neděle 27. ledna 2019 | Zlin Press - Roman Ordelt

O prohře Beranů v derby s Kometou rozhodli bývalí zlínští hráči

Hokejisté PSG Berani Zlín prohráli v utkání 39. kola Tipsport extraligy na ledě mistrovského týmu HC Kometa Brno 2:4. Moravské derby nabídlo velmi kvalitní hokej a duel měl vyrovnaný průběh. Pojistku na výhru Komety dal pět minut před třetí sirénou nejproduktivnější domácí hráč Petr Holík, odchovanec zlínského hokeje. Dvě branky Brna zaznamenal útočník Bedřich Köhler, který ve Zlíně působil úspěšně dlouhá léta. Berani odpověděli na vedení brněnských hokejistů dvakrát, bohužel na gól Köhlera ze 33. minuty již nenašli odpověď. Po necelém měsíci se vrátil do Brna brankář Libor Kašík, který předvedl proti svému bývalému týmu slušný výkon. Góly Zlína dali Tomáš Fořt a Pavel Kubiš. Zlínští zahájí poslední čtvrtinu základní části extraligy ve středu 30. ledna na ledě Třince.

39. kolo / neděle 27. 1. 2019 / 17:00
HC Kometa Brno Kometa Brno - Berani Zlín Zlín
4:2
(1:1, 2:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 10. min Mueller, 22. Köhler (Gulaši, P. Holík), 33. Köhler (P. Holík, Mueller), 55. P. Holík (Zaťovič, Štencel) - 19. Fořt (J. Ondráček, Řezníček), 26. Kubiš (J. Ondráček). Rozhodčí: Pešina, Kika – Lederer, Ganger. Vyloučení: 4:5. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 700 (vyprodáno). Střely na branku: 30:20. Zblokované střely: 7:12. Hity: 14:11. Vhazování: 39/70 (56%) - 31/70 (44%). Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 4:2.

HC Kometa Brno: Vejmelka – O. Němec, Baranka, Štencel, Gulaši, Z. Michálek, Bartejs, D. Mikyska – Mueller, P. Holík, Zaťovič – M. Erat, Plekanec, Plášek ml. – Mallet, J. Hruška, Orsava – Köhler, L. Čermák, Dočekal. Trenéři: L. Zábranský st., Horáček, Pokorný, Oslizlo.

Berani Zlín: Kašík – Žižka, Freibergs, Řezníček, Gazda, Zbořil, Valenta, Ferenc – J. Ondráček, Fořt, Kubiš – E. Kulda, Herman, Lakatoš – Šlahař, Fryšara, Popelka – Honejsek, P. Sedláček, Anděl. Trenéři: R. Svoboda, M. Hamrlík, Hrazdira.

Hned na konci úvodní minuty byl vyloučen za podražení Fořt a domácím se naskytla úvodní přesilová hra. Berani se ubránili bez újmy na skóre a zahrozili okamžitě z brejku právě Fořtem, který po naskočení na led prověřil brněnského gólmana Vejmelku. Kometa měla poté více ze hry a před brankářem Kašíkem zůstal u tyčky osamocený Mueller, ale strážce zlínské svatyně se včas přemístil. Domácí stupňovali tlak, na Kašíka mířili Orsava, Köhler, dorážející kapitán Čermák, ale skóre se poprvé měnilo v polovině úvodní třetiny. Kometa druhou přesilovku v zápase rychle využila, neboť za 15 vteřin potrestal faul Ondráčka americký snajpr Mueller, který prostřelil zlínského gólmana svým dvacátým gólem v sezoně. Domácí po úvodní brance ještě přidali na tempu, Zaťovič se prodral před zlínskou obranu, ale trefil Kašíka jen do ramene. O dvě minuty posléze Holík orazítkoval tyč. Berani srovnali stav před první sirénou, Fořt dostal ideální pas za obranu od Ondráčka a chladnokrevně překonal Vejmelku.

Kometa strhla vedení opět na svou stranu na začátku druhé třetiny. Pumelici Gulašiho od modré čáry dorazil do zlínské sítě Köhler. Zlínští poté vyrovnali hru a podařilo se jim srovnat i stav na ukazateli skóre. Za pouhých 13 vteřin zužitkovali úvodní početní výhodu, po ukázkové kombinaci první řady zasunul kotouč do prázdné brány Kubiš. V polovině utkání zazvonila Gazdova rána od modré čáry na tyčce. Domácí se dostali potřetí do vedení ve 33. minutě, když podruhé využili přesilovku. Po přesní kombinaci střílel přesně bez přípravy Köhler a druhým gólem v utkání rozjásal zaplněné ochozy. Rušné okamžiky byly k vidění ve 36. minutě. Nejdříve po rychlém přečíslení neprotlačil kotouč do hostující sítě Plekanec, na druhé straně Kulda po kličce ve vyložené šanci přestřelil. Skvělý hokej pokračoval i nadále, hattrick měl na holi Köhler, ale ránu na poslední chvíli vyrazil Kašík ramenem. Vzápětí po ataku dvojice Plekanec a Erat druhý jmenovaný neuspěl po střele forhendem. Zlínští měli v závěru třetiny velkou šanci na vyrovnání, jenže Popelka trefil místo odkryté brány jen výstroj Vejmelky.

Berani v úvodu závěrečné třetiny promarnily dvě přesilovky, při té druhé mohli dokonce inkasovat po příležitosti Malleta. Kometa prahla po zvýšení těsného náskoku, ale Kašík byl proti a svými zákroky držel naději Zlína na bodový zisk. Kryl i ránu Holíka v 51. minutě při vyloučení Fryšary nebo úniku Muellera. O tříbodové výhře pro Kometu rozhodl v 55. min zlínský odchovanec Holík po rychlém přečíslení ve dvojici se Zaťovičem měl před sebou odkrytou bránu a mířil přesně pod horní tyčku.

Nejlepší hráči: Bedřich Köhler - Tomáš Fořt.

Kamil Pokorný (trenér HC Kometa Brno): "V první třetině jsme měli jednoznačnou převahu, ale Zlín minutu před koncem srovnal. Pro nás to byla z hlediska produktivity hodně nešťastná třetina, Ve druhé části se hra srovnala, utekli jsme soupeři na 3:2. Protiútoky Zlína byly hodně nepříjemné, ale podržel nás Karel Vejmelka. Ve třetí třetině bylo důležité, že jsme ubránili dvě po sobě jdoucí oslabení. Zlín poté otevřel hru a dostali jsme se do dvou brejků, první Peter Mueller nedal, ale druhý jsme využili zásluhou dvojice Zaťovič a Holík. Vyhráli jsem zaslouženě, ale Zlín byl nepříjemný soupeř, pro nás hodně těžký zápas."

Martin Hamrlík (asistent trenéra PSG Berani Zlín): "Přežili jsme první třetinu, kde jsme nenechali Kometu odskočit. Měli hodně šancí. Hráli jsme vyrovnaný zápas a měli jsme obrovské šance. Hodně nás mrzí především ta na vyrovnání stavu na 3:3. Místo toho nás Kometa potrestala, neboť má zkušený tým a zaslouženě vyhrála. Musím pochválit brankáře Libora Kašíka, který nás držel celý zápas, pochytal spoustu střel a dal nám šanci hrát až do konce utkání o bodový zisk."