pátek 04. ledna 2013 | Zlin Press - Roman Ordelt

Oslabení Berani sahali po bodech, ale přímý souboj s Třincem o druhé místo prohráli

Hokejisté PSG Zlín podlehli v zápase 36. kola Tipsport extraligy na ledě Ocelářů Třinec těsně 2:3. Rozhodujícím momentem utkání byl ve 44. minutě gól třineckého kapitána Radka Bonka. Vlachova družina bez šestice scházejících hráčů srdnatě bojovala, dvakrát v utkání dokonce vedla, nicméně na bodový zisk nedosáhla. Tým PSG poprvé v letošní sezoně prohrál s Oceláři a zároveň přepustil soupeři druhé místo v tabulce. Zlín byl v závěru lepší, o čemž svědčí počet střel ve třetí třetině 14:5 ve prospěch hostů. Berani v závěru neuspěli v koncovce. Branky zaznamenali Jaroslav Balaštík a Bedřich Köhler. Zlín nyní čekají dva zápasy na domácím ledě, ten nejbližší v neděli 6. ledna v 17 hodin proti Českým Budějovicím.

3:2
(1:2, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 4. min Adamský (D. Květoň, Polanský), 28. Rákos (D. Květoň), 44. Bonk (M. Růžička, Zíb) - 3. Balaštík (Köhler, Leška), 9. Köhler (Leška). Rozhodčí: Hradil, Šír - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 6:7. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 4 372. Střely na branku: 28:41. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 3:2.

HC Oceláři Třinec: Hrubec - Roth, Galvas, Hrabal, Zíb, Lojek, Klouček, Kania - M. Růžička, Bonk, Varaďa - D. Květoň, Hudler, Rákos - Klimenta, Polanský, Adamský - Hrňa, Peterek, Orsava. Trenéři: Turek a Janků.

Berani Zlín: Horčička - Hamrlík, Valenta, Zámorský (41. Kotvan), Řezníček, Šenkeřík, Linhart - Balaštík, Leška, Kubiš - Holík, Čajánek, O. Veselý - Köhler, Melenovský, F. Čech. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurik a Hrazdira.

Tým PSG Zlín nastoupil k přímé bitvě o druhé místo na třineckém ledě v oslabené sestavě. Trenér Rostislav Vlach postrádal šest hráčů základního kádru, nakonec nastoupil proti předpokladům obránce Petr Zámorský. Hned na začátku 2. minuty zahákoval za brankou Lešku třinecký bek Roth a odešel za hákování za trestnou lavici. Berani využili úvodní přesilovku, když po odražené střely Lešky zamířil přesně k levé tyčce kanonýr Balaštík. Oceláři vzápětí vyrovnali, neboť na konci 4. minuty vyjel zpoza branky Adamský a našel skulinku mezi ramenem a tyčkou Horčičkovy svatyně. Zlínští byli i přes inkasovaný gól aktivní a opět do vedení je mohl dostat Balaštík, ale jeho střela lízla tyč. Úvodní početní výhoda se naskytla v 7. minutě i domácím při nedovoleném bránění Zámorského. Oceláři si vytvořili v úvodu přesilovky velký tlak, nejdříve Roth střelou od modré čáry trefil tyč, vzápětí Varaďa ve stoprocentní šanci nezvedl puk nad Horčičkův beton. Vzápětí přišel pro domácí trest, když v závěru přesilovky inkasovali. Leška v oslabení vysunul Köhlera, který dostal Zlín opět do vedení. Oba týmy hrály ofenzívní hokej, ale koncovka vázla. Ve 14. minutě spálil velkou šanci Hrňa, který těsně minul branku, na druhé straně třinecký gólman Hrubec vyrazil střelu Kubiše. Vlachova družina v závěru první třetiny svou nedisciplinovaností nabídla Ocelářům početní výhodu, z toho na 74 vteřin pět na tři. Před koncem první třetiny byl vyloučen dokonce třetí hráč Zlína a dvojnásobná výhoda Třince pokračovala i na začátku druhé části.

Berani se ubránili především zásluhou obětavosti, i když Oceláři sehráli přesilovku velmi mizerně. Rychlý hokej pokračoval i ve druhé dvacetiminutovce. Ve 23. minutě střílel nepřesně Polanský a stejný hráč Třince nabídl Zlínu druhou přesilovku. Zlínští se s výjimkou pokusu Veselého k vážnější střele nedostali. Ve 26. minutě ujížděl po vysunutí Lešky na Hrubce osamocený Köhler, ale blafák do bekhendu do úspěšného konce nedotáhl. Třinec podruhé v utkání srovnal krok, ještě před polovinou duelu byl vyrovnaný stav. Před Horčičkou se nejlépe orientoval Rákos a v nepřehledné situaci dotlačil kotouč za záda zlínského brankáře. Vlachova družina měla výhodu dvou přesilových her, ale nevyužila je. Oba brankáři nadále drželi své týmy, nevyzráli na ně Klimenta a Holík. Závěr druhé části patřil Ocelářům, nejdříve bez úspěchu obléhali dvě minuty Horčičkovu bránu při vyloučení Čecha. Třinec se radoval osmnáct vteřin před druhou sirénou zásluhou Orsavy, ale rozhodčí gól po konzultaci s videem neuznali kvůli posunuté brance.

Třinec udeřil hned na začátku třetí třetiny. Ve 44. minutě přišel rozhodující moment utkání, když třinecký kapitán Bonk úspěšně tečoval kotouč do zlínské sítě mezi Horčičkovy betony. Záverečná třetina však jednoznačně patřila Zlínu, který Oceláře přestřílel 14:5 v počtu střel! Kubiš těsně minul pravou tyč, vzápětí Köhler ztroskotal na Hrubcovi. Domácí se v těchto chvílích zápasu jen bránili a mohli děkovat jen gólmanu Hrubcovi, který vyrazil střelu Šenkeříka od modré i dorážku Melenovského. Duelu by více slušela remíza, ale Berani na kýžené vyrovnání nedosáhli. K bodovému zisku nevedla ani závěrečná power play, při níž Hrubec v poslední vteřině vykopl špičkou betonu teč Köhlera.

Nejlepší vyhodnocení hráči: David Květoň - Bedřich Köhler.

Josef Turek (hlavní trenér HC Oceláři Třinec): "Diváci viděli vyrovnané utkání. Věděli jsme, že Zlín má velmi dobře propracované střední pásmo. Bohužel jsme ze začátku příliš nedodržovali to, co jsme chtěli hrát. V průběhu zápasu se náš výkon zlepšoval, přičemž třetí třetina byla z těch tří nejlepší. Zaměřili jsme se na střední pásmo a dodržovali pokyny. Na naší straně bylo i štěstí. Jsem rád, že jsme se Zlínem na třetí pokus konečně zvítězili."

Rostislav Vlach (první trenér PSG Zlín): "Dnes rozhodla druhá třetina, kdy jsme měli spoustu šancí, které jsme bohužel neproměnili. Ve třetí třetině jsme dostali smolný gól, a to byl rozhodující okamžik zápasu. V závěru duelu jsme byli herně lepší, ale nevyjádřili jsme převahu brankami. Myslím, že spravedlivější by dnes zřejmě byla remíza."