středa 16. října 2013 | Zlin Press - Roman Ordelt

Tým PSG Zlín nenavázal na předchozí výhry na sparťanském ledě a tentokrát vyšel naprázdno po prohře 2:4

Hokejisté PSG Zlín prohráli v dohrávce 12. kola Tipsport extraligy na ledě Sparty Praha 2:4. Svěřenci trenérské dvojice Rostislav Vlach, Juraj Jurík se opět trápili v koncovce. Pražané vstřelili třetí gól v poslední vteřině druhé třetiny a Berani již nedokázali na inkasovaný gól do šatny odpovědět. Pražané dali na začátku třetí části čtvrtý gól a definitivně rozhodli o výhře. Zlín v předchozích osmi zápasech dokázal na ledě Sparty vždy bodovat, přičemž sedmkrát se radoval z výhry. Tentokrát však vyšel naprázdno. Branky zaznamenali Jaroslav Balaštík a Jiří Ondráček. Tým PSG Zlín hraje v pátek 18. října doma s Libercem.

12. kolo / středa 16. 10. 2013 / 18:30
HC Sparta Praha Sparta - Berani Zlín Zlín
4:2
(1:0, 2:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 3. min Sičák (I. Rachůnek), 25. Klimek (I. Rachůnek, Přibyl), 40. Kumstát (Buchtele, Sičák), 43. Pacovský (P. Ton, Gřegořek) - 28. Balaštík (O. Veselý), 60. Ondráček (O. Veselý, Leška). Rozhodčí: Hribik, Polák - Jindra, Skopal. Vyloučení: 3:4, navíc Kubiš (Zlín) na 10 minut. Využití: 0:1. Diváci: 5 577. Střely na branku: 33:33. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1, 4:2.

HC Sparta Praha: Pöpperle - Gřegořek, Piskáček, Švrček, Krejčík, Sičák, Philipp - P. Ton, J. Hlinka, T. Rachůnek - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Přibyl, I. Rachůnek - Simon, Bahenský, Pacovský. Trenéři: Jandač, Moták.

Berani Zlín: Horčička - Marušák, Valenta, Zámorský, Urbanec, Matějíček, Tesařík - Balaštík, Leška, O. Veselý - Kubiš, Čajánek, Melenovský - Honejsek, Holík, F. Čech - Okál, P. Sedláček, Köhler, od 32. min navíc Ondráček. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík, Hrazdira.

Sotva se usadili diváci v holešovické aréně, dostali se Berani do velké šance. Kanonýr Balaštík se prodral před domácího brankáře Pöpperleho, ale z bezprostřední blízkosti ho nepřekonal. Sparta se ujala vedení ve 3. minutě, její úvodní tlak vyústil ve vedoucí gól. Odražený kotouč doputoval k Sičákovi, který prostřelil zlínského gólmana Horčičku. Pražané měli v 5. minutě poprvé výhodu přesilové hry, když za podražení odešel za katr Melenovský. Zlínští se ubránili oslabení bez problémů, domácí zahrozili pouze střelami od modré čáry. Sparta měla příležitost zvýšit těsný náskok v 11. minutě, do rychlého přečíslení se dostali Kumstát s Pechem, ale Horčičku nepřekonali. Domácí byli aktivnější a Zlín zahrozil až v závěru první třetiny, kdy hrál téměř minutu přesilovku čtyři na tři. Berani se nedostali do finálního zakončení, neboť dlouho kombinovali. Sparta uhájila jednobrankové vedení do první sirény.

Hned na začátku druhé třetiny trefil Balaštík pouze tyčku. Vzápětí ujeli Melenovský a Kubiš do rychlého přečíslení dva na jednoho, ale Pöpperle vystřihl po střele Kubiše perfektní zákrok. Berani se ubránili oslabení při prohřešku Matějíčka a mohli srovnat krok. Domácí obrana zaváhala, v prostoru mezikruží zůstal volný Balaštík, ale jeho střelu Pöpperle vyrazil se štěstím ramenem. Známé pravidlo nedáš - dostaneš se potvrdilo i tentokrát. Pražané hned z protiútoku dali druhý gól, do rychlého přečíslení se dostali Rachůnek s Klimkem a druhý jmenovaný měl před sebou odkrytou zlínskou klec. Hosté přece jen snížili zásluhou dobře odehrané přesilové hry. Útočný faul vyrobil Kumstát a Zlín téměř na dvě minuty uzamkl Pražany v obranném pásmu. Nejdříve Balaštík trestuhodně promarnil velkou šanci, nicméně elitní řada se dočkala. Veselý orazítkoval tyč a odražený kotouč zametl do prázdné brány právě Balaštík. Oba týmy poté hlídaly střední pásmo a kladly důraz na defenzivu. Zlínu hrubě nevyšel závěr druhé třetiny, neboť inkasoval třetí gól pouhé čtyři desetiny vteřiny před sirénou. Gól do šatny zaznamenal Kumstát při téměř totožné akci jako při druhé brance Sparty.

Domácí přidali v úvodu třetího dějství čtvrtý gól. Akci vypracoval Ton a Pacovský vymetl horní růžek Horčičkovy brány. Berany srazil gól do kolen a poté již nenašli síly na zvrat utkání. Horčička pochytal šance Přibyla, Tona a Kumstáta. Hosté zkorigovali nepříznivý stav ještě v poslední minutě, když se trefil prvním gólem v sezoně Ondráček. Sparta byla lepším týmem, dovedla utkání snadno do vítězného konce a dostala se do čela extraligové tabulky. Vlachova družina nenavázala na předchozích pět výher na holešovickém ledě a zůstala bez bodu.

Nejlepší vyhodnocení hráči: Ivan Rachůnek - Marek Melenovský.

Josef Jandač (hlavní trenér HC Sparta Praha): "Neměli jsme nejlepší vstup do utkání. Soupeř se dostal v první třetině do několika šancí. My jsme ale konečně dali v domácích zápasech proti Zlínu první gól, v minulosti jsme vždy museli dotahovat. Ve druhé třetině nás při několika brejkových situacích podržel brankář Pöpperle. Klíčové pro naše vítězství bylo, že jsme ubránili přesilovku tři na čtyři a poté třetí gól do šatny ve druhé části."

Rostislav Vlach (první trenér PSG Zlín): "Zápas rozhodlo využívání šancí. Měli jsme v první třetině spoustu příležitostí, jen Jarda Balaštík měl tři nebo čtyři, ale góly jsme nedali. Druhým rozhodujícím momentem byl třetí gól Sparty do šatny na konci druhé třetiny. To bylo zlomový okamžik zápasu. Když jsme poté dostali další branku, bylo rozhodnuto. Slabá produktivita je náš největší problém v poslední době."