pátek 03. ledna 2014 | Zlin Press - Roman Ordelt

Napínavý závěr v Chomutově rozhodla až osmá série nájezdů, šikula Zámorský se postaral o výhru

Hokejisté PSG Zlín vyhráli v utkání 35. kola Tipsport extraligy na ledě Chomutova 3:2 po samostatných nájezdech. Duel s posledním celkem tabulky rozhodl až dramatický závěr. V osmé sérii nájezdů překonal chomutovského brankáře Růžičky reprezentační obránce Petr Zámorský. Zlín vyhrál pošesté v sezoně na nájezdy. Úřadující vicemistři prohospodařili dvoubrankový náskok, neboť Piráti srovnali stav na začátku třetí třetiny. Branky zaznamenali Ondřej Veselý a Jiří Marušák. Tým PSG Zlín hraje v neděli 5. ledna další zápas venku, tentokrát na ledě Hradce Králové.

35. kolo / pátek 3. 1. 2014 / 17:30
Piráti Chomutov Chomutov - Berani Zlín Zlín
2:3sn
(0:2, 1:0, 1:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 38. min Kubinčák (J. Straka, Krstev), 43. Sikora (Gajovský, D. Hruška) - 14. Veselý (Čajánek, Okál), 18. Marušák (Leška, Balaštík), rozhodující nájezd Zámorský. Rozhodčí: Polák, Pavlovič – Hejl, Kajínek. Vyloučení: 4:6. Využití: 0:1. Diváci: 3 459. Střely na branku: 32:43. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:3.

Piráti Chomutov: Martin Růžička - J. Mrázek, Krstev, Tejnor, Prošek, Bartejs, Trefný, od 33. min. navíc Havel - D. Hruška, Gajovský, Hřebejk - Bomersback, J. Straka, Bartečko - Sikora, Jar. Svoboda, Šagát - Mainer, Kubinčák. Trenéři: Turek a R. Kaše.

Berani Zlín: Kašík – Marušák, Horák, Zámorský, Valenta, Matějíček, Řezníček, od 42. min navíc Urbanec – Balaštík, Leška, Köhler (23. Ondráček) – Kubiš, Holík, F. Čech – Okál, Čajánek, O. Veselý. Trenéři: Rost. Vlach, Jurík, Hrazdira.

Zlín nastoupil k zápasu na ledě posledního Chomutova ve stejné sestavě jako na Slavii. Mimo hru zůstal útočník Honejsek, a tak Berani měli k dispozici opět pouze jedenáct útočníků a nasadili do utkání jen tři útoky. Piráti dostali hned na začátku výhodu přesilové hry, když za katr odešel v úvodní minutě za nedovolené bránění Kubiš. Brankář Kašík neměl příliš práce, Hruška a Krstev pálili nepřesně. Hosté zahrozili v 5. minutě, z voleje zamířil Veselý, ale gólmana Chomutova Růžička vyrazil tvrdou střelu betonem. Početní výhoda se naskytla i hostům po faulu Mrázka, ale dopadli podobně jako domácí. Růžička zasahoval pouze po střele Valenty. V polovině úvodní třetiny se prodral do šance Tejnor, ale byl v poslední chvíli podražen Čechem. Před Kašíkem byl pořádně horko po nahození Hřebejka nebo ráně Mrázka od modré čáry, nicméně zlínský gólman uhájil čisté konto. Střelecký účet utkání se otevřel ve 14. minutě. Zatímco Hruška nedotáhl slalom ze středního pásma do úspěšného konce, na druhé straně dorazil Okálovu střelu do chomutovské brány po posunutí Čajánka volný Veselý. Závěr třetiny patřil Beranům, kteří přidali v přesilovce druhý gól. Faul Mrázka potrestal přesnou pumelicí od modré čáry obránce Marušák.

Zlín mohl přidat na začátku druhé třetiny další gól, z mezikruží pálil kanonýr Balaštík, ale Růžička lapil ránu ukázkově do lapačky. Hra plynula dlouho bez přerušení a Piráti mohli děkovat Růžičkovi, který je zachránil od dalších inkasovaných gólů. Zuby si něm postupně vylámali Balaštík, Čech, Marušák i kapitán Čajánek. Tlak Beranů byl v polovině zápasu až drtivý a Piráti jen bezradně přihlíželi. Při rychlém přečíslení tři na dva pálil Leška pouze do chomutovského brankáře. Diváky zvedla ze sedadel šarvátka Bartejse s Horákem, po které oba hříšníci vyfasovali čtyřminutové tresty. Chomutov se probudil a dočkal se před druhou sirénou branky. V 38. minutě našel Straka volného Kubinčáka, který měl dostatek času a zamířil přesně nad Kašíkův beton.

Domácí začali třetí třetinu náporem, nejdříve trefil obránce Mrázek horní tyčku Kašíkovy svatyně a ve 43. minutě bylo vyrovnáno. Gajovský projel mezi dvěma obránci, při pokusu o zakončení mu vypíchl kotouč Kašík, ale všudybyl Sikora s přehledem zavěsil. Piráty srovnaný stav povzbudil a za tři minuty mohli přidat vedoucí gól. Byl u toho opět Sikora, ale tentokrát z bezprostření blízkosti před Kašíkem přestřelil. Berani poté špatně vystřídali a nabídli Chomutovu přesilovku. Zlínští se ubránili a okamžitě zahrozili, Čajánkova střela se otřela o levou tyč. V 51. minutě předvedl parádní zákrok Kašík, když Šagát střílel do odkryté brány, ale brankář Zlína se zázračně přemístil. Na druhé straně se ocitl zcela volný před Růžičkou Okál, ale nadvakrát ho nepřekonal. Dvě minuty před třetí sirénu se zmocnil puku po chybné rozehrávce domácích Balaštík, ale Růžička se nenechal překvapit podobně jako při šanci Lešky dvacet vteřin před koncem.

V prodloužení měli více ze hry domácí. Velmi jistý Kašík zneškodnil příležitosti Hrušky, Bomersbacka a při přesilovce i dělovku Bartečka. Bonusový bod navíc nakonec rozluštily až samostatné nájezdy. V první sérii uspěli Hruška i Čech, ale poté dvanáct nájezdníků vyšlo naprázdno. Rozhodla až osmá série a v ní parádní kousek Zámorského, který si prostrčil kotouč mezi bruslemi a otočkou překonal Růžičku. Vzápětí výborného Kašíka nepřekonal Kanaďan Bomerback a bylo hotovo!

Samostatné nájezdy: I. série D. Hruška 1:0, F. Čech 1:1, II. série J. Straka -, Holík -, III. série: Gajovský -, Leška -, IV. série F. Čech -, D. Hruška -, V. série Balaštík -, Sikora -, VI. série: Marušák -, J. Straka -, VII. série Leška -, Gajovský -, VIII. série Zámorský 2:1, Bomersback -.

Nejlepší vyhodnocení hráči: Martin Růžička - Ondřej Veselý.

Josef Turek (hlavní trenér Piráti Chomutov): "Bod bereme. Myslím si, že jsme byli vyrovnaným soupeřem mužstvu ze špičky. Zlepšujeme se a je tam vidět posun. Stále máme hodně rozbitou sestavu a je doplněná kluky, kteří nemají tolik zkušeností. Dnes hrál výborně Tejnor i Havel, kteří jsou z ročníku 1994. V tomto složení jsme podali výborný výkon."

Juraj Jurík (druhý trenér PSG Zlín): "Přijeli jsme sem s cílem vstoupit do utkání aktivně a pohlídat si začátek. Nechtěli jsme domácí pustit do vedení, což se nám podařilo. Úvodní třetinu jsme odehráli velmi dobře, ale poté jsme odstoupili od naší hry. Byli jsme nedůslední, v obranné i útočné činnosti a v podstatě jsme pustili domácí do zápasu. Až do konce utkání jsme se hledali a v poslední třetině jsme se dokonce strachovali o výsledek. V nájezdech je to o štěstí. Samozřejmě jsme rádi za dva body."