pátek 01. listopadu 2013 | Zlin Press - Roman Ordelt

Vicemistři vezou z lázeňského města tři body a pokazili Varům oslavy tisícího zápasu v lize

Hokejisté PSG Zlín vyhráli v zápase 17. kola Tipsport extraligy na ledě Energie Karlovy Vary 4:3 pokazili Západočechům oslavy jubilejního tisícího zápasu v nejvyšší soutěži. Berani v zápase neustáli vedli a oba celky daly pět branek z přesilových her, přičemž Zlín skóroval v početní převaze třikrát. Branky zaznamenali Ondřej Veselý, Jaroslav Balaštík, Petr Holík a Antonín Honejsek. Tým PSG v lázeňském městě umí zahrát, neboť vyhrál osmý z deseti posledních střetnutí. Zlín hraje v neděli 3. listopadu doma s Pardubicemi, poté následuje devítidenní extraligová přestávka.

3:4
(1:2, 2:2, 0:0)
Branky a nahrávky: 15. min Zaťovič (Pohl), 31. Hovorka (M. Látal, Gulaši), 40. Hovorka (Roman Vlach) - 6. O. Veselý (Balaštík, Leška), 12. Balaštík (Leška), 29. Holík (Čajánek), 34. Honejsek (Čajánek, Holík). Rozhodčí: Kalivoda, Šindler - Podrazil, Zavřel. Vyloučení: 4:6. Využití: 2:3. Diváci: 3 385. Střely na branku: 35:37. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 2:3, 2:4, 3:4.

HC Energie Karlovy Vary: Závorka - Schusser, Bičánek, Kubka, J. Drtina, Parýzek, Gulaši - Pohl, R. Hruška, Zaťovič - Zucker, Vachovec, Dlouhý - Hovorka, Roman Vlach, J. Doležal - M. Látal, J. Kverka ml., Kytnár. Trenéři: Mlejnek, J. Kverka st.

Berani Zlín: Horčička - Marušák, Řezníček, Zámorský, Urbanec, Tesařík, Horák - Balaštík, Leška, O. Veselý - Honejsek, Čajánek, Kubiš - Holík, Melenovský, Ondráček. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík, Hrazdira.

Zlínští odjeli do Karlových Varů bez zraněných útočníků Köhlera s Čechem a trenér PSG Rostislav Vlach poslal do boje opět pouze tři útoky. Energie nastoupila k zápasu v retro dresech z roku 1951 a před utkáním bylo uvedeno dalších šest bývalých hráčů do místní Síně slávy. Zlín byl v první třetině aktivnějším mužstvem. Na začátku sice zahrozili domácí, když na zteč zlínské branky mířil Doležal, ale Roman Vlach v rozhodujícím okamžiku promáchl kotouč. Energie vzápětí špatně vystřídala a Beranům se naskytla na začátku 6. minuty úvodní přesilová hra. Zlín bleskurychle početní výhodu využil za pouhých devět vteřin, když po ukázkové kombinaci prvního útoku uklidil kotouč do odkryté brány Veselý. Hosty vedoucí gól povzbudil, Leška naservíroval výborný pas, ale Marušáka vychytal karlovavarský gólman Závorka. Elitní řada Zlína byla při chuti, Leškovi stačilo jen nastavit hůl, ale netrefil kotouč. Západočeši se však nevzdali a Zlín děkoval brankáři Horčičkovi. Zlínský gólman zlikvidoval střelu Romana Vlacha i dorážku Hovorky. Další obrovskou šanci spálil Látal. Na straně u týmu PSG hrál výborně Leškův útok a ve 12. minutě skóroval po další skvělé přihrávce od Lešky kanonýr Balaštík. Závěr první třetiny ale patřil Varům. V 15. minutě snížil kapitán Zaťovič, který prokázal při dorážce šikovné ruce a podél padajícího Horčičky usměrnil kotouč do sítě. Západočeši poté promarnili více než minutou přesilovku pět na tři, Berani se ubránili a uhájili jednogólový náskok do první sirény.

Zlínští zahájili rovněž druhou třetinu aktivně, Honejsek se probil do útočného pásma, ale slibnou příležitost spálil Tesařík. Ve 26. minutě se dostal po odražené střele k dorážce Hruška, ale Horčička byl na místě podobně jako při šanci Zuckera. Beranům se dařily přesilové hry, faul Gulašiho na rozjetého Lešku potrestal Zlín tentokrát za 22 vteřin. Kotouč ze skrumáže usměrnil do sítě šikula Holík a vrátil hostům opět dvoubrankový náskok. Netrval však dlouho, neboť i domácí využili přesilovku zásluhou Hovorky, který trefil puk odražený od břevna. Vlachova družina proměnila třetí přesilovku, Čajánek poslal parádní křížný pas na brankoviště, kde ho navrátilec do sestavy Honejsek usměrnil do sítě. Domácí se ale nevzdali, krátce před odchodem do šaten opět snížili na kontaktní gól. Pět vteřin před sirénou dal Hovorka svým druhým gólem v přesilovce opět naději.

Berani se ubránili ve třetí třetině velkému tlaku a dvěma přesilovkám Energie v řadě. Domácí hráli dvacet vteřin šest na čtyři, ale obrovské šance spálili. Zlínští hlídali jednobrankový náskok a často vyráželi do rychlých protiútoků. Při jednom z brejků měl Melenovský gól na holi, ale Závorka střelu zneškodnil na poslední chvíli vyrážečkou. Definitivní pojistku mohl přidal Honejsek, ale Závorka byl pozorný. Karlovarští sáhli v závěru k power-play, ale úřadující vicemistři výhru za tři body uhájili až do závěrečné sirény.

Nejlepší vyhodnocení hráči: Roman Vlach – Petr Čajánek.

Jaromír Kverka st. (asistent trenéra HC Energie Karlovy Vary): "Vstup do utkání se nám nepovedl a pustili jsme soupeře do dvoubrankového vedení. Ve druhé třetině jsme se snažili se zápasem něco udělat, ale hosté měli excelentní přesilovky. Bohužel jsme si nevěděli s nimi rady. Dostali jsme v nich branky jako přes kopírák. Hráli jsme přesilovky rovněž dobře, ale soupeř v nich byl ještě lepší."

Juraj Jurík (druhý trenér PSG Zlín): "Pohlídali jsme si začátek utkání a šli do dvoubrankového vedení. Zbytečnou brankou se ale soupeř nabudil. Místo toho, abychom se uklidnili, tak jsme do druhé třetiny vstoupili v obavách. Domácí dobře bruslili, nám ale pomohly góly v přesilovkách, a opět jsme odskočili o dvě branky. Kvůli brance pět vteřin před koncem druhé třetiny jsme se strachovali o výsledek až do konce zápasu."