neděle 28. října 2012 | Zlin Press - Roman Ordelt

Skvěle! Berani se vezou venku na vítězné vlně, v Litvínově přišla pátá výhra za sebou

Vlachova družina vyhrála v utkání 17. kola Tipsport extraligy na ledě Vervy Litvínova 4:1 a připsala si již pátou výhru venku v řadě. Zatímco doma tým PSG Zlín tápe, na cizím ledě se rozjel k parádní jízdě a získal venku již sedmnáct bodů. Branky na litvínovském ledě zaznamenali Antonín Honejsek, Petr Holík, Jaroslav Balaštík a Marek Melenovský. Zlín umí na Litvínov zahrát, neboť v posledních deseti extraligových zápasech s tímto protivníkem pouze jednou prohrál. Berani byli na tripu po Čechách stoprocentně úspěšní a vezou na Moravu přes celou republiky plný bodový zisk. Tým PSG hraje v dalším kole opět venku, tentokrát zavítá v pátek 2. listopadu na horký led brněnské Komety.

17. kolo / neděle 28. 10. 2012 / 17:00
HC VERVA Litvínov Litvínov - Berani Zlín Zlín
1:4
(0:0, 1:3, 0:1)
Branky a nahrávky: 30. min Ručinský (V. Hübl, Lukeš) - 22. Honejsek (Horák, Čajánek), 35. Holík (F. Čech), 37. Balaštík (Linhart, Holík), 47. Melenovský (Balaštík, Hamrlík). Rozhodčí: Lacina, Souček - Horinek, J. Svoboda. Vyloučení: 5:8, navíc Linhart (Zlín) 10 minut. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 3 224. Střely na branku: 31:26. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:4.

HC VERVA Litvínov: Francouz - Posmyk, Kubát, Stříteský, Holub, K. Černý, Zeman, Gula, Brejčák - Kubinčák, V. Hübl, Lukeš - Martynek, Trávníček, Hanzl - Baláž, J. Černý, Ručinský - Bojer, Jurčík, Martin Frolík. Trenéři: V. Jeřábek, Rosol.

Berani Zlín: Horčička - Hamrlík, Linhart, Tesařík, Horák, Matějíček, Valenta - Kubiš, Leška, Holík - Honejsek, Čajánek, Veselý -Balaštík, Melenovský, F. Čech - Ondráček, Šlahař, Okál. Trenéři: Rost. Vlach, Jurík, Hrazdira.

Hned ve druhé minutě trefil Lukeš tyčku Horčičkovy svatyně, což potvrdil po konzultaci i videorozhodčí. Domácí vytěžili ze sporné situace jen vyloučení Horáka za podražení, ale Severočeši si vážnější akci nevypracovali. Zlínští poprvé zahrozili po střele Kubiše. Poté se vylučovalo na obou stranách a Berani dostali v 9. minutě přesně minutovou výhodu přesilové hry čtyři na tři. Vytvořili si tlak, ale za pozornost stála jen střela Hamrlíka od modré čáry. Zlín neuspěl ani při další početní výhodě, za zmínku stojí pouze Linhartovo nahození od modré, které si domácí ztečovali nad branku. Závěr první třetiny patřil jednoznačně Litvínovu a Berany dvakrát zachránila tyčka. Nejdříve vypálil z levého kruhu Černý, ale Horčička puk chytil do lapačky. Poté orazítkovali spojnici tyčka a břevna zlínské svatyně shodně Lukeš a Kubinčák. Bezbrankový stav v první třetině vydržel až do první sirény. Vlachova družina měla velké štěstí, neboť třikrát zvonila tyčka!

Zlín začal druhou dvacetiminutovku skvěle. Ve 22. minutě Horák po dorážce trefil břevno, ale Honejsek zametl kotouč do sítě a svým šestým gólem v sezoně otevřel střelecký účet večera. Litvínov měl za necelou minutu další přesilovku, ale dvě střely Kubáta Horčička zneškodnil. Berani poté nabídli dvěma fauly Severočechům téměř dvouminutovou početní výhodu pět na tři. Litvínov ji v závěru využil, když vyraženou střelu Hübla dorazil za záda zlínského brankáře Ručinský. Špatné střídaní hostů nabídlo Vervě pokračování přesilovky, naštěstí Čajánek a spol. se ubránili. Ve slibné šanci se ocitl Martynek, naštěstí pro hosty kotouč v rozhodující chvíli ho neposlechl. Berani se dostali paradoxně do vedení v oslabení. Na trestnou lavici odešel Horák, Zlín nepustil Litvínov do útočného pásma a v závěru oslabení dokonce udeřil. Rozdílový gól vstřelil Holík, který vystřelil těsně za modrou čárou a jeho nahozený kotouč propadl překvapivě Francouzovi do sítě. Berani využili v 37. minutě přesilovou hru, když Francouz vyrazil střelu Linharta a kanonýr Balaštík usměrnil kotouč z dorážky do branky mezi betony litvínovského gólmana.

Domácí vstoupili do třetí třetiny aktivně, ale Litvínov narážel na výborného Horčičku. Postupně si na něm vylámali zuby Kubát, Trávníček a Hübl. V 47. minutě přišel zákonitě trest, Balaštíkova střela se odrazila od tyčky a Melenovský kotouč dorazil do sítě. Litvínov vehementně protestoval, ale videorozhodčí gól posvětil. Berani hráli pozorně v defenzívě a závěr utkání si v pohodě pohlídali. Hosté mohli přidat pátý gól v 55. minutě po rychlém přečíslení dva na jednoho, Holík nahrál Kubišovi, ten se snažil přihrávku vrátit, ale Francouz kotouč zastavil. Zlín opět potvrdil skutečnost, že v Litvínově se mu nebývale daří. Poslední sezony zde pravidelně vítězí a po výhře v první čtvrtině 2:1 zvítězil i v odvetném střetnutí. Navíc šňůru vítězných venkovních utkání v řadě natáhl již na pět. Tým PSG Zlín se vrací z tripu po západních a severních Čechách s maximálním bodovým ziskem šesti bodů!

Nejlepší vyhodnocení hráči: Martin Ručinský - Petr Holík

Vladimír Jeřábek (trenér HC Verva Litvínov): "Chtěli jsme přetrhnout sérii porážek se Zlínem, protože ta je hrozná. Rozhodla první třetina. Měli jsme vést 2:0 nebo 3:0. Poté, když Zlín vede, hraje výborně, mají propracovanou obranu a hraje se proti nim těžko. Musím kluky pochválit, že i za nepříznivého stavu se nevzdávali a pořád chtěli dát alespoň jeden gól. Bohužel se to nepodařilo."

Juraj Jurík (druhý trenér PSG Zlín): "Odehráli jsme dnes velmi šťastný zápas a opět nás podržel brankář Luboš Horčička. První třetinu jsme přečkali díky štěstí a dobrému výkonu gólmana. Ve druhé třetině jsme šli do vedení, domácí srovnali v početní výhodě a čekalo se, kdo dá další gól. Dali jsme ho my a od té doby jsme hráli lépe z obrany. Domácí měli v koncovce smůlu a byli poté i trochu nervózní. Se štěstím jsme vyhráli a vezeme domů tři body, za což jsme samozřejmě moc rádi."