pátek 12. září 2014 | Zlin Press - Roman Ordelt

Mistři z PSG Zlín začali nový ročník extraligy prohrou s Mladou Boleslaví

Hokejisté PSG Zlín prohráli v prvním kole Tipsport extraligy na domácím ledě s Mladou Boleslaví 2:5. Středočeši se vrátili do nejvyšší soutěže po dvou letech výhrou. Bruslařský klub ovládl první dvě třetiny, lépe bruslil a vypracoval si čtyřgólový náskok. Berani zkorigovali nepříznivý stav až ve třetí třetině, gólově se prosadili Jiří Ondráček a Jaroslav Balaštík. Duel byl zahájen až s hodinovým zpožděním, neboť hostující celek se zdržel při cestě do Zlína. Boleslavský autobus uvízl v dopravní zácpě po nehodě na dálnici a nabral téměř dvouhodinové časové manko. Tým PSG Zlín hraje v neděli 14. září od 17:20 hodin v repríze jarního finále na ledě Komety Brno, utkání vysílá ČT Sport.

1. kolo / pátek 12. 9. 2014 / 17:30
Berani Zlín Zlín - BK Mladá Boleslav Ml.Boleslav
2:5
(0:2, 0:2, 2:1)
Branky a nahrávky: 45. min Ondráček, 58. Balaštík (Köhler, Marušák) - 5. David Výborný (Robar), 19. R. Čermák (M. Látal, Trška), 35. Pabiška (David Výborný), 40. M. Látal (Musil), 47. Mikulík (Klimenta, Broš). Rozhodčí: Pešina, Horák - Bryška, Skopal. Vyloučení: 7:10, navíc Pacovský (Mladá Boleslav) na 10 minut. Využití: 1:0. Diváci: 4 225. Střely na branku: 42:37. Průběh utkání: 0:4, 1:4, 1:5, 2:5.

Berani Zlín: Kašík - Marušák, Kotvan, Žižka, Matějíček, Tesařík, Valenta - Balaštík, Leška, Köhler - Holík, Čajánek, Kubiš - Ondráček, Roman Vlach, Čech - Okál, Fořt, Sedláček. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík, Hrazdira.

BK Mladá Boleslav: Rittich - M. Hruška, Robar, Kučný, Stříteský, Trška, Žabka, R. Čermák - Klimenta, Broš, Mikulík - Pabiška, David Výborný, Pacovský - Lenc, Musil, Hyka - Bárta, Vrbata, M. Látal. Trenéři: František Výborný, M. Jelínek.

Utkání začalo s hodinovým zpožděním kvůli komplikacím Mladé Boleslavi při cestě na Moravu. Mistrovský Zlín nastoupil bez útočníka Veselého (disciplinární trest). Beranům se naskytla po 21 vteřinách výhoda přesilové hry po faulu Mikulíka, hosté se bez potíži ubránili a dokonce zahrozili po akci Pacovského. Střelecký účet utkání otevřel extraligový nováček v 5. min, když si kapitán Výborný vyjel zpoza brány před Kašíka a prostřelil zlínského brankáře mezi betony. O tři minuty posléze mohl přidat skvěle hrající Výborný další gól, ačkoliv byl zády vystřelil bekhendem a Kašík měl hodně práce, aby nebezpečnou střelu zneškodnil. Zlínští poté promarnili další početní výhodu, hosté dobře forčekovali a snadno se ubránili. Nováček stále hrozil, ve slibných šancích se objevili Klimenta, Pacovský a Hyka. Pokud si Zlín vytvořil šance, narážel na výborného gólmana Ritticha. Ten zneškodnil příležitosti Ondráčka i Kubiše. Hostující brankář úspěšně zasáhl i při oslabení, když kryl nebezpečný brejk Marušáka. Dvě minuty před první sirénou přišla pro domácí pohroma, nepřesná střela Čermáka se odrazila od zadního mantinelu a Kašík si puk srazil nešťastně do vlastní sítě.

Druhá třetina obraz hry příliš nezměnila. Zlínu vůbec nešly přesilové hry, zatímco Boleslav čekala na šance, které dokázala zužitkovat. Berani si vytvořili i tlak, ale nepřesně ostřelovali hostující branku, přičemž vyložené příležitosti chyběly. Ve 25. minutě vystřelil nebezpečně Ondráček, ale i s jeho ránou si Rittich poradil. Středočeši mohli dvougólový náskok zvýšit v polovině utkání, Pacovský a poté Pabiška nedokázali skórovat. Vzruch přinesla situace ze 34. minuty, Vrbata promarnil vyloženou šancí a rozhodčí poté na videu dlouho zkoumali, zda kotouč neprošel brankovou čárou. Hosté se prosadili v závěru druhé části. Nejdříve ujel v 35. minutě po pravém křídle Pabiška a překonal Kašíka. Devět vteřin před druhou sirénou zaznamenal čtvrtý gól Látal.

Zlín se prosadil konečně střelecky ve 45. minutě, z pravého kruhu se trefil Ondráček a vymetl pavučiny v horním růžku Rittichovy svatyně. Prořídlé ochozy poté rozehřál pěstní souboj mezi Čajánkem a Slovincem Robarem, ve kterém vyhrál jasně na body kapitán PSG Zlín. Hosté přidali pátý gól, na modré čáře zůstal osamocený Mikulík a mazácky prostřelil Kašíka. Vlachova družina poté nevyužila více než minutovou přesilovku pět na tři, nicméně v samotném závěru přidala ještě druhý gól. Kanonýr Balaštík využil přesilovku a upravil na konečný stav 2:5.

Nejlepší vyhodnocení hráči: Jiří Ondráček - David Výborný.

Rostislav Vlach (první trenér PSG Zlín): „Zápas se nám nepovedl i přes upozornění, že Mladá Boleslav má silné mužstvo. Hůře jsme bruslili a chyběl nám důraz v osobních soubojích. Je otázkou, jestli nám větší pauza kvůli opožděnému začátku zápasu uškodila. Osobně to nedokáži říct. Každopádně Mladá Boleslav vyhrála zaslouženě.“

Marian Jelínek (trenér BK Mladá Boleslav): „Přijeli jsme do Zlína s velkým respektem a pokorou. Možná i díky tomu jak probíhala cesta, tak jsme neměli čas přemýšlet kam jedeme. Dali jsme dva šťastné góly a vedli. Poté jsme nepolevili v koncentraci a přidali další branky. Nakonec jsme drama nepřipustili. Měli jsme i štěstí v době, když se zápas mohl otočit. Jsme rádi za tři body, neboť moc týmů je ze Zlína neodveze. Řidič hrál o své angažmá a kdybychom prohráli, tak to svedeme na něho. Asi by pro nás jezdil jiný řidič.“