neděle 22. února 2015 | Zlin Press - Roman Ordelt

Tým PSG Zlín porazil Vary počtvrté v sezoně, když stáhl náskok Energie a udeřil v penaltách

Hokejisté PSG Zlín vyhráli v utkání 49. kola Tipsport extraligy na ledě Energie Karlovy Vary 4:3 po samostatných nájezdech. Berani prohrávali po druhé třetině 0:2, nicméně nastartoval je faul kapitána Energie Dudy. Čajánek a spol. srovnali krok, ale domácí šli opět do vedení. Zlín odvrátil prohru devatenáct vteřin před třetí sirénou! Zlínští hokejisté měli v prodloužení blíže k výhře, nakonec bitvu rozsekly až samostatné nájezdy. Ty vyzněly nakonec pro hosty a svěřenci Rostislava Vlacha získali bonusový bod. Branky zaznamenali Petr Holík, Robert Říčka, Ondřej Veselý a rozhodující nájezd proměnil Bedřich Köhler. Zlín hraje v úterý doma s Hradcem Králové, začátek v 17:30 hodin.

3:4sn
(2:0, 0:0, 1:3 - 0:0)
Branky a nahrávky: 14. min Koblasa, 15. Vojtěch Tomeček (Bičánek, Radim Hruška), 50. Micka (Skuhravý, Vojtěch Tomeček) - 43. P. Holík (Roman Vlach, Kotvan), 47. Říčka (Roman Vlach, Marušák), 60. O. Veselý (Marušák, Leška), rozhodující nájezd Köhler. Rozhodčí: Fraňo, Souček – Komárek, Ondráček. Vyloučení: 4:8, navíc Balán na 10 minut, Duda (oba Karlovy Vary) na 5 minut a do konce utkání. Využití: 1:2. V oslabení: bez. Diváci: 2 987. Střely na branku: 39:49. Zblokované střely: 9:5. Hity: 8:10. Vhazování: 38/92 (41%) - 54/92 (59%) Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2, 3:3, 3:4.

HC Energie Karlovy Vary: Závorka - Harant, Sičák, Deyl, Bičánek, Šmach, Redlihs, J. Tomeček, T. Dvořák - Bartek, Balán, Duda - David Hruška, Radim Hruška, Vachovec - Micka, Skuhravý, V. Tomeček - Koblasa, Bahenský, Gorčík. Trenéři: Mlejnek, Kverka st., Kněžický.

Berani Zlín: Štůrala - Marušák, Řezníček, Valenta, Žižka, Kotvan, Urbanec - Jakub Svoboda, Čajánek, O. Veselý - Okál, Leška, Kubiš - P. Holík, Roman Vlach, Říčka - Ondráček, Sedláček, Köhler. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík, Hrazdira.

Do brány obhájců titulu se postavil po třítýdenní pauze Štůrala a do obranných řad se vrátil Valenta. Karlovy Vary vstoupily do utkání aktivně, hned v úvodní minutě prověřil gólmana Štůralu exzlínský Balán. Energie z úvodního tlaku vytěžila faul Köhlera, nicméně početní výhodu domácí prováhali podobně jako po prohřešku Romana Vlacha. Západočeši si prakticky vytvořili jedinou šanci, ale obránce Šmach z prostoru mezikruží minul bránu. Zlínští hráli téměř neustále v oslabení, ale trápení svěřenců kouče Mlejnka v početní výhodě nebralo konce. Ve 12. minutě se prodral do příležitosti Vojtěch Tomeček, ale neuspěl podobně jako Šmach, V oslabení ujeli Čajánek a Veselý do otevřené obrany, ale Závorka byl na místě. Co se domácím nepodařilo v početní výhodě, dokázali při rovnovážním stavu hráčů na ledě. Ve 14. minutě Koblasa objel zlínskou branku a přesnou střelou nad beton Šťůraly otevřel střelecký účet zápasu. Domácí vedoucí gól povzbudil a pátou přesilovku již využili. Štůrala vyrazil pumelici Bičánka a Vojtěch Tomeček podruhé rozradostnil arénu. Vary byly nadále při chuti, dravý Koblasa se tlačil před zlínskou svatyni, ale tentokrát v koncovce neuspěl. Berani hráli v úvodní třetině velmi pasivně, v 19. minutě pronikl Jakub Svoboda přes čtyři hráče, ale Závorku nepřekonal. Zlín si vyzkoušel přesilovku až před první sirénou a v domácím pásmu bylo pořádně horko. Karlovarský brankář zlikvidoval šance Řezníčka a Kotvana.

Zlín měl na začátku druhé třetiny dvě přesilovky, z toho 21 vteřin pět na tři, ale vyšel naprázdno. Závorka nadále držel čisté konto, nevyzráli na něj Marušák, Kotvan a Ondráček. Hra upadla řadou vyloučení na obou stranách do průměru a vyznačovala se řadou nepřesností. V 31. minutě překonal Jakub Svoboda střelou z prostoru kruhu Závorku, ale před brankovou čárou kotouč vyškrábl Balán. Aktivita Zlína narůstala, nebezpečně pálili Říčka, Holík a Kubiš. Energie mohla navýšit dvoubrankový náskok při vyloučení Sedláčka, naštěstí pro zlínské barvy David Hruška z otočky těsně minul bránu. Na konci třetiny nebezpečně pálil Holík, kotouč lapil gólman Varů efektivně do lapačky. Před druhou sirénu vyrobil netaktický faul kapitán Duda na Veselého, dostal pětiminutový trest a zamířil předčasně pod sprchy.

Třetí třetina přinesla čtyři góly, z toho třikrát se radovali zlínští střelci. Berani využili dlouhou přesilovku ve 43. minutě, kdy Holík přesně trefil z prostoru kruhu horní růžek branky. Tlak hostů pokračoval, dvakrát pálil od modré Marušák, ale další gól Zlín ve výhodě nepřidal. Kýžené vyrovnání přišlo ve 47. minutě po šťastné akci. Dorážka z hole Říčky doplachtila nad Závorkovo rameno překvapivě do sítě. Energie prahla po výhře a přiblížila se k ní v 50. minutě, když nahození Skuhravého tečoval před Štůralou úspěšně Micka. Tlak Zlína v závěru základní hrací doby sílil a po faulu Micky hosté ještě k sáhli k poweer play. Při hře šest na čtyři se v čase 59:41 minuty dočkali vyrovnání. Pumelici Marušáka od modré čáry lehce tečoval do sítě Veselý.

V prodloužení měl více šancí Zlín. Rozhodnout mohli Veselý, Leška a v samotném závěru nastaveného času Čajánek. Zlínský kapitán na Závorku dvakrát nevyzrál, nejdříve nastřelil levou tyčku a poté jeho bekhendový blafák vyrazil domácí gólman lapačkou a padající puk do brány zázračně posunul vyrážečkou do bezpečí. Dramatický závěr utkání rozhodly až samostatné nájezdy, při nich byl jediným úspěšným střelcem Köhler, který zaznamenal již třetí vítězný nájezd v sezoně! Mistrovský Zlín nakonec získal dva důležité body a bodově srovnal krok s šestým místem, které zaručuje přímý postup do play off.

Samostatné nájezdy: I. série Koblasa -, P. Holík -, II. série Bartek -, Köhler +, III. série Sičák -.

Nejlepší vyhodnocení hráči: Tomáš Micka - Robert Říčka.

Jaromír Kverka st. (asistent trenéra HC Energie Karlovy Vary): "Vstup do zápasu jsme měli lepší, vynutili jsme si fauly, ale přesilovky nám bohužel nešly. Naštěstí jsme přece jenom odskočili na 2:0. Ve druhé třetině byl soupeř jasně lepší a přehrával nás. V závěru třetiny došlo z naší strany k faulu na pět minut a v oslabení jsme inkasovali pouze jednou a tuto pasáž jsme uhráli velmi dobře. Po vyrovnání soupeře jsme to nezabalili a snažili jsme se dále o tři body. Odskočili jsme na 3:2, potom na konci utkání opět přišel faul, přesilovka šest na čtyři a spadl nám tam tečovaný puk od modré čáry. Nakonec máme bohužel jen jeden bod, což je pro nás málo."

Juraj Jurík (druhý trenér PSG Zlín): "Úvodní třetinu jsme neodehráli dobře, měli jsme mnoho vyloučených. Když to vypadalo, že oslabení přečkáme, inkasovali jsme dvě branky. V šatně jsme si k tomu něco řekli, začali jsme se soustředit na hru a náš výkon se začal zvedat. Vyrovnali jsme, a když už to vypadalo, že bychom mohli vstřelit třetí branku, inkasovali jsme na 3:2. Nakonec jsme byli rádi za vyrovnání v power play. Ta branka domácími hokejisty otřásla, v prodloužení jsme byli lepší. Nájezdy jsou loterie a jsme rádi, že jsme nakonec získali dva body."