čtvrtek 26. prosince 2019 | Zlin Press - Roman Ordelt

Nečekané tři body! Na Štěpána zařídil výhru v Plzni Štěpán Fryšara

Hokejisté PSG Berani Zlín vyhráli v zápase 30. kola Tipsport extraligy 2019/20 na ledě týmu HC Škoda Plzeň 4:2 a vezou ze západu Čech nečekané tříbodové vítězství. O tu se postaral na vánoční svátek svatého Štěpána stylově Štěpán Fryšara. Mladík ve zlínské sestavě za stavu 2:2 vstřelil během 135 vteřin dva góly a zařídil třetí výhru v řadě. Svěřenci trenérské dvojice Robert Svoboda, Martin Hamrlík bodovali z posledních deseti zápasů již podeváté! Po téměř měsíci se vrátil na brankoviště úspěšně gólman Marek Čiliak a předvedl velmi dobrý výkon. Vedle Fryšary se zapsali do střelecké listiny dále Jiří Ondráček a Pavel Sedláček. Zlín hraje v sobotu 28. prosince doma s Kladnem, začátek v 15:30 hodin.

30. kolo / čtvrtek 26. 12. 2019 / 16:30
HC ŠKODA Plzeň Plzeň - Berani Zlín Zlín
2:4
(0:1, 1:1, 1:2)
Branky a nahrávky: 24. min Rob (Čerešňák, Kracík), 43. Gulaš (Kantner) - 18. J. Ondráček, 39. P. Sedláček (Dufek, Freibergs), 50. Fryšara, 52. Fryšara (Dufek). Rozhodčí: Pražák, Roman Svoboda – Lhotský, Jiří Svoboda. Vyloučení: 3:5. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 5 783. Střely na branku: 37:27. Zblokované střely: 15:11. Hity: 9:6. Vhazování: 43/69 (62%) - 26/69 (38%). Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:4.

HC ŠKODA Plzeň: Frodl – Čerešňák, Budík, Moravčík, Pulpán (A), Jank, L. Kaňák, Vráblík – Gulaš (C), Mertl (A), Kantner – V. Němec, Kracík, Vracovský – Eberle, Kodýtek, P. Straka – Rob, Indrák, Pour. Trenéři: Čihák, Jiří Hanzlík, Špaček.

Berani Zlín: Čiliak – D. Nosek (A), M. Novotný, Ferenc, Freibergs, Buchta, Žižka (C), Řezníček – J. Ondráček, Fryšara, Kubiš (A) – Šlahař, Honejsek, Dufek – Okál, Fořt, Popelka – P. Sedláček, Dobiáš. Trenéři: Robert Svoboda, Martin Hamrlík, Hrazdira.

Berani začali v sestavě bez marodů Hermana, Köhlera a distancovaného Claireauxe nebojácně a již ve 2. minutě se dostali do nebezpečného brejku, ale Šlahař na plzeňského gólmana Frodla nevyzrál. Domácí poté přiali na tempu a brankář Čiliak zasahoval po střelách Eberleho a Roba. Plzeň byla postupem času aktivní, před brankovištěm zahrozil Kantner a pumelicí od modré čáry vyzkoušel pozornost Čiliaka produktivní obránce Moravčík. Rušné okamžiky přišly v 9. minutě, po zlínském tlaku pálil z úhlu Novotný, na druhé straně z rychlého protiútoku na Eberleho zívala odkrytá hostující svatyně. Skóre se stále neměnilo podobně jako ve 13. minutě, kdy Mertl neprotlačil kotouč za Čiliakova záda. Západočeši hráli v závěru úvodní třetiny přesilovou hru, jenže Beranům se podařil husarský kousek. Při rozehrávce ve vlastním pásmu v rohu kluziště si nerozuměli Budík s Mertlem, kotouče se zmocnil Ondráček a bekhendem překonal Frodla. Domácí ještě mohli v trvající početní výhodě vyrovnat, ale dorážka Straky skončila jen na tyči.

Indiáni na začátku druhé třetiny srovnali krok, když zužitkovali v závěru přesilovou hru. Čerešňák se prodral až před Čiliaka a posunul kotouč ideálně na Roba, který mířil do odkryté brány. Ve 26. minutě se vyznamenal Čiliak, zuby si na něm vylámal nejlepší extraligový hráč Gulaš. Berani mohli po napadání v útočném pásmu strhnout vedení opět na svou stranu, osamocený Ferenc ovšem mířil těsně vedle brány. V polovině utkání neuspěl ve slibné přiležitosti Kantner a opět se zaskvěl Čiliak po skvělém zásahu betonem. Domácí řádně zatopili zlínské obraně v početní výhodě, ale bez kýženého efektu, když Kantner promáchl ve vyložené šanci kotouč. Jako přes kopírák z konce úvodní třetiny ujel v oslabení opět Ondráček, ale tentokrát na Frodla z úniku nevyzrál. Zlín vrátil před druhou sirénou vedení opět na svou stranu. Sotva vyloučený Vráblík naskočil na led, Sedláček dorazil ve 39. minutě vyražený kotouč po střele Dufka do plzeňské sítě.

Na začátku třetiny bylo opět srovnáno. V přesilovce se prosadil kdo jiný než Gulaš. Kapitán Plzně a kanonýr extraligy z úhlu trefil ve 43. minutě přesně roh brány a potrestal za necelou minutu prohřešek Dufka. Berani poté promrhali početní výhodu, ale vedení na svou stranu strhli při rovnovážném stavu hráčů na ledě. Po důrazu před brankovištěm protlačil kotouč do domácí klece v 50. minutě Fryšara. Jednadvacetiletý mladík úřadoval i nadále, v 52. minutě dostal kotouč zpoza brány a v zakončení se opět nemýlil. Západočeši v závěru sáhli k dlouhé power play, obětavě hrající Berani se ubránili a nadělili fanouškům opožděný dárek pod stromeček v podobě tříbodové výhry!

Nejlepší hráči: Peter Čerešňák - Štěpán Fryšara.

Ladislav Čihák (hlavní trenér HC Škoda Plzeň): "Nemyslím si, že bychom měli v zápase špatný pohyb, ale Zlín nás zkrátka přetlačil. Řadu šancí jsme neproměnili a první třetina mohla vypadat zcela jinak. Hokej se hraje na góly a my jsme jich příliš nedali. Zlín vytěžil z utkání maximum, když dal rozhodující góly z předbrankového prostoru. Těžko se duel z našeho pohledu hodnotí, určitě nechyběla snaha, ale chyběly nám branky, které vstřelil právě soupeř. Je potřeba se z prohry poučit a příště být více produktivní."

Martin Hamrlík (asistent trenéra PSG Berani Zlín): "Nečekali jsme, že si z Plzně odvezeme tři body. Zápas se pro nás vyvíjel příznivě. V náš prospěch rozhodla obrovská bojovnost týmu podpořená výborným výkonem brankáře Marka Čiliaka, dále šťastné vstřelené branky a ubráněné rozhodující přesilovky soupeře. Chyběli nám hráči základní sestavy, ale dokázali jsme tady vyhrát. Jsme spokojení a těšíme se z výhry."