neděle 04. ledna 2015 | Zlin Press - Roman Ordelt

Tým PSG Zlín podesáté doma body nezískal, Sparta úřadovala v přesilovkách

Hokejisté PSG Zlín prohráli v utkání 34. kola Tipsport extraligy se Spartou Praha 2:6 a nenavázali na předchozích devět zápasů na vlastním ledě s bodovým ziskem. Pražané měli od úvodních minut herně navrch, využili celkem čtyři přesilové hry a poprvé v sezoně porazili mistrovský Zlín. Berani před rekordní návštěvou sezony a ZS Luďka Čajky bojovali, dvakrát snížili na rozdíl kontaktního gólu, nicméně srovnat krok s protivníkem nedokázali. Čajánek a spol. nevyužili na začátku třetí třetiny přesilovku pět na tři v délce 77 vteřin, Sparta poté přidala ještě tři góly. Branky zaznamenali Roman Vlach a Oldrich Kotvan. Tým PSG Zlín hraje v úterý 6. ledna v Plzni.

34. / neděle 4. 1. 2015 / 15:30
Berani Zlín Zlín - HC Sparta Praha Sparta
2:6
(0:1, 2:2, 0:3)
Branky a nahrávky: 29. min Roman Vlach (Čajánek, Matějíček), 39. Kotvan (Holík, Jakub Svoboda) - 20. Klimek (Eminger, Polášek), 22. Rolinek (Pech, J. Mikuš), 34. Kumstát (Ďaloga), 52. Klimek (J. Hlinka, Eminger), 54. J. Hlinka (Švrček, Sabolič), 57. Polášek (Buchtele, Eminger) Rozhodčí: Hodek, Úlehla - Lučan, Kiss. Vyloučení: 6:5, navíc Čajánek, Veselý (oba Zlín) na 10 minut. Využití: 2:4. V oslabení: bez. Diváci: 6 244. Střely na branku: 22:38. Zblokované střely: 3:8. Hity: 10:3. Vhazování: 23/56 (41%) - 33/56 (59%). Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 2:3, 2:6.

Berani Zlín: Štůrala - Matějíček, Žižka, Marušák, Řezníček, Kotvan, Urbanec, O. Horák, Valenta - Jakub Svoboda, Čajánek, O. Veselý - Okál, Leška, Köhler - Holík, Roman Vlach, Říčka - Ondráček, Šťastný, F. Čech. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík, Hrazdira.

HC Sparta Praha: F. Novotný - Eminger, Polášek, Ďaloga, Mikuš, Barinka, Švrček, od 57. min navíc Piskáček - Klimek, J. Hlinka, Buchtele - Kumstát, Pech, Rolinek - Forman, Cingel, Sabolič - M. Procházka, Bahenský, Dvořáček. Trenéři: Jandač, Moták.

Hned ve 25. vteřině od úvodního vhazování ujel Jakub Svoboda, ale sparťanského gólmana Novotného neprostřelil. První třetina však poté jednoznačně vyzněla pro hosty, o čemž svědčil i poměr střel 21:2 pro pražský celek! Berany podržel na začátku utkání výborný gólman Štůrala, který zlikvidoval řadu střel hostujícího mužstva. Hosté lépe bruslili, v pohybu přehráli zlínský celek a nebýt zlínského gólmana mohli jít hosté do vedení dříve než v poslední minutě první třetiny. Štůrala postupně zlikvidoval příležitosti Dvořáčka, Hlinky, Cingela a Pecha. Ve 12. minutě na Pecha zívala odkrytá brána, v ideální pozici slovinský útočník Sabolič místo střely zvolil přihrávku. Domácí beci byli v plné pernamenci, řadu střel hostů zblokovali. V 19. minutě odešel na trestnou lavici Marušák za necelou půlminutu byla sparťanská výhoda ještě zdvojnásobena. Přesilovku pět na tři využil v čase 19:31 minuty Klimek, který tečoval střelu Emingera od modré čáry.

Sparta šla na začátku druhé třetiny do dvoubrankového náskoku opět zásluhou využité přesilovky. Vteřinu před návratem Žižky na led ujel po křídle kapitán Rolinek a zblízka překonal Štůralu. Berani se však za nepříznivého stavu nevzdala a především Čajánkova řada zátápěla v útočném pásmu. Ve 28. minutě se vyskytly rušné situace na obou stranách, nejdříve po rychlém přečíslení dva na jednoho netrefil odkrytou bránu Klimek, na druhé straně Leška v úniku mířil jen do Novotného lapačky. Zlín vstřelil kontaktní gól v početní výhodě, když ve 29. minutě předvedl ukázkový blafák Roman Vlach. Domácí poté nepotrestali prohřešek Hlinky a ve 34. minutě inkasovali poměrně laciný gól. Kumstát vypálil přesně do levého horního růžku, Štůralova lapačka promáchla naprázdno. Zlínští ještě před odchodem do šaten vstřelili opět kontaktní gól, sekání Formana potrestal ve 39. minutě umístěnou střelou obránce Kotvan.

Berani dostali na začátku třetí části ideální možnost srovnat stav v podobě 77 vteřin přesilovky pět na tři. Sparta se obětavým výkonem i zásluhou oddechového času ubránila, domácí ohrozili Novotného pouze po akci Říčky. Čtvrtý vstřelený gól přinesl zřejmě definitivní rozhodnutí. Kapitán Čajánek zpytoval svědomí na trestné lavici a hosté potřetí využili přesilovku, když podruhé v zápase skóroval Klimek. Hosté přidali za další dvě minuty pátá gól, Švrčkovu střelu dorazil za Štůralova záda Hlinka. První výhru Sparty nad Zlínem v letošní szoně zpečetil v 57. minutě obránce Polášek, který nedal zlínskému gólmanovi šanci. Pražané přitom využili čtvrtou přesilovou hru a dovedli utkání s přehledem do vítězného konce!

Nejlepší vyhodnocení hráči: Roman Vlach - Lukáš Klimek.

Rostislav Vlach (první trenér PSG Zlín): „Rozhodly přesilovky, hlavně početní výhoda pět na tři ve třetí třetině za stavu 2:3. Kdybychom srovnali, tak mohl zápas dopadnout jinak. Platí však pravidlo, že pokud nedáte gól proti třem, tak nemůžete vyhrát. Díky přesilovkám jsme zápas prohráli.“

Zdeněk Moták (asistent trenéra HC Sparta Praha): „Konečný výsledek je pro domácí tým pravděpodobně krutý. Ovšem my jsme v první třetině byli o dost lepší. Nevím, jestli to bylo způsobeno tím, že jsme byli tak dobří, nebo domácí nebyli v optimální pohodě. Ve druhé třetině jsme se dostali trochu pod tlak, inkasovali jsme góly v oslabení. Hlavní důvod, proč jsme vyhráli, bylo oslabení pět na tři, které jsme ve třetí třetině přečkali. Poté jsme vstřelili další góly a samozřejmě jsme s výsledkem velmi spokojeni.“