neděle 07. března 2021 | Zlin Press - Roman Ordelt

Úspěšná derniéra: Berani se loučili s nevydařenou sezonou výhrou

Hokejisté PSG Berani Zlín vyhráli v utkání 52. kola Tipsport extraligy 2020/21 nad týmem HC Verva Litvínov 3:0 a uzavřeli letošní ročník po předchozích sedmi prohrách vítězstvím. Severočeši přijeli do Zlína bez elitního útoku v čele s Viktorem Hüblem a od začátku tahali za kratší konec. Zlínští se ujali vedení v 17. minutě a poté v každé třetině přidali jeden gól. Brankář Daniel Huf pochytal všech 32 střel soupeře a připsal si třetí čisté konto v extraligové kariéře. Branky dali Jiří Karafiát, Jan Václavek a Jakub Ferenc. Hokejisté Zlína obsadili v základní části extraligy konečné třinácté místo a do vyřazovacích bojů v play off nepostoupili.

52. kolo / neděle 7. 3. 2021 / 17:20
Berani Zlín Zlín - HC VERVA Litvínov Litvínov
3:0
(1:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 17. min Karafiát (Gazda, Fořt), 21. Václavek (Honejsek), 50. Ferenc (Okál). Rozhodčí: Hejduk, Pilný – Kis, Lučan. . Vyloučení: 8:7, navíc M. Havelka (Litvínov) na 10 minut. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: bez. Střely na branku: 22:32. Zblokované střely: 16:15. Hity: 8:6. Vhazování: 30/65 (46%) - 35/65 (54%). Průběh utkání: 3:0.

Berani Zlín: Huf - Řezníček, Žižka (C), M. Novotný, Ferenc, Gazda, Suhrada, Matyáš Hamrlík - Kubiš (A), Fořt, Vopelka - Okál, Honejsek, Václavek - Sebera, P. Sedláček, Luža - Frömel, Karafiát, J. Ondráček. Trenéři: Robert Svoboda, Martin Hamrlík, Hrazdira.

HC VERVA Litvínov: Godla – Cibulskis, Balinskis, D. Zeman, Demel, Ščotka (C), Irving, Kudla – Jarůšek, M. Hanzl (A), P. Zdráhal – M. Látal, Gerhát, P. Svoboda – Žejdl, Slavík, L. Stehlík – Zygmunt, Helt, M. Havelka. Trenéři: Országh, V. Sýkora, Orct.

První třetina

Severočeši přijeli do Baťova města bez prvního útoku v čele s králem produktivity Viktorem Hüblem a vyrukovali do duelu ve "zlatých" retro dresech. V sestavě Zlína se objevilo kvarteto juniorů, poprvé se představil na domácím ledě v extralize sedmnáctiletý útočník Šimon Frömel, který debutoval při utkání v Liberci. Od první minuty přinesla hra řadu ostrých zákroků, Verva hrála po prohřešku Ference v 5. minutě úvodní přesilovou hru. Ta byla v závěru po faulu Kubiše ještě zvýhodněna na 31 vteřin ve výhodu pět na tři, ale Berani se ubránili a nepustili hosty do vážnější šance. Pozornost brankáře Hufa vyzkoušel pouze kanadský obránce Irving. Početní výhodu si vyzkoušeli rovněž domácí a vedli si podobně jako Severočeši. Střelecký účet zápasu se podařilo Zlínu otevřít až v 17. minutě, když využili přesilovku čtyři na tři. Po ukázkové kombinaci a ideální přihrávce od Gazdy zakončoval do odkryté brány volný Karafiát - 1:0.

Druhá třetina

Berani přidali na začátku druhé periody druhý střelecký úspěch. V 21. minutě se prodral mezi obránci Litvínova Václavek a zavěsil kotouč za záda Godly - 2:0. Severočeši měli ideální příležitost vstřelit kontaktní gól v 24. minutě, ale Martin Hanzl při trestném střílení na Hufa nevyzrál. Gólmani na obou stranách byli poté v dalším průběhu třetiny bezchybní, na Godlovi si vylámali zuby zlínští mladíci Frömel a Sebera, u Chemiků neuspěl zkušený Jarůšek. Berani si vytvořili při další přesilovce v polovině utkání převahu, na Slováka Godlu pálil Vopelka a litvínovský gólman před Sedláčkem ukryl kotouč do lapačky. Před druhou sirénou se prodral do úniku z křídla Sebera, ale v zakončení nebyl úspěšný.

Třetí třetina

Zlínští se dostali do přečíslení během oslabení ve 42. minutě, nicméně k zakončení před Godlou se nedostali. Hosté se snažili vstřelit kontaktní gól a nejblíže k němu mělo ve 48. minutě. Přemysl Svoboda spálil z blízkosti před Hufem velkou šanci, zlínský gólman puk chytl do lapačky. Berani přidali pojistku na tříbodovou výhru v 50. minutě, Ferenc nahodil od modré čáry kotouč, který zapadl do litvínovské branky - 3:0. Severočeši již nenašli síly na zkorigování nepříznivého stavu. K čestné brance nevedla ani závěrečná power play. Žižka a spol. se loučili se sezonou vítězstvím.

Robert Svoboda (hlavní trenér PSG Berani Zlín): "Hodnocení je pozitivní. Řekli jsme si, že chceme mít ze zápasu dobrý pocit, což se nám podařilo. S výsledkem i předvedenou hrou jsme spokojeni. Sezona však nedopadla podle našich představ, výhra je malou náplastí na závěr nepovedené sezony. Na celkovou analýzu je ještě dostatek času. V nejbližší době se sejdeme společně s týmem a řekneme si k tomu, co proběhlo a co bude následovat."

Vladimír Országh (hlavní trenér HC Verva Litvínov): "Zápas se mně hodnotí špatně, neboť jsme tahali za kratší konec. Domácí byli více agresivnější, šli si za výhrou více než my. Je to škoda, neboť jsme se mohli posunout v tabulce výše. Vyhráli jsme šest zápasů za sebou v nabitém programu a dnešní zápas mohl být vyvrcholením této úspěšní série. Mrzí nás to, ale utkání jsme nezvládli. Zlín vyhrál zaslouženě."