středa 28. února 2018 | Zlin Press - Roman Ordelt

Tým Aukro Berani Zlín prohrál po boji se Spartou, rozhodl "vlastenec"

Hokejisté Aukro Berani Zlín prohráli v utkání 50. kola Tipsport extraligy na ledě týmu HC Sparta Praha 2:3 a k jistotě postupu do play off potřebují ještě bod. Berani bez zraněného kapitána Ondřeje Veselého dokázali smazat dvougólový náskok Pražanů, který získali v přesilových hrách. Zlín bojovným výkonem vyrovnal, ale rozhodující okamžik přišel v 56. minutě. Nahození Juraje Mikuše od mantinelu se odrazilo nešťastně od nohy Tomáše Žižky do zlínské sítě. Výborný výkon předvedl opět brankář Libor Kašík, který zlikvidoval celkem 38 střel domácího týmu. Sparta ukončila sérii pěti porážek v řadě. Branky zaznamenali Štěpán Fryšara a David Šťastný. Zlín hraje v pátek 2. března doma důležitý zápas s Chomutovem, začátek v 17:20 hodin.

50. kolo / středa 28. 2. 2018 / 18:30
HC Sparta Praha Sparta - Berani Zlín Zlín
3:2
(2:0, 0:0, 1:2)
Branky a nahrávky: 2. min Jarůšek (Z. Michálek, J. Hlinka), 15. Buchtele (Pech, Forman), 56. Mikuš (Buchtele, Forman) - 47. Fryšara (Klhůfek, Roberts Bukarts), 54. D. Šťastný (D. Nosek). Rozhodčí: Hodek, Hribík - Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 7:6 Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 164. Střely na branku: 41:22. Zblokované střely: 8:9. Hity: 14:4. Vhazování: 26/55 (47%) - 29/55 (53%). Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2.

HC Sparta Praha: Aittokallio - Z. Michálek, T. Pavelka, Kalina, Mikuš, Voráček, Kulda, Piskáček - Řepík, P. Vrána, J. Hlinka - Forman, Pech, Buchtele - Jarůšek, Klimek, A. Kudrna - Uher, Černoch, Pšenička. Trenéři: F. Výborný, Rulík, J. Nedvěd, Janeček.

Berani Zlín: Kašík - Ferenc, Freibergs, D. Nosek, Valenta, Žižka, Řezníček, Matějíček - Okál, Fořt, J. Ondráček - D. Šťastný, Honejsek, Roberts Bukarts - Kubiš, Popelka, P. Sedláček - Klhůfek, Fryšara, Illo. Trenéři: R. Svoboda, M. Hamrlík, R. Hrazdira.

Sparta měla do utkání raketový nástup. Hned ve 2. minutě využila po 36 vteřinách přesilovou hru, když pumelice Michálka od modré čáry se odrazila od Kašíkovy tyčky a Jarůšek dorazil kotouč do odkryté brány. Berani měli vzápětí k dispozici rovněž početní výhodu po prohřešku Piskáčka, ale k ohrožení sparťanské svatyně se nedostali. Zlínu vázla kombinace, což se potvrdilo i v další promarněné přesilovce. Hosté se probudili v polovině první třetiny a finský gólman Aittokallio zlikvidoval šance Sedláčka a Illa. Pražané přidali druhý gól v 15. minutě opět v přesilovce, nekrytý Buchtele zblízka zavěsil nekompromisně pod horní břevno. V úvodní periodě se hrál rychlý hokej, pražský celek využil přesilovky k dvoubrankovému náskoku.

Zlínští trenéři ve snaze zkorigovat nepříznivý vývoj přeskupili ve druhé třetině složení útoků. Sparta byla aktivnější, příležitosti si vytvořili Forman, Voráček a Černoch. Na druhé straně se dostal do šance Šťastný, jenže nepřekonal beton sparťanského brankáře. V polovině utkání Pražané hráli v šesti hráčích a nabídli hostům přesilovou hru. Berani se usadili v útočném pásmu, z prostoru kruhu pálil nebezpečně Ondráček, ale Aittokallio byl na místě. Pražané drželi dvoubrankový náskok, který mohl navýšit v 36. minutě Vrána, ale v koncovce neuspěl.

Žižka a spol. vstoupili do třetí třetiny se snahou vykřesat naději na bodový zisk. Zlínská družina vstřelila kontaktní gól ve 47. minutě, Klhůfek se prodral před branku a volný kotouč Fryšara usměrnil na brankovou čáru. Hodně emocí vzbudil souboj Michálka a Šťastného na domácí bránou, po kterém se strhla boxerská šarvátka, do které se zapojili všichni hráči na ledě. Výsledkem byla přesilovka čtyři na tři pro Berany, ale byla ukončena vyloučením Fořta. V čase 53:30 minuty bylo srovnáno, Šťastný bekhendovým pokusem poslal kotouč do sítě. Pražané strhli vedení v dramatickém závěru v 56. minutě opět na svou stranu, Mikuš nahodil puk od mantinelu před brankoviště a od nohy kapitána Žižky se odrazil nešťastně do vlastní brány. Hosté sáhli půldruhé minuty před třetí sirénou k power play, nicméně k vyrovnání stavu to nevedlo.

Nejlepší hráči: Jan Buchtele - Libor Kašík.

Jaroslav Nedvěd (asistent trenéra HC Sparta Praha): „Po dlouhé době nám vyšly přesilovky, dali jsme z nich dvě branky. Ale nedokázali jsme pak odskočit víc, my v letošní sezoně potřebujeme vést o tři góly, abychom měli klid. Ve třetí třetině nám to tam spadlo, ale v závěru se k nám trošku přiklonilo štěstí za některé jiné zápasy. Kluci tomu šli strašně naproti. Po ztrátě vedení na nás několikrát v sezoně padla deka, ale tentokrát se kluci naopak naštvali. Na střídačce bylo strašně cítit, jak za tím šli."

Robert Svoboda (hlavní trenér Aukro Berani Zlín): „Domácí využili přesilové hry, zatímco my jsme v nich naopak vypadali velmi špatně. Bylo tam málo střelby. Se štěstím jsme sice srovnali, ale pak jsme si dali vlastence. Mrzí nás to, ale máme před sebou ještě dvě kola a budeme bojovat."