný vzít zodpovědnost na sebe a vytvořit situaci, ze které bychom skórovali. Týmu patří pochvala za to, že jsme až do konce utkání bojovali a snažili se s výsledkem něco udělat.“

Juraj Jurík (druhý trenér PSG Zlín): „Neviděli jsme v dnešním zápase příliš pohledné utkání, ale spíše bojovné. Obě mužstva si byla vědoma současné špatné formy a důležitosti bodů z tohoto zápasu. Od toho se vše odvíjelo. Řekl bych, že jsme o gól byli nakonec lepší. Jsme strašně rádi, že jsme vyhráli a máme první tři body zvenku. Proč nehráli Čajánek s Balaštíkem? U Čajdy je tam určitý zdravotní problém, který nechci specifikovat. U Jardy to jsou výkonnostní důvody.“