neděle 16. listopadu 2014 | Zlin Press - Roman Ordelt

Mistři ze Zlína srazili podruhé v sezoně Spartu na kolena. Tým PSG Zlín vyhrál v prodloužení

Hokejisté PSG Zlín vyhráli v utkání 21. kola Tipsport extraligy na ledě pražské Sparty 4:3 v prodloužení a po domácí výhře nad Litvínovem rovněž v nastaveném čase si připsali další dva cenné body. Berani šli ve vyhroceném utkání již ve 4. minutě do vedení zásluhou proměněného trestného střílení Romana Vlacha, poté dvakrát dotáhli jednogólový náskok Sparty. Na vedení Sparta 3:2 našli odpověď za pouhých třicet vteřin. V prodloužení udeřil hned v první minutě kapitán Petr Čajánek, jehož nahození si gólman Sparty Filip Novotný srazil do vlastní sítě. Čajánek a spol. předvedli obrovskou bojovnost a výhru vychytal opět vsetínský brankář Petr Hromada, který nastoupil v extralize poprvé od začátku utkání. Branky zaznamenali Roman Vlach, Jiří Marušák, Oldrich Kotvan a Petr Čajánek. Tým PSG Zlín hraje v pátek doma s Plzní.

21. / neděle 16. 11. 2014 / 17:00
HC Sparta Praha Sparta - Berani Zlín Zlín
3:4p
(2:1, 0:1, 1:1 - 0:1)
Branky a nahrávky: 15. min Réway (Buchtele, Polášek), 19. Polášek (J. Hlinka, Réway), 56. Cingel (Sabolič) - 4. Roman Vlach z trestného střílení, 24. Marušák (Leška), 56. Kotvan (O. Veselý), 61. Čajánek (Žižka). Rozhodčí: Homola, Pešina – Bláha, Špůr. Vyloučení: 8:10. Využití: 3:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 623. Střely na branku: 32:20. Zblokované střely: 2:11. Hity: 18:15. Vhazování: 39/73 (53%) - 34/73 (47%). Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 3:2, 3:4.

HC Sparta Praha: F. Novotný – Pilař, Polášek, Ďaloga, Mikuš, Švrček, Barinka, Hrbas – Réway, J. Hlinka, Klimek (21. min Černoch) – Buchtele, Cingel, Sabolič – Kumstát, Pech, Rolinek – Dvořáček, Bahenský, Chlapík. Trenéři: Jandač, Moták.

Berani Zlín: Hromada – Marušák, Řezníček, Kotvan, O. Horák, Žižka, Valenta – Okál, Leška, Köhler – Holík, Roman Vlach, Říčka –Jakub Svoboda, Čajánek, O. Veselý – Ondráček, Sedláček, Kubiš. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík, Hrazdira.

Do první vážnější šance se dostal Zlín, když šance Okála ze 2. minuty z prostoru mezikruží mířila vedle Novotného brány. Vzruch přinesl zákrok Kubiše na Klimka, po které se strhla mela mezi zlínským útočníkem a mstitelem Mikušem. Oba rohovníci nakonec vyfasovali pouze dvouminutové tresty. Ve 4. minutě se dostal do úniku Roman Vlach, byl držen a z nařízeného trestného střílení dostal hosty do vedení. Proti kličce do bekhendu neměl Novotný šanci. Sparta byla poté aktivnější, ale do vážnější přiležitosti se nedostala. Šanci Réwaye zneškodnil Hromada. Zlín pod tlakem nabídl domácím dvě přesilové hry. Zatímco při prvním oslabení Berani odolali, prohřešek Horák už byl potrestán. Nejdříve Jaroslav Hlinka mířil těsně nad svatyni, ale v 15. minutě bylo vyrovnáno. K odraženému puku se dostal Slovák Réway a měl před sebou odkrytou bránu. Hosté trpělivě čekali na šance, do jedné z nich se probil Veselý, ale zasáhla lapačka Novotného. Pražané šli před první sirénou poprvé v zápase do vedení a opět skórovali v přesilové hře. Po přesné kombinaci nastavil Polášek po ukázkové přihrávce od Jaroslava Hlinky hůl a překonal Hromadu.

Zlínští srovnali na začátku druhé třetiny krok, když za půlminutu potrestali hákování Saboliče a využili přesilovku. Obránce Marušák napřáhl od modré čáry a tečovaný kotouč se zastavil až ve sparťanské síti. Hosté hráli vzápětí v oslabení, Kotvan odešel za katr a skvělé zákroky předvedl Hromada. Nejdříve vyrazil střelu Mikuše a poté uspěl i při dorážce Pecha. Vyrovnaný průběh zápasu pokračoval i v další části prostřední třetiny. Čajánek a spol. promarnili dvě početní výhody, domácí hráli pozorně v defenzivě a ubránili se bez inkasované branky.

Sparta začala poslední třetinu aktivně, ale Hromada byl na místě po střelách Pecha i Hlinky. Na pár minut vypadla v holešovické hale světla, ale po menší pauze se pokračovalo. Situaci ve 44. minuty řešili rozhodčí pomocí videa, Sparta se už radovala z vedoucího gólu, ale branka byla docílena kopnutím nohou. Hra byla poté hodně neurovnaná a trestná lavice téměř nevychladla. V 50. mnoutě se dostal do slibné šance Ďaloga, ale po včasném vyjetí předvedl gólman Zlína ukázkový semafor. Závěr třetí třetiny přinesl dramatické okamžiky. Domící využili v 56. minutě už třetí přesilovku, Cingel z prostoru mezi kruhy prostřelil Hromadovy betony. Berani vyrovnali za třicet vteřibn a Kotvan odčinil předchozí faul, po kterém Sparta vyrovnala. Slovenský obránce vypálikl přesně nad Novotného lapačku do horního růžku.

V prodloužení se hrálo pouhých 41 vteřin. Kapitán Čajánek zpoza mantinelu nahodil kotouč před Novotného a domácí gólman si srazil kotouč do vlastní branky. Mistrovský Zlín podruhé v sezoně srazil pražskou Spartu na kolena!

Nejlepší vyhodnocení hráči: Jan Buchtele - Jiří Marušák.

Zdeněk Moták (asistent trenéra HC Sparta Praha): „Ztrácíme utkání po našich vlastních chybách, které buď pramení ze hry nebo jsou to vyloučení. Nedáváme góly, kdybychom dali nějaké ze začátku hry, určitě by se gólmanovi a obráncům hrálo lépe a mohli bychom na to navázat. To se bohužel neděje a dostáváme se poté do situací, které řešíme špatně.“

Juraj Jurík (druhý trenér PSG Zlín): „Sparta si v úvodní třetině vytvořila velký tlak, kterému jsme se štěstím odolali. Hráli jsme spousta oslabení, naštěstí jsme dali z trestného střílení první gól a tím jsme to trošku otupili. Poté jsme inkasovali při dvou přesilovkách soupeře dva góly. Povedl se nám vstup do druhé třetiny, kdy jsme srovnali na 2:2. Hra se poté vyrovnala, Sparta vypadala opticky lépe, ale hrozila jen z přesilovek. My jsme hráli dobře do defenzivy a podpořil nás brankář Hromada. V závěru bylo zřejmé, že kdo dá gól, tak může vyhrát. Když jsme ho dostali, tak to s námi vypadalo špatně. Ale přiklonilo se nám štěstí, srovnali jsme a v prodloužení padají šťastné góly. Dali jsme ho a radujeme se, že vezeme ze Sparty dva body.“