neděle 20. října 2019 | Zlin Press - Roman Ordelt

Přestřelka na ledě Hradce vyzněla pro Berany ve tříbodovou výhru

Hokejisté PSG Berani Zlín vyhráli v utkání 12. kola Tipsport extraligy 2019/2020 na ledě týmu Mountfield HK Hradec Králové 6:5 a při návratu staronového trenéra Roberta Svobody na střídačku vybojovali hned tříbodové vítězství. Pod Bílou věží se hrál ofenzivní hokej, čtyři tisícovky diváků viděly celkem jedenáct branek! Žižka a spol. v utkání ani jednou neprohrávali. Východočeši těsně před první sirénou dokázali vyrovnat, ale poté měl Zlín vždy alespoň o gól navrch. Hned šest gólů padlo ve druhé třetině. Berani vedli v dramatickém závěru v 56. minutě 6:4, domácí sáhli tři a půl minuty před třetí sirénou k power play a opět snížili na rozdíl jediného gólu. Obětavě hrající hosté dovedli dramatickou bitvu do tříbodového vítězství. Branky dali David Nosek, Jakub Šlahař, Antonín Honejsek, Daniel Gazda, Ralfs Freibergs a Jakub Herman. Útočník Antonín Honejsek si připsal do produktivity čtyři body za gól a tři nahrávky. I přes pět obdržených branek podal velmi dobrý výkon brankář Marek Čiliak, který měl 41 úspěšných zákroků a několikrát mužstvo podržel. Zlín hraje v pátek 25. října doma s Mladou Boleslaví, začátek v 17:30 hodin.

12. kolo / neděle 20. 10. 2019 / 17:20
Mountfield HK Hr.Králové - Berani Zlín Zlín
5:6
(1:1, 2:4, 2:1)
Branky a nahrávky: 20. min Kevin Klíma (Allen, Červený), 27. Smoleňák (Jergl, Koukal), 37. M. Chalupa, 53. R. Pavlík (Rosandič), 57. Červený (Vincour, Smoleňák) - 10. D. Nosek (Claireaux, Dufek), 22. Šlahař (Honejsek, Claireaux), 25. Honejsek (D. Nosek, Čiliak), 28. Gazda (Herman, Honejsek), 39. Freibergs (D. Nosek, Šlahař), 56. Herman (Fryšara, Honejsek). Rozhodčí: Hejduk, Sýkora – Kajínek, Rampír. Vyloučení: 6:5. Využití: 1:3. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 132. Střely na branku: 49:23. Zblokované střely: 34:12. Hity: 23:21. Vhazování: 36/79 (46%) - 43/79 (54%). Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 2:3, 2:4, 3:4, 3:5, 4:5, 4:6, 5:6.

Mountfield HK: Mazanec (41. min Š. Lukeš) – Zámorský, Linhart, Nedomlel, Allen, F. Pavlík, Rosandić – Smoleňák (C), Koukal, M. Chalupa – Vincour, Cingel, R. Pavlík (A) – Jergl, Rákos, Červený (A) – Paulovič, Kevin Klíma, Perret. Trenéři: T. Martinec, Krátoška, P. Svoboda.

Berani Zlín: Čiliak - Ferenc, Freibergs, D. Nosek (A), Žižka (C), Gazda, Řezníček, Matyáš Hamrlík - J. Ondráček, P. Sedláček, Kubiš (A) - Šlahař, Claireaux, Dufek - Honejsek, Fryšara, Herman - Š. Kratochvil, Popelka, Dobiáš. Trenéři: R. Svoboda, Martin Hamrlík, Hrazdira.

Východočeši začali aktivně a hned v první minutě gólman Čiliak úspěšně zasahoval po střele Koukala. Na druhé straně prověřil připravenost domácího brankáře Mazance pokusem ze střední vzdálenosti Kratochvil. V 5. minutě se prodral do vyložené šance Zámorský, ale mířil vysoko nad. Následně se neprosadil před Čiliakem jeho krajan Paulovič. Berani se postupně osmělili a po faulu Koukala hráli v polovině úvodní třetiny první přesilovku. Hosté si vytvořili velký závar a puk těsně minul domácí klec. Zlín při hře čtyři na čtyři otevřel v 10. minutě střelecký účet utkání, Francouz Claireaux nahodil kotouč od modré čáry a obránce Nosek ho protečoval za brankovou čáru. Domácí prahli po vyrovnání, ale Berany podržel výbornými zákroky Čiliak, když zlikvidoval střely Radovana Pavlíka, Vincoura a Cingela. Mountfield srovnal stav gólem do šatny. Krátce po skončení nevyužité přesilovky skóroval z nepřehledné situace před zlínským brankovištěm Klíma.

Berani strhli vedení na svou stranu ve 22. minutě zásluhou využité přesilovky, po přihrávce od Honejska mířil z voleje přesně Šlahař. Mountfield byl nadále střelecky aktivní, v 25. minutě Čiliak vychytal z rychlého brejku Červeného a vzápětí se potvrdilo pravidlo nedáš - dostaneš. Z rychlého protiútoku se trefil přesně pod horní tyčku Honejsek. Hradec snížil ve 27. minutě na rozdíl jednoho gólu, dvanáct vteřin před koncem přesilovky šikovně tečoval ránu Jergla kapitán Smoleňák. Gólová přestřelka pokračovala i nadále. Zatímco Mountfield se hodně nadřel na gól, hosté po zmatcích v domácí obraně přidali další gól. Ve 27. minutě využil zmatku před Mazancem obránce Gazda doklepnutím kotouče do sítě. Východočeši nemohli překonat Čiliak, zuby si na něm vylámali Filip Pavlík a Vincour. Rušné okamžiky ve druhé třetině pokračovaly. Ve 35. minutě kapitán Žižka objel bránu a mířil do odkryté svatyně, ale Mazanec se zázračně přemístil a zabránil gólu. Domácí snížili ve 37. minutě opět na rozdíl gólu, Chalupa vystihl přihrávku Beranů a z úniku procedil kotouč do sítě mezi Čiliakovými betony. Z divoké přestřelky to nebylo vše, Zlínští se opět vzdálili na rozdíl dvou gólů. Početní výhodu pět na tři využil ve 39. minutě Freibergs i s pomocí teče jednoho z domácích hráčů.

Domácí v nástupu do třetí třetiny vystřídali brankáře, místo Mazance přišel Štěpán Lukeš. Gólová přestřelka z prostřední části pokračovala i nadále. Hradec narážel na Čiliaka, který zlikvidoval příležitosti Jergla, Rosandiče a Zámorského. Největší šance Východočechů přišla při vlastním oslabení ve 49. minutě. Po chybě Ference na modré čáře se zmocnil kotouče Perret, naštěstí pro hosty kličku nedotáhl do úspěšného konce. Drama vyvrcholilo v posledních minutách, v závěru 53. minuty ujel Pavlík a propálil Čiliaka. Zlínští opět odskočili o dvě branky, po rychlém přečíslení mířil přesně v 56. minutě Herman. Drama na hradeckém ledě pokračovalo, Mountfield sáhl tři a půl minuty k power play a po závaru se trefil v 57. minutě Červený. Žižka a spol. v závěru ubránili se štěstím těsnou výhru a slavili třetí tříbodovou výhru v sezoně. První zápas v české extralize odehráli Valentin CLaireaux (největší ice-time z útočníků, dvě asistence) a devatenáctiletý junior Vojtěch Dobiáš.

Nejlepší hráči: Radovan Pavlík - Antonín Honejsek.

Tomáš Martinec (hlavní trenér Mountfield HK Hradec Králové): „Na Zlín jsme se připravovali velmi pečlivě. Věděli jsme, že se mu výsledkově nedaří, ale co se týče výkonů, hraje velmi dobře. Úvodní dvě třetiny nás svazovala velká zodpovědnost za výsledek. Hráči byli hodně namotivovaní zápas vyhrát, ale přemotivovanost a křeč v naší hře rozhodly o prohře. Třetí třetina byla z naší strany nejlepší, malinko jsme se uvolnili a dostali ke své hře. Bohužel se nám přes velký tlak už ztrátu nepodařilo dohnat. Gratuluji Zlínu k vítězství. Mimo to bych rád poděkoval fanouškům, velmi si vážíme jejich podpory.“

Robert Svoboda (hlavní trenér PSG Berani Zlín): „Zápas se mně hodnotí velmi dobře. Podařilo se nám získat tři body. Jeli jsme do Hradce s respektem k týmu, který je velmi silný. Musím ale pochválit celý náš tým, že ukázal soudržnost, maximální bojovnost a snahu. Pozitivní bylo, že jsme celý zápas vedli. Nedošlo k tomu, že bychom byli malověrní v tom, že by to nešlo zvládnout. Samozřejmě to bylo drama až do samotného konce, ale pro nás jde o důležitý krok do dalších bojů, které nás čekají.“