neděle 02. března 2014 | Zlin Press - Roman Ordelt

Paráda! Tým PSG Zlín porazil mistra na jeho ledě a prodloužil vítěznou sérii na šest zápasů v řadě

V ČLANKU NAJDETE FOTOREPORTÁŽ Z UTKÁNÍ. Hokejisté PSG Zlín vyhráli v zápase 50. kola Tipsport extraligy v Plzni 2:1 a prodloužili vítěznou sérii na šest zářezů v řadě. Góly padaly pouze ve druhé třetině, do vedení šla Plzeň, ale Zlín obrátil vývoj zápasu ve svůj prospěch. Branky zaznamenali Petr Čajánek a Jaroslav Balaštík. Vlachova parta stoupá v tabulce stále směrem vzhůru, dvě kola před koncem základní části jí patří čtvrté místo a zajistila si přímý postup do čtvrtfinále play off bez ohledu na další výsledky v závěrečných dvou kolech! Tým PSG Zlín hraje v úterý doma divácky atraktivní duel se Spartou, začátek v 18:20 hodin.

50. kolo / neděle 2. 3. 2014 / 15:00
HC ŠKODA Plzeň Plzeň - Berani Zlín Zlín
1:2
(0:0, 1:2, 0:0)
Branky a nahrávky: 25. Mozík (Dvořák, T. Sýkora) - 31. Čajánek (O. Veselý, Zámorský), 39. Balaštík (Leška). Rozhodčí: Pešina, Šír - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 7:8, navíc Duda (Plzeň) na 5 minut a do konce utkání. Využití: bez. Diváci: 5 174. Střely na branku: 18:19. Průběh utkání: 1:0, 1:2.

HC ŠKODA Plzeň: Machovský - Slovák, Seman, J. Jeřábek, Boháč, Mozík, Frolo - Kratěna, Martin Straka, J. Sýkora - Duda, Vlasák, Pletka - Indrák, Kašpařík, Lev - M. Dvořák, T. Sýkora, Pitule. Trenéři: Razým, Michal Straka.

Berani Zlín: Horčička - Zámorský, Řezníček, Marušák, Urbanec, Matějíček, Tesařík - Honejsek, Čajánek, O. Veselý - Balaštík, Leška, Köhler - Okál, Holík, F. Čech - J. Ondráček, Melenovský, Kubiš. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík, Hrazdira.

Do branky Zlína se vrátil po šestitýdenní odmlce Horčička. Plzeň si vytvořila od úvodního vhazování tlak, hned ve 2. minutě zůstal osamocený mezi kruhy před zlínským gólmanem Duda, ale netrefil kotouč. O dvě minuty posléze se dostal do rychlého brejku Zlín, v situaci dva na jednoho pálil nepřesně Veselý. Pozornost gólmana Plzně Machovského vyzkoušel střelou z velkého úhlu kanonýr Balaštík, nicméně neuspěl podobně jako dorážející Köhler. V 6. minutě se protáhl před domácí bránu hbitý Okál, zblízka však na Machovského nevyzrál. Berani vzápětí dostali výhodu pětiminutové přesilovky za faul plzeňského bouřliváka Dudy, pro kterém vyfasoval přídavkem trest do konce zápasu. Vlachova parta nezačala dlouhou přesilovku příliš dobře, nebezpečná byla pouze pumelice Zámorského od modré čáry, která prosvištěla kolem tyčky. Výhodu hostů zhatil faul Balaštíka na forčekujícího Dvořáka a síly na ledě se srovnaly. Zlín byl aktivní, Machovský zasahoval po střelách Zámorského, Honejska i Köhlera. V úvodní třetině se hrál rychlý hokej, přiležitosti měli i domácí, Indrák těsně minul pravou tyč, neujala se ani bomba Mozíka od modré čáry. Závěr úvodního dějství patřil Plzni, v přesilovce po faulu Ondráčka si vytvořila velký tlak, ale Horčička po střelách Sýkory a Mozíka odolal. Navrátilec do zlínské brány předvedl parádní zákroky před první sirénou, když dvakrát vychytal Kratěnu.

Na začátku druhé třetiny dvakrát zahrozil domácí kapitán Straka. Střelecký účet utkání se otevřel v 25. minutě, kdy Berani se zapomněli trestuhodně v útočném pásmu, na Horčičku jeli dva hráči Plzně, Dvořák naznačil střelu, přihrál na hůl Mozíka, který napálil kotouč do sítě. Domácí byli na koni a Zlín mohl děkovat pouze Horčičkovi, že neinkasoval druhý gól. Brankář PSG skvěle zasáhl při bekhendovém blafáku Kašpaříka. Tlak Škodovky narůstal, hosté pod tlakem faulovali a rázem nabídli Západočechům minutovou přesilovku pět na tři. Obětavě hrající Berani se ubránili, naopak v oslabení mohli srovnat z rychlého brejku, ale obránce Řezníček zblízka netrefil. Berani se přece jen dočkali, ve 31. minutě uviděl Machovský střelu kapitána Čajánka až v síti. Vedení na stranu domácího týmu mohl strhnout Dvořák, jenže těsně minul růžek zlínské branky. Vicemistři před závěrem druhé třetiny šli poprvé v zápase do vedení, v 39. minutě kanonýr Balaštík zužitkoval nezištnou přihrávku od Lešky a Zlín otočil skóre!

Obě mužstva v úvodu třetí třetiny nevyužila přesilové hry. Berani se dostali ve 48. minutě do rychlého přečíslení, Kubiš kotouč do branky nedostal, nicméně vybojoval další přesilovku. Plzeň však zvládla i třetí oslabení v řadě. Klid do zlínských řad mohl přidat v 50. minutě Melenovský, nicméně kotouč mu sjel z hole a plzeňský brankář se včas přemístil. Zlín hrozil nadále z brejkových situací, Čajánkova přihrávka na Kubiše při přečíslení však nebyla přesná. Škoda už neměla síly na srovnání stavu, Vlachova parta vyhrála na ledě mistra, slaví tři cenné body a prodloužila vítěznou vlnu na šest zápasů v řadě. Berani poskočili v tabulce již na čtvrté místo!

Nejlepší vyhodnocení hráči: Martin Straka - Petr Čajánek.

Milan Razým (hlavní trenér HC Škoda Plzeň): "Pro nás byl zápas specifický v tom, že jsme v první třetině přišli o tři klíčové hráče, i když poté se Martin Straka vrátil do hry. Zápas se lámal ve druhé třetině, šli jsme do vedení, mohli jsme přidat další branku, Kašpařík byl osamocený před brankářem. Měli jsme minutovou přesilovku pět na tři, ale bohužel nám při ní chyběli dva zranění hráči a vyšli jsme naprázdno. Zlín dal vyrovnávací gól prakticky z ničeho, druhý přidal záhy po naší chybě u mantinelu. Soupeř otočil vývoj utkání a ve třetí třetině si pohlídal vedení. V závěru nám chyběly síly na závěrečný tlak a pokus o vyrovnání. Tato porážka patří do kategorie, kdy jsme odvedli dobrý výkon."

Juraj Jurík (druhý trenér PSG Zlín): "Viděli jsme nadprůměrné utkání extraligové úrovně. Potvrdilo se, že i domácí mají zlepšenou formu. Hrálo se hodně tvrdě a v některých momentech až v rytmu play off. Jsou to pro nás velmi důležité tři body, neboť z Plzně se nevozí body snadno. O tom, že jsme tady vyhráli, rozhodlo více štěstí v zakončení na naší straně, neboť zápas byl vyrovnaný. Za tři body jsme velmi rádi."