pátek 07. března 2014 | Zlin Press - Roman Ordelt

Vicemistři z PSG Zlín vyhráli bitvu o čtvrté místo, Leška zajistil Beranům výhodu

Hokejisté PSG Zlín prohráli v zápase 52. kola v Liberci 3:4 po samostatných nájezdech, nicméně vybojovaný bod má pro Berany veledůležitou roli. Třiadvacet vteřin před třetí sirénou vyrovnal po velkém sólu Petr Leška a zařídil pro vicemistry čtvrté místo, které značí výhodu zahájit vyřazovací boje dvěma zápasy na domácím ledě. Vlachova parta prohrávala pod Ještědem 0:2, ale nevzdala a nakonec zápas rozhodly až samostatné nájezdy. Zlín sice neprodloužil sérii sedmi výher v řadě, ale z Liberce odjížděl spokojen. Branky zaznamenali Bedřich Köhler, Jaroslav Balaštík a Petr Leška. Tým PSG Zlín se utká ve čtvrtfinálové sérii play off s Hradcem Králové, úvodní duel se hraje v úterý 18. března ve Zlíně.

52. kolo / pátek 7. 3. 2014 / 18:20
Bílí Tygři Liberec Liberec - Berani Zlín Zlín
4:3sn
(1:0, 1:0, 1:3 - 0:0)
Branky a nahrávky: 16. Čakajík (Vampola), 36. Filippi (P. Nedvěd, Hunkes), 57. Filippi (Vampola, P. Nedvěd), rozhodující nájezd K. Jass - 48. Köhler (Řezníček, Marušák), 53. Balaštík (Köhler, Leška), 60. Leška. Rozhodčí: Hodek, Wagner – Bádal, Pouzar. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:1. Diváci: 4 143. Střely na branku: 28:33. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2, 3:3, 4:3.

Bílí Tygři Liberec: Lašák - Hunkes, Vitásek, Derner, J. Říha, Čakajík, Voráček, Šimek - Vampola, P. Nedvěd, Filippi - Valský, Urban, J. Vlach - K. Jass, Zacha, Bulíř - Bárta, Psota, Kica. Trenéři: Hynek a M. Černý.

Berani Zlín: Horčička - Marušák, Horák, Zámorský, Řezníček, Tesařík, Valenta - Balaštík, Leška, Köhler - Kubiš, Honejsek, O. Veselý - J. Ondráček, Melenovský, F. Čech - Okál. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Hned na začátku utkání prověřil gólmana Horčičku domácí útočník Valský. Zlínští poprvé zahrozili ve 3. minutě po střele kanonýra Balaštíka. Bílí Tygři byli aktivní a před zlínskou bránou bylo v úvodních minutách pořádně horko. Vlach mířil z úhlu vedle, následně Bulíř ve stoprocentní šanci promáchl. Rušno však bylo i před domácím brankářem Lašákem, který zneškodnil střely Zámorského a Lešky. Severočeši získali v 15. minutě výhodu přesilové hry po faulu Lešky a po dvaceti vteřinách zazvonila tyč Horčičkovy klece po jedovaté střele kapitána Nedvěda. Bílí Tygři se přece jen dočkali, při hře čtyři na čtyři propálil z levého kruhu zlínského brankáře obránce Čakajík.

Berani nevyužili nabídnutou přesilovku na začátku druhé třetiny po faulu Dernera. Lašák všechny šance hostů zneškodnil, v závěru početní výhody spálil obrovskou šanci Melenovský. Stejnou výhodu měl i Liberec, Nedvěd nejdříve minul, poté Horčička vyrazil Vitáskovu pumelici, ale Lotyš Jass netrefil odkrytou zlínskou klec. Hosté si poté vytvořili tlak, nicméně s koncovkou byli na štíru. Tesařík, Ondráček i Marušák nepřekonali libereckého gólmana. Přišel zákonitě trest, za pouhých dvanáct vteřin využil přesilovku Filippi, když parádně trefil z mezikruží do horního růžku. Severočeši udrželi dvougólový náskok do druhé sirény.

Úvod třetí třetiny patřil Liberci, který byl aktivní a tlačil se před zlínskou bránu. Zacha, Vampola, Čakajík i Psota naštěstí pro hosty neuspěli. Bílé Tygry zabrzdilo špatné střídání, na ledě se ocitlo šest hráčů do pole a Berani za šest vteřin využili přesilovku. Střelu Řezníčka úspěšně tečoval za Lašákova záda Köhler. V 52. minutě přišly dva infarktové momenty pro Zlín. Domácí z rychlého brejku po střele Jasse orazítkovali tyčku, poté Nedvěd z bezprostřední blízkosti nevyzrál na Horčičku. Zlín srovnal v 53. minutě krok, když ze skrumáže dorážel do odkryté brány kanonýr Balaštík. Závěr třetí třetiny přinesl nečekané zvraty a potrápil nervové soustavy. Liberec šel v 57. minutě opět do vedení, švihem prostřelil Horčičku druhým gólem v utkání Filippi. Zlín poté nevyužil početní výhodu, ale 23 vteřin před třetí sirénou zajistil pro Zlín veledůležitý bod geniální Leška. Rozjel se z vlastního pásma a své velké sólo korunoval vyrovnávacím gólem, který Beranům zajistil čtvrté místo po základní části!

Domácí měli v prodloužení více ze hry, Valský trefil na začátku nastavení tyčku, ale nakonec rozhodovaly až samostatné nájezdy. Bonusový bod pro domácí vystřelil lotyšský reprezentant Jass. Zlínská prohra tentokrát chutná jako vítězství, neboť Zlín uhájil čtvrté místo po základní části a začne vyřazovací zápasy proti Hradci Králové na domácím ledě.

Samostatné nájezdy - I. série: Tesařík nedal, Filippi 0:1, II. série: Köhler nedal, Nedvěd nedal, III. série: Honejsek 1:1, Jass 1:2.

Nejlepší vyhodnocení hráči: Tomáš Filippi - Bedřich Köhler.

Pavel Hynek (hlavní trenér Bílí Tygři Liberec): "Jsme rádi, že jsme utkání v samostatných ájezdech přetlačili na naši stranu a poslední zápas základní části vyhráli. Nikdo se nám nezranil, myšlenky nyní ubíráme k předkolu play off."

Juraj Jurík (druhý trenér PSG Zlín): "Domácí působili první dvě třetiny živějším dojmem a lépe bruslili. Na rozdíl od nás proměnili šance a vedli 2:0. Před poslední třetinou jsme si řekli, že nemáme, co ztratit. Přidali jsme na důrazu, přiklonilo se k nám štěstí a vyrovnali jsme na 2:2. Když jsme si to chtěli pohlídat, protože bod jsme potřebovali, inkasovali jsme třetí gól. Pak nám to hokejový pánbůh a Leškova virtuozita za celou sezonu vrátili."_