neděle 06. ledna 2013 | Zlin Press - Roman Ordelt

Tým PSG Zlín porazil po skvělém závěru podruhé v sezoně Budějovice

Hokejisté PSG Zlín vyhráli na Tři krále v utkání 37. kola Tipsport extraligy na domácím ledě nad Českými Budějovicemi 5:2 a ziskem tří bodů si upevnili postavení v popředí extraligové tabulky. Až do 55. minuty byl vyrovnaný stav, ale poté Vlachova družina vstřelila tři góly a dovedla duel do úspěšného konce. Vítězný gól zaznamenal v signalizované výhodě obránce Petr Zámorský. Berani porazili Jihočechy již podruhé v sezoně. Branky vstřelili Petr Zámorský 2, Tomáš Linhart, Filip Čech a Petr Čajánek. V sestavě Jihočechů již scházela dvojice hráčů z NHL Prospal a Michálek, kteří k utkání původně odcestovali. Zlínští hokejisté hrají v úterý 8. ledna opět doma, od 18.15 hodin hostí vedoucí Plzeň.

5:2
(1:0, 0:1, 4:1)
Branky a nahrávky: 9. min Linhart (Hamrlík, Leška), 47. Zámorský (Řezníček, O. Veselý), 55. Zámorský (Čajánek, O. Veselý), 58. F. Čech (Kubiš, Melenovský), 59. Čajánek (Holík) - 35. Langhammer (Kotalík, Kohn), 48. Kohn (Vydarený, Kotalík) Rozhodčí: Hribik, Jeřábek - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:5. Využití: 1:1. Diváci: 4 060. Střely na branku: 36:27. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 5:2

Berani Zlín: Horčička - Hamrlík, Linhart, Zámorský, Řezníček, Tesařík, Valenta - Balaštík, Leška, Köhler - Holík, Čajánek, O. Veselý - Kubiš, Melenovský, F. Čech. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík, Hrazdira.

HC Motor České Budějovice: Kantor - Ptáček, Jank, Frühauf, Vráblík, Kolarz, Vydarený -Červený, Mertl, Suja - Kotalík, L. Kohn, Šimánek – Dej, Langhammer, Knotek - Rousek. Trenéři: Draisaitl a Bělohlav.

V sestavě Českých Budějovic již scházeli dva zámořští hokejisté Václav Prospal a Milan Michálek. Oba se rozhodli po oznámení zprávy o ukončení výluky v NHL vystoupit u Pelhřimova z klubového autobusu při cestě do Zlína a scházeli v sestavě trenéra Draisaitla. Oba týmy nasadily do duelu jen tři kompletní formace. V úvodní třetině se hrál průměrný hokej a obě mužstva se nemohla dostat do tempa. Do úvodní vážnější šance se prodral domácí kanonýr Balaštík, ale hostující gólman Kantor byl na místě. Na obou stranách byla znát značná nepřesnost, přesto se diváci branky v úvodní třetině dočkali. Za podražení odešel za katr budějovický kapitán Šimánek a Berani po 21 vteřinách bleskurychle využili úvodní přesilovku. Köhler výborně clonil ve výhledu gólmana Kantora a střela Linharta od modré čáry se zastavila až v síti. Početní výhodu měli vzápětí i Jihočeši, ale Dej slibné příležitosti neproměnil. Zlínští nepotrestali ve zbytku úvodní třetiny další prohřešek Mountfieldu za přiliš mnoho hráčů na ledě. V největší šanci se ocitl Balaštík, ale Kantor střelu kryl.

Rovněž druhá dvacetiminutovka příliš vzruchu nepřinesla. Obě mužstva se přizpůsobila ospalému tempu a diváci příliš vzruchu do poloviny utkání neviděli. Více aktivní byli Jihočeši, ale na gólmana Horčičku dlouho nemohli vyzrát. Ochránce zlínské svatyně zlikvidoval šance Langhammera a Frühaufa. Velká šance se naskytla Mountfieldu ve 34. minutě při přesilovce pět na tři v délce 70 vteřin. Na trestnou lavici usedl kapitán Čajánek a vzápětí ho následoval Köhler. Zlín se ve třech ubránil, nicméně v oslabení o jednoho hráče již kapituloval. Před Horčičkou zůstal volný Langhammer a tentokrát se již nemýlil. Závěr druhé části patřil Zlínu, nejdříve Kubiš těsně minul tyčku a poté nabídl Mertl domácím další přesilovou hru. Berani si vytvořili velký tlak, nejdříve pálil od modré čáry Hamrlík a poté Leška ve vyložené příležitosti netrefil odkrytou bránu.

Třetí třetina přinesla celkem pět branek, z toho čtyři v hostující síti! Mountfield se na začátku ještě ubránil v oslabení, i když Leškova řada si vytvořila velký tlak. V největší šanci byl Linhart, který zůstal volný před Kantorem, ale puk netrefil přesně. Zlín šel na začátku 47. minuty podruhé v duelu do vedení. Obránce Zámorský vypálil přesně od modré čáry a Kantor viděl kotouč až v síti. Za půldruhé minuty bylo opět srovnáno, neboť střelu Vydareného úspěšně tečoval před Horčičkou útočník Kohn. Budějovice promarnily v 50. minutě další dvojnásobnou početní výhodu tentokrát v délce 70 vteřin. Zlínští dokonce v oslabení o jednoho hráče po střele Tesaříka orazítkovali tyčku. Závěrečná pětiminutovka v základní době patřila jednoznačně domácím. Rozhodující gól vstřelil při signalizované výhodě v 55. minutě opět bombou od modré čáry Zámorský. Hosté poté odmítli vyrovnání a Berani cenné vítězství zpečetili dalšími dvěma góly. Při další výhodě se trefil z mezikruží přesně do horního růžku Čech a střelecký účet zápasu uzavřel kapitán Čajánek. Vlachova družina si připsala tři extraligové body a vrátila se zpět na druhé místo v extraligové tabulce.

Nejlepší vyhodnocení hráči: Petr Zámorský – Aleš Kotalík.

Juraj Jurík (druhý trenér PSG Zlín): "Po dvou zápasech, ve kterých jsme vyšli bodově naprázdno, jsme chtěli naplno bodovat. Věděli jsme, že Budějovice se pomalu škrábou nahoru a potřebují sbírat body. Bylo to vyrovnané utkání hrané hodně zezadu. Branky padly až v závěru a podle výsledku to vypadá celkem jednoznačně, ale utkání bylo až do 55. minuty otevřené. Jsme rádi, že jsme soupeře v posledních pěti minutách přetlačili a těšíme se ze zisku tří bodů. Mužstvo Českých Budějovic podalo kvalitní výkon i bez hráčů NHL."

Peter Draisaitl (hlavní trenér HC Mountfield České Budějovice): "Byl to celkem vyrovnaný zápas, ve kterém jsme nezvládli klíčové situace jako například přesilovku pět na tři. Poté jako obvykle najdeme nějakou cestu, jak zápas prohrát. V klíčových situacích zápasu děláme hodně individuálních chyb, na které bohužel doplácíme. S tím, že začne sezona v zámoří, se dalo počítat. S odchody Vency Prospala a Milana Michálka jsme se vypořádali celkem dobře. Oba byli velkými posilami a hodně nám pomohli. Novou situaci bez hráčů z NHL musíme zvládnout a nemůžeme se tím příliš zabývat."