pátek 20. února 2015 | Zlin Press - Roman Ordelt

Obhájci titulu nevyzráli na Plzeň ani na čtvrtý pokus

Hokejisté PSG Zlín prohráli v utkání 48. kola Tipsport extraligy s týmem HC Škoda Plzeň 2:4 a v letošní sezoně Západočechy ani jednou neporazili. Čajánek a spol. v předchozích sedmi zápasech vždy bodovali, tentokrát ale vyšli naprázdno. Indiáni kráčeli k výhře od úvodní třetiny. Zlínští sice snížili před první sirénou a rozdíl kontaktního gólu, ale hosté náskok v dalším průběhu utkání ještě navýšili. Berani získali ze vzájemných zápasů v základní částí s Plzní pouze bod a takovou špatnou bilanci nemají s žádným soupeřem. Branky zaznamenali Ondřej Veselý a Jakub Svoboda. Tým PSG Zlín hraje v neděli 22. února v Karlových Varech.

48. kolo / pátek 20. 2. 2015 / 18:20
Berani Zlín Zlín - HC ŠKODA Plzeň Plzeň
2:4
(1:2, 0:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 19. min O. Veselý (Jakub Svoboda, Kotvan), 57. Jakub Svoboda (Kašík) - 11. Kratěna (Schleiss), 14. Simon (J. Sýkora, Johnson), 36. Kadlec (Kratěna, Bližňák), 50. Mozík (Lev). Rozhodčí: Kubuš, Baluška (Slovensko) - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 3:3. Využití: 0:2. V oslabení: bez. Diváci: 4 593. Střely na branku: 29:22. Zblokované střely: 10:4. Hity: 9:5. Vhazování: 31/59 (53%) - 28/59 (47%). Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:4, 2:4.

Berani Zlín: Kašík - Matějíček, Žižka, Marušák, Urbanec, Kotvan, Řezníček - Jakub Svoboda, Čajánek, O. Veselý - Okál, Leška, Kubiš - P. Holík, Roman Vlach, Říčka - Ondráček, Sedláček, Köhler. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík, Hrazdira.

HC ŠKODA Plzeň: Machovský - Kadlec, Jeřábek, Mozík, D. Sklenička, Kubka, Pulpán - J. Sýkora, Simon, Johnson - Kratěna, Bližňák, Schleiss - Balej, T. Sýkora, Lev - Kubalík, Hollweg. Trenéři: M. Straka, Čihák, Špaček.

Plzeň začala od úvodních minut aktivně a jejich snahu zabrzdil útočný faul Lva. Zlínští v úvodní přesilové hře nic nevymysleli, pouze Říčka se prodral po křídle, ale brankář Machovský byl připraven. V 6. minutě se předvedl brankář Kašík, který rukavicí vyškrábl příležitost Simona. Střelecký účet zápasu otevřeli v polovině úvodní třetiny hosté, kapitán Kratěna dostal přihrávku zpoza branky a z dorážky překonal Kašíka. Tlak Indiánů pokračoval i nadále, Kašík vyrazil střelu Kadlece, ale poté faul vyrobil Marušák. V oslabení mohl srovnat Leška, ale v úniku z bekhendu přestřelil. V okamžiku vypršení zlínského trestu, ze skrumáže mířil přesně mezi Kašíkovy betony reprezentant Simon. Domácí před první sirénou zabrali, nejdříve Machovský chytl střelu Říčky z levého kruhu, ale v 19. minutě kapituloval. Kontaktní gól vypracoval Jakub Svoboda a Veselý poprvé překonal plzeňského gólmana, i když mu střela nesedla.

Zlínu se naskytla na začátku druhé části početní výhoda, neboť Machovský vyhodil kotouč do hlediště a vyfasoval dvouminutový trest. Plzeňský gólman chybu odčinil dvěma skvělými zákroky, když špičkou brusle vykopl šanci Žižky a poté zneškodnil ránu Matějíčka. Strážce hostující brány odolával i nadále, střelu Říčky vytěsnil mimo bránu a poradil si i s tlakem Leškovy řady. Plzeň hrozila v prostřední třetině z přesilovek, ve 29. minutě zívala na Johnsona prázdná klec, ale americký forvard na kotouč nedosáhl. Indiáni si vzali zpět dvoubrankový náskok ve 36. minutě, když devět vteřin před návratem Kubiše z trestné lavice skóroval v početní výhodě zkušený obránce Kadlec. Zlínští zahrozili před druhou sirénou po střelách Ondráčka a Žižky, ale skóre se nezměnilo.

Berani začali třetí třetinu aktivně. Pomohlo k tomu i vyloučení Kubky, ale Veselý ve 42. minutě spálil velkou příležitost, když nedokázal dorazit do odkryté bránu Matějíčkovu pumelici. Snaha Zlína po kontaktním gólu sílila, jenže obrovské šance domácích nevyužili Kotvan a Říčka. Na druhé straně hasil nájezd Kratěny pozorný Kašík. Plzeň prakticky zpečetila výhru čtvrtým gólem v 50. minutě, reprezentační bek Mozík propálil od modré čáry vše, co mu stálo v cestě. Berani zkorigovali nepříznivý stav utkání gólem z 57. minuty, z obranného pásma našlápl Jakub Svoboda a zamířil přesně z prostoru pravého kruhu do horního růžku. Zlín v závěru ještě zatlačil, půldruhé minuty před závěrem sáhl po oddechovémk čase k power play, nicméně Indiáni s přehldem dovedli utkání do vítězného konce.

Nejlepší vyhodnocení hráči: Robert Říčka - Dominik Simon.

Rostislav Vlach (první trenér PSG Zlín): "Z naší strany to nebyl dobrý zápas. Už úvod se nehrál podle našich představ, byli jsme o krok pozadu. Plzeň byla všude dříve, vyhrávala řadu osobních soubojů. Co dneska rozhodlo byly přesilovky, dostali jsme dva góly v oslabení a bohužel nedali jsme žádný. V závěru se náš výkon zlepšil, ale na body to už nestačilo."

Michal Straka (hlavní trenér HC Škoda Plzeň): "Povedlo se nám v první třetině odskočit o dva góly, zatímco domácí museli dotahovat. Rozhodující moment zápasu byl náš gól na 4:1. Věděli jsme, že kdyby dali domácí kontaktní gól, měli bychom to těžké zvládnout. Čtvrtý gól zápas rozhodl a jsme šťastní, že jsme ve Zlíně získali důležité tři body."