úterý 30. prosince 2014 | Zlin Press - Roman Ordelt

Pouhých 22 vteřin scházelo k výhře v Litvínově! Tým PSG Zlín nakonec veze z ledu Vervy jen bod

Hokejisté PSG Zlín prohráli v utkání 33. kola Tipsport extraligy na ledě Vervy Litvínov 3:4 po samostatných nájezdech. Berani sahali na severu Čech po výhře za tři body, o které přišli pouhých 22 vteřin před koncem třetí třetiny. Severočeši šli v první třetině šťastně do vedení, ale Čajánek a spol. otočili nepříznivý stav třemi góly ve druhé třetině i zásluhou dvou využitých přesilových her. Verva v přesilovce snížila ve 48. minutě a a v závěru základní hrací doby srovnala stav při power play. Dramatické utkání s řadou zvratů nakonec rozsekly až samostatné nájezdy, bonusový bod získal Litvínov. Góly zaznamenali Ondřej Veselý, Petr Čajánek a Tomáš Fořt. Tým PSG Zlín hraje po Novém roce v neděli 4. ledna doma se Spartou, začátek v 15:30 hodin.

33. / úterý 30. 12. 2014 / 17:30
HC VERVA Litvínov Litvínov - Berani Zlín Zlín
4:3sn
(1:0, 0:3, 2:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 12. min Trávníček, 47. Petružálek (Hübl, Ručinský), 60. Pavlík (Hübl), rozhodující nájezd Hübl - 23. O. Veselý (Čajánek, Holík), 28. Čajánek (Urbanec, Matějíček), 39. Fořt (Žižka). Rozhodčí: Pešina, Homola – Jelínek, Pešek. Vyloučení: 5:11, navíc Frolo (Litvínov) na 5 minut a do konce utkání. Využití: 1:2. V oslabení: bez. Diváci: 5 675. Střely na branku: 45:26. Zblokované střely: 11:19. Hity: 24:14. Vhazování: 33/70 (47%) - 37/70 (53%) Průběh utkání: 1:0, 1:3, 4:3.

HC VERVA Litvínov: Francouz – Chaloupka, Pavelka, Pavlík, Šlégr, Štindl, Frolo, Gula, Zeman – Jánský, Hübl, Lukeš – Petružálek, R. Hanzl, Ručinský – Martynek, Gerhát, Trávníček – Písařík, Šrámek, Jurčík. Trenéři: Rulík, M. Hořava.

Berani Zlín: Štůrala – Matějíček, Žižka, Marušák, Řezníček, Kotvan, Urbanec, od 24. min navíc O. Horák – Ondráček, Čajánek, O. Veselý – Okál, Leška, Köhler – Holík, Roman Vlach, Říčka – Fořt, Sedláček, F. Čech. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík, Hrazdira.

Úvodní minuty utkání poznamenaly nepřesnosti na obou stranách. Hned v první minutě pálil nepřesně Köhler, zatímco Litvínov vystřelil na Štůralovu bránu až v 6. minutě po akci obránce Šrámka. Verva si zahrála následně první přesilovou hru po faulu Čecha, nicméně k vážnější šanci se nedostala. Domácí se postupem času osmělili a vytvořili si tlak, v 11. minutě se prodral do ideální šance nejproduktivnější hráč extraligy Hübl, ale jeho střela skončila vedle zlínské brány. Právě první lajna Severočechů dostala Berany pod tlak, ale bezbrankový stav zůstal nezměněn pouze do 12. minuty. Kapitán Trávníček dostal kotouč do jízdy a bekhendovou střelu si nešťastně srazil za Štůralova záda obránce Žižka. Litvínov byl po vedoucím gólu při chuti, pozornost Štůraly vyzkoušeli Hübl, Hanzl a Ručinský. Zlínští byli pod tlakem a vyrobili další faul, za hákování odešel na trestnou lavici Říčka. Dvě rány obránce Pavlíka od modré čáry úspěch nepřinesly. Chemici hráli do třetice početní výhodu, naštěstí skvělý Štůrala pochytal příležitosti Hanzla a Pavelky. V závěru prvního dějství se srazil Čajánek s litvínovským brankářem Francouzem a zlínský kapitán vyfasoval dvouminutový trest.

Berani se na začátku druhého dějství ubránili oslabení, které ukončil faul Trávníčka. V následné přesilovce Zlín na konci 23. minuty udeřil, Veselý si vybruslil od mantinelu před Francouze a našel mezírku mezi betony reprezentačního brankáře. Ve 25. minutě srazil Frolo nedovoleně úderem do hlavy Okála a oba aktéři zamířili do kabin. Zatímco zlínský forvard pro zranění nedohrál, domácí chasník vyfasoval trest na pět minut a do konce utkání. Dlouhá přesilovka byla znásobena po vyhození kotouče Lukeše o dvouminutovou výhodu pět na tři. Nejdříve Kotvan i Matějíček orazítkovali tyčku, ale ve 28. minutě šel Zlín do vedení. Francouz vyrazil střelu Urbance od modré čáry a vyražený kotouč usměrnil do sítě Čajánek. Vlachova družina se ubránila poté dalšímu oslabení. Verva dostala po zásahu hole Čecha do obličeje Šrámka čtyřminutovou přesilovku, kterou za půldruhé minuty zmařilo sekání veterána Šlégra. Už při rovnovážném stavu hráčů na ledě udělal hrubku v rozehrávce zkušený Šlégr, namazal na hůl Žižky, Francouz jeho střelu vyrazil před sebe a volný Fořt měl snadnou práci v podobě odkryté brány.

Ve 43. minutě byl v přesilovce ve slibné pozici Čajánek, ale přestřelil branku. Litvínov poté ožil a před Štůralou bylo pořádně horko. Střely Hanzla, Šlégra, Petružálka a Hübla gólem ještě neskončily, kontaktní gól Verva přece jen vstřelila. Domácí potrestali faul Horáka, ve 47. minutě tečoval Hüblovu střelu Petržálek a návrat Litvínova zpět do utkání posvětil i videorozhodčí. Domácí hokejisty branka nakopla, po faulech Zlína se jim naskytly dvě přesilové hry, naštěstí Berani se obětavým výkonem v oslabení ubránili. Hosté pozorně bránili střední pásmo a drželi těsný náskok. V samotném závěru základní hrací doby však o výhru za tři body přišli. Domácí sáhli dvě minuty před třetí sirénou k power play. Chemici vyrovnali v čase 59:38 minuty, Hübl vyhrál vhazování a obránce Pavlík po objetí brány překonal ležícího Štůralu.

Na začátku prodloužení měli více ze hry domácí, příležitosti Chaloupky, Ručinského a Petružálka gólem neskončily. Ve druhé minutě nastavené času zahrozil střelou od mantinelu Čajánek, ale Francouz byl na místě. Po zaváhání litvínovské defenzívy měl velkou šanci Köhler, zůstal osamocený v prostoru mezi kruhy, ale přestřelil. Neúspěšný byl na druhé straně Gerhát, a tak střetnutí musely rozseknout až samostatné nájezdy. Zatímco Holík i Čajánek zaváhali, Hübl s Lukešem se nemýlili a zajistili pro domácí bonusový bod.

Samostatné nájezdy: I. série Holík -, Hübl +, II. série Čajánek -, Lukeš +.

Nejlepší vyhodnocení hráči: Filip Pavlík - Tomáš Štůrala.

Radim Rulík (hlavní trenér HC Verva Litvínov): „V úvodu utkání jsme byli lepším týmem, jenže jsme dali jen jeden gól, což bylo málo. Ve druhé třetině nás přibrzdila oslabení. Hostům jsme darovali přesilovky, i když víme, že jsou v nich výborní, což ukázali. Do třetí třetiny jsme šli s odhodláním vyrovnat a po vstřelení druhé branky jsme tomu věřili. Nakonec se nám to podařilo a v samostatných nájezdech jsme měli štěstí. Výhry si velmi ceníme, dva body si za dnešní výkon zasloužíme.“

Juraj Jurík (druhý trenér PSG Zlín): „Zápas jsme nezačali vůbec dobře, byli jsme horším mužstvem. Ve druhé třetině jsme se zvedli díky přesilovkám a šli do vedení. Ve třetí části nás ale Litvínov dostal pod velký tlak a se štěstím vyrovnal. V prodloužení byly šance na obou stranách a v penaltách se ukázala větší zručnost domácích. Byli jsme blízko zisku tří bodů, ale máme pouze jeden, což nás mrzí.“