čtvrtek 05. září 2019 | Zlin Press - Roman Ordelt

Vítězná generálka na extraligu, Berani byli úspěšní na ledě Komety!

Článek aktualizujeme. Hokejisté PSG Berani Zlín porazili v závěrečném přípravném zápase před startem extraligy Kometu Brno 3:2 na jejím ledě. Po svalovém zranění se vrátil do sestavy již Rickard Palmberg a právě švédský forvard zařídil dvoubrankový náskok Beranů. Kometa zásluhou exzlínského útočníka Petra Holíka během necelých dvou minut vyrovnala stav. Rozhodující gól utkání padl v 58. minutě, když brněnská defenziva zapomněla na Zdeňka Okála, a ten pohotovou střelou rozsekl moravské derby. Radost z výhry kalí skutečnost, že kvůli zranění nedohráli utkání útočníci Bedřich Köhler a Tomáš Fořt. Nový ročník extraligy startuje v pátek 13. září, Zlín se představí na ledě Karlových Varů.

příprava / čtvrtek 5. 9. 2019 / 18:00
HC Kometa Brno Kometa Brno - Berani Zlín Zlín
2:3
(0:0, 0:1, 2:2)
Branky a nahrávky: 54. min Holík (Zaťovič, Mueller), 56. Holík (Mueller, Zaťovič) - 40. Palmberg (Honejsek), 51. Palmberg (Honejsek, Okál), 58. Okál (Palmberg, Honejsek). Rozhodčí: Čech, J. Ondráček – Komínek, Zídek. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 019. Střely na branku: 34:32. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:3.

HC Kometa Brno: Vejmelka – Štencel, Němec, Pyrochta, Baranka, Gulaši, Bartejs, Mikyska – Zaťovič, Holík, Mueller – Hruška, Plekanec, Horký – Orsava, Lev, Kucsera – Plášek, Jenyš, Kratochvíl. Trenéři: Fiala, Pokorný, Horáček.

Berani Zlín: Kašík - Freibergs, Gazda, Řezníček, Buchta, Nosek, Žižka, Ferenc - Kubiš, Fořt, Šlahař - Honejsek, Palmberg, Okál - Köhler, P. Sedláček, Szturc - Fryšara, Popelka, Dufek - J. Ondráček. Trenéři: Stavjaňa, M. Hamrlík, Hrazdira.

Úvod utkání patřil Kometě, která si vytvořila řadu šancí. Brankář Kašík střely Plekance, Jenyše a Muellera zneškodnil. Na druhé straně se prodral v 8. minutě do samostatného úniku Köhler, překonal i gólmana Vejmelku, ale jeho střela skončila na tyči. Domácí hráli v 11. minutě přesilovou hru čtyři na tři, ale Kašík odolal střelám Muellera. Berani mohli otevřít střelecký účet utkání ve 13. minutě, jenže kapitán Žižka zamířil z mezikruží ve slibné pozici nepřesně. Domácí si zahráli druhou početní výhodu v 16. minutě, když za katr odešel za podražení Honejsek. Hosté hráli v oslabení obětavě, vrhali se do střel a oslabení se ubránili bez inkasovaného gólu. Zlín si zahrál v závěru první třetiny rovněž přesilovku, bezbrankové skóre na ukazateli stavu zůstalo do první sirény.

I ve druhé třetině se hrál rychlý hokej s nasazením na obou stranách. Ve 26. minutě se dostali do přečíslení Plekanec s Horkým, ale střelu druhého jmenovaného zastavila tyčka Kašíkovy brány. Berani byli v prostřední části aktivnějším týmem, na Vejmelku mířili obránci Nosek, Freibergs, Žižka a Řezníček. Zlínský tlak zbrzdil faul posledně jmenovaného, hosté však v oslabení hráli velmi dobře a bezchybný výkon předváděl Kašík. Nebezpečný pokus Hrušky skončil v lapačce hostujícího gólmana. Na zlínského fantoma na brankovišti nevyzrál po rychlém brejku ani Orsava. Skóre se poprvé změnilo minutu před druhou sirénou, Švéd Palmberg po přihrávce od Honejska prostřelil Vejmelku bekhendovou střelou mezi betony.

Zlínští promarnili v úvodní polovině třetí třetiny tři přesilové hry. Vejmelka předvedl skvělé zákroky, zlikvidoval střely v podání Palmberga, Gazdy a Szturce. Berani paradoxně zvýšili jednobrankový náskok při rovnovážném počtu hráčů na ledě. Nádhernou souhru předvedla v 52. minutě druhá útočná řada, kotouč putoval po ose Okál, Honejsek, Palmberg a švédský forvard ránou z voleje podruhé v utkání skóroval. Brno během necelých dvou minut srovnalo stav! Obě branky zařídil exzlínský Holík, nejdříve v 54. minutě potrestal přesnou střelou k tyči faul Freibergse a v 56. minutě pálil přesně pod horní tyč. Zlínští však vedení strhli a svou stranu v čase 57:32 minuty. Domácí byli v útočném pásmu, ale zapomněli na Okála, který na modré čáře zpracoval kotouč, osamocený jel na Vejmelku a přesnou střelou mu nedal šanci. Berani měli hned po rozehrání i štěstí, neboť po akci Plekance s Horkým zachránila zlínské barvy tyč!

Petr Fiala (hlavní trenér HC Kometa Brno): "Zápas nám ukázal, že jsme málo stříleli. Celková četnost střelby nebyla ani v přesilovkách. Jakmile jsme ale začali pálit z každé pozice, hra se na chvíli otočila v náš prospěch a dokázali jsme srovnat. V euforii z vyrovnání jsme to hrozně brzo otevřeli a dostali na 2:3. Věřím, že začátek sezony bude vypadat výsledkově jinak než poslední dva přípravné zápasy."

Antonín Stavjaňa (hlavní trenér PSG Berani Zlín): "První třetina byla oboustranně opatrnější. Ve druhé třetině se drželi domácí déle na puku, překombinovali nás v pásmu i zásluhou přesilovek ze hry. V závěru třetiny jsme kontrovali, když Palmberg dal první gól. Kometa v závěrečné třetině srovnala na 2:2, ale Zdeněk Okál zajistil vítězný gól. V závěru jsme se ubránili v oslabení, výborně zachytal Kašík. Druhá řada vedená Palmbergem nám pomohla svými důležitými góly k výhře. Bohužel utkání nedohrál Bedřich Köhler, který má po střetu v úvodu druhé třetiny problémy se žebry. Za stavu 2:0 jsme přišli o Tomáše Fořta, má poraněné rameno."