středa 11. března 2015 | Zlin Press - Roman Ordelt

Skvělý start! Obhájci titulu vkročili do play off výhrou na ledě Komety, drama rozsekl Okál

Hokejisté PSG Zlín vyhráli na ledě Komety Brno 3:2 po prodloužení v 1. zápase čtvrtfinále Česká pojišťovna play off Tipsport extraligy 2015 a úspěšně vstoupili do vyřazovacích bojů. Úvodní bitvu dvou moravských rivalů nakonec rozhodlo až prodloužení. Kometa šla v úvodní třetině do vedení, ale Zlín dvěma góly během 18 vteřin strhl vedení na svou stranu. Berani drželi těsný náskok až do poslední minuty základní hrací doby. Brno si vynutilo jedenáct vteřin před třetí sirénou prodloužení. Berani rozhodli o důležité první výhře v sérii hned v úvodní minutě nastaveného času. Branky zaznamenali Tomáš Žižka, Roman Vlach a Zdeněk Okál. Druhý zápas čtvrtfinále je na programu ve čtvrtek 12. března od 18 hodin opět v Brně.

ČF1 / středa 11. 3. 2015 / 18:00
HC Kometa Brno Kometa Brno - Berani Zlín Zlín
2:3p
(1:0, 0:2, 1:0 - 0:1)
Branky a nahrávky: 14. min L. Čermák (J. Káňa II, Vágner), 60. V. Němec (Kováčik) - 31. Žižka (Marušák, Čajánek), 31. Roman Vlach z trestného střílení, 61. Okál (Marušák, Leška). Rozhodčí: Hejduk, Šindler – Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 0:3. Využití: 1:0. V oslabení: . Diváci: 7 200 (vyprodáno). Střely na branku: 34:26. Zblokované střely: 12:8. Hity: 16:11. Vhazování: 32/69 (46%) - 37/69 (54%). Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:3.

HC Kometa Brno: Čiliak - Ptáček, Kováčik, Vágner, Hanzlík, Kuboš, Malec - Ton, V. Němec, J. Hruška - Vondráček, Koreis, Burian - Honejsek, H. Zohorna, Dočekal - Mrázek, L. Čermák, J. Káňa II. Trenéři: Kýhos, Pešout, Beran.

Berani Zlín: Štůrala - Valenta, Žižka, Marušák, O. Horák, Kotvan, Řezníček - Jakub Svoboda, Čajánek, O. Veselý - Okál, Leška, Köhler - P. Holík, Roman Vlach, Říčka - Ondráček, Fořt, P. Sedláček. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík, Hrazdira.

V brance mistrovského Zlína nastoupil Štůrala, který dostal přednost před Kašíkem. Brno nastoupilo v první třetině v nezvyklých dresech, kterými propagovali Nadační fond Kometa. Hned ve 2. minutě zahrozil Burian, ale gólman PSG Štůrala byl připraven podobně jako po střele Čermáka. První vážnější šanci měl v 5. minutě Říčka, v ideální pozici minul tyčku Čiliakovy svatyně. Domácí postupem času získávali více ze hry. Do rychlého brejku se dostala Kometa, ale Burian pálil jen do připraveného Štůraly. V 10. minutě přízemní střela Tona minula zlínskou bránu. Brno se dostalo do vedení na začátku 14. minuty, kapitán Čermák prostřelil zlínského brankáře. A vzápětí Kometa mohla jít do dvoubrankového vedení, ale Němec ze slibné pozice nepřehodil padajícího Štůralu. Na druhé straně zahrozil Ondráček, od mantinelu se dostal před Čiliaka, ale ten včas sklapl betony. Domácí v úvodní třetině mistra přestříleli, o čemž svědčil počet střel 15:6.

Na začátku druhé třetiny se tlačil do zakončení Vlach, ale lotouč mu uskočil. Ve 24. minutě se drali do útoku Čermák s Mrázkem, zlínská obrana obětavě zasáhla. Aktivita domácích narůstala, příležitosti Buriana a Koreise úspěchem neskončily. Zaplněná brněnská hala v první polovině druhé části větši šanci neviděla. Berani zahrozili dvakrát ve 28. minutě, střelu Valenty zneškodnil Čiliak, šanci Čajánka z prostoru mezikruží poté zadáci Komety. Ve 29. minutě odešel za katr Žižka za podražení, domácí uzamkli Zlín v jeho obranném pásmu, ve stoprocentní šanci minul bek Malec, který měl před sebou odkrytou bránu. Berani se ubránili a sotva Žižka naskočil na led, odčinil svůj faul. Nejistého Ptáčka obral ve 31. minutě zlínský obránce o kotouč a střelou švihem do růžku srovnal stav. Hosté přidali ve stejné minutě za pouhých 18 vteřin druhý gól. Kováčik fauloval v nájezdu Romana Vlacha a nařízené trestné střílení zlínský forvard proměnil. Čiliaka překonal po forhendovém zakončení. Vedoucí branka nalila mistrům krev do žil a aktivita Beranů narůstala. Zbrzdil ji faul Kotvana, ale domácí se trápili i v početní výhodě.

Zlín vstoupil do třetí třetiny aktivně, střelecké pokusy si zapsali Čajánek a Köhler. Štůrala byl na místě po ráně Honejska ve 45. minutě podobně jako při pumelici Malce a Kováčika oo modré čáry. Rušná situace nastala v 53. minutě, kotouč se pohyboval před Štůralou, ale domácí hráči na něj nedosáhli. Čajánek a spol.se soustředili na poctivou defenzivu a drželi jednobrankový náskok až do poslední minuty základní hrací doby. Domácí sáhli k power play, která byla ještě znásobena přesilovkou šest na čtyři po vyhozením kotouče z hole Říčky. Brno si vynutilo prodloužení gólem 11 vteřin před třetí sirénou, Němec z prostoru pravého kruhu prostřelil Štůralu.

V nastaveném čase se hrálo pouhých 46 vteřin, Marušákovu nepříliš povedenou střelu od modré čáry tečoval ve skrumáži před Čiliakem do sítě šikula Okál. Jak prokázal videozáznam, vyražený kotouč brněnským gólmanem nakonec usměrnil do sítě nešťastník Koreis.

Nejlepší vyhodnocení hráči: Vojtěch Němec - Tomáš Žižka.

Vladimír Kýhos (hlavní trenér HC Kometa Brno): „Úvod byl z obou stran nerozehraný. Mužstva dlouho stála a bylo to na hře vidět. U našeho týmu se nervozita v úvodu zápasu projevila více, soupeři jsme nabídli několik šancí. Od desáté minuty jsme hráli lépe, dostali se do vedení, ale ve druhé části jsme udělali dvě chyby a soupeř výsledek otočil. Se Zlínem se poté těžce hraje, když je ve vedení. Üdělali jsme až moc vlastních chyb v naší třetině, a to nás stálo zápas. Kluci se z toho určitě oklepou a zítra máme další utkání.“

Juraj Jurík (druhý trenér PSG Zlín): „Viděli jsme klasický úvodní zápas série. Spíše to byl boj než hokej, hráči měli ještě hodně sil. Bylo vidět, že obě mužstva byla nerozehraná, neboť na hře byla hodně nepřesností. Do zápasu jsme vstoupili dobře, měli jsme několik příležitostí, ale gól jsme nedali. Poté se Kometa nadechla a se štěstím skórovala. Ve druhé třetině se hra vyrovnala, my jsme dali dva góly a šli do trháku. Poté jsme se soustředili více na obranu, nikam se netlačili a skóre kontrolovali. V závěru jsme smolně inkasovali, ale nakonecjsme to vrátili domácím v nastaveném čase.“