pátek 14. listopadu 2014 | Zlin Press - Roman Ordelt

Neuvěřitelný obrat! Tým PSG Zlín porazil lídra extraligy z Litvínova

Hokejisté PSG Zlín vyhráli v utkání 20. kola Tipsport extraligy nad týmem Verva Litvínov 6:5 v prodloužení, i když prohrávali ve 42. minutě již 2:5. Mistrovský Zlín se vzepjal k heroickému výkonu a po senzačním obratu skolil vedoucí tým extraligy. Severočeši využili čtyři přesilové hry a na začátku třetí třetiny vedli již o tři branky. Berani se nadechli k mimořádnému výkonu, za půldruhé minuty přidali dvě trefy a kapitán Petr Čajánek v 52. minutě srovnal stav. Mistr dokonal neskutečný obrat rozhodující brankou ve druhé minutě nastaveného času. Góly zaznamenali Zdeněk Okál, Tomáš Valenta, Martin Říčka, Petr Holík, Petr Čajánek a Jiří Marušák. Litvínov nevyhrál ve Zlíně bezmála pět let, naposledy se radoval z výhry v Baťově městě v lednu 2010! Tým PSG Zlín hraje v neděli na Spartě.

20. / pátek 14. 11. 2014 / 17:30
Berani Zlín Zlín - HC VERVA Litvínov Litvínov
6:5p
(1:1, 1:3,3:1 - 1:0)
Branky a nahrávky: 9. min Okál, 37. Valenta (O. Veselý), 45. Říčka (Leška), 46. Holík (Roman Vlach), 52. Čajánek (Žižka, Řezníček), 62. Marušák (Jakub Svoboda, Leška) - 4. Písařík z trestného střílení, 31. Ručinský (Hübl, Kubát), 32. Pavlík (Hübl, Kubát), 37. Pavelka (Trávníček, Piroš), 42. Pavlík (Jánský, Ručinský). Rozhodčí: R. Čech, Polák - Bryška, Skopal. Vyloučení: 6:9, navíc Ručinský, Kubát (oba Litvínov) na 10 minut. Využití: 1:4. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 435. Střely na branku: 41:31. Zblokované střely: 3:16. Hity: 17:11. Vhazování: 43/74 (58%) - 31/74 (42%). Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:4, 2:4, 2:5, 6:5.

Berani Zlín: Kašík (37. min Hromada) - Marušák, Řezníček, Kotvan, Urbanec, Žižka, Valenta - Okál, Leška, Köhler - Holík, Roman Vlach, Říčka - Jakub Svoboda, Čajánek, O. Veselý - Kubiš, Ondráček, F. Čech. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík, Hrazdira.

HC VERVA Litvínov: L. Horák - Kubát, Frolo, Pavelka, Pavlík, Zeman, Baránek - Jánský, Hübl, Lukeš - Martynek, Gerhát, Ručinský - Majdan, Piroš, Trávníček - Písařík, Šrámek, Jurčík. Trenéři: Rulík, Hořava.

Lídr extraligy přijel na Moravu bez gólmana Francouze, který dostal po náročném programu volno. Zlín hrál hned po deseti vteřinách přesilovku, neboť Hübl fauloval Lešku, nicméně Berani se k vážnější akci před gólmanem Horákem nedostali. Střelecký účet utkání otevřeli Severočeši, zlínské obraně pláchl Písařík a Řezníček zatáhl za záchrannou brzdu. Litvínovský útočník nařízené trestné střílení na konci 4. minuty chladnokrevně proměnil. Hosté byli přesnějším týmem na ledě, Zlínu vázla přesná kombinace. Přesto domácí srovnali krok, Verva zaváhala v obranném pásmu, kotouče se zmocnil Okál a prostřelil náhradníka hostů v bráně. Čajánek a spol. měli na začátku 13. minuty výhodu druhé přesilovky, která byla po necelé minutě po vyhození kotouče z hole Hübla ještě zvýhodněna. Trenér Vlach si vzal oddechový čas, ale ani 63 vteřin výhody pět na tři k úspěchu nevedlo. Berani ani jednou nevystřelili a vyšli zcela naprázdno. Verva mohla jít opět do vedení, Jánský v 17. minutě nezkrotil skákající touš a přestřelil Kašíkovu svatyni.

V pohodě hrající Litvínov ve druhé třetině třikrát využil početní výhodu a šel snadno do tříbrankového vedení. Přitom Zlín měl i tradičně smůlu, ve 27. minutě Jakub Svoboda po svižné ráně překonal Horáka, ale hostující bek Pavelka vyškrábl kotouč těsně před brankovou čárou do bezpečí. Pro Zlín přišla pohroma ve druhé polovině třetiny. V rozpětí šesti minut Kašík třikrát inkasoval, nejdříve ho překonal v polovině duelu po ukázkové kombinaci veterán Ručinský. Litvínov využil za půldruhé minuty další přesilovku už po deseti vteřinách zásluhou beka Pavlíka, který si sjel z modré čáry a nedal Kašíkovi šanci. V 37. minutě se ujala střela beka Pavelky po ledě, Kašík odjel na střídačku a do zlínské brány nastoupil k extraligové premiéře náhradník Hromada. Domácí snížili ještě do druhé sirény na rozdíl dvou branek, když obránce Valenta mířil přesně od modré čáry.

Litvínov zvýšil na začátku třetí třetiny náskok opět na třígólový rozdíl, počtvrté skóroval v přesilovce, po ukázkové kombinaci měl Pavlík opřed sebou odkrytou bránu. Hosté mohli přidat vzápětí šestý gól, ale Hromada skvěle zasáhl po příležitosti Martynka. Svěřenci kouče Rulíka se poté dopustili dvou faulů, Berani využili výhodu pět na tři až v závěru, když Říčka střelu po oledě umístil přesně k levé tyči. Zlín vstřelil za 24 vteřin kontaktní gól už při rovnovážném stavu hráčů na ledě. Reprezentant Holík prostřelil nepříliš jistého Horáka a z jasného zápasu bylo drama. Domácí držel nadále při životě skvělý Hromada, v 50. minutě chytl tutovku Martynka. Zlínské tribuny rozjásal v 52. minutě kapitán Čajánek, který na hraně brankoviště tečoval nahození Žižky od mantinelu. Verva byla v závěru pod obrovský tlakem Beranů a v nouzi si pomáhala fauly. Při avizovaném vyloučení spálil obrovské šance Köhler a duel nakonec dospěl do prodloužení.

Zlín zahájil nastavený čas minutovou přesilovkou čtyři na tři. Mistr rozhodl nevídanou podívanou gólem v 62. minutě, Marušák bombou od modré čáry prostřelil vše, co mu stálo v cestě! Litvínov ani na devátý pokus v řadě neuspěl na zlínském ledě a v Baťově městě čeká na výhru od ledna 2010.

Nejlepší vyhodnocení hráči: Robert Říčka - Filip Pavlík.

Juraj Jurík (druhý trenér PSG Zlín): „Litvínov hraje ve velké formě a pohodě. Hráči si hodně věří, zatímco u nás byla vidět nepřesnost v rozehrávce. Soupeř byl velmi aktivní v přesilovkách a dostal se do tříbrankového vedení a na začátku třetí části jsme opět inkasovali. Pomohla nám ale dvojnásobná přesilovka a dotáhli jsme se na kontaktní gól. Poté jsme začali věřit v nějaký bod, Litvínov ztratil na koncentraci a šťastným gólem jsme rozhodli. Vzhledem k průběhu utkání jsme za dva body rádi.“

Miloslav Hořava (asistent trenéra HC Verva Litvínov): „V hokeji se pohybuji dlouho, ale to, co se tu dnes dělo, považuji za ostudu a nehoráznost českého hokeje. Jsem zvědav, jak to vyřeší svaz ledního hokeje. Hráči by museli být z betonu, aby to vydrželi. Je to škoda, ublížilo to hokeji, který mohl být dnes lepší. Více to nebudu komentovat.“