pátek 29. října 2021 | Zlin Press - Roman Ordelt

Vítkovice zasadily dvakrát úder v přesilovkách, Berani opět bez bodů

Hokejisté PSG Berani Zlín prohráli v zápase 19. kola Tipsport extraligy 2021/22 na ledě týmu HC Vítkovice Ridera 1:2 a zapsali si osmou venkovní prohru v řadě. Ostravané trestali v přesilových hrách, nejdříve, střelecký účet zápasu otevřeli ve 30. minutě, druhý gól přidali za čtyři minuty. Berani nevyužili na začátku třetí třetiny dvojnásobnou početní výhodu, ale kontaktní gól vstřelili ve 47. minutě. V závěru se hra zbytečně kouskovala a trestná lavice nevychladla. Zlínští se připravili o vyrovnání dvakrát v řadě špatným střídáním. Navíc hráli velmi nedisciplinovaně, o čemž svědčí celkem deset dvouminutových trestů v průběhu utkání. Jedinou branku dal Darek Hejcman. Do sestavy se vrátil po čtyřzápasovém disciplinárním trestu kapitán Pavel Kubiš. Zlín zakončí sérii tří duelů na venkovním kluzišti v neděli 31. října na ledě Hradce Králové.

19. kolo / pátek 29. 10. 2021 / 17:30
HC Vítkovice Ridera Vítkovice - Berani Zlín Zlín
2:1
(0:0, 2:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 30. min A. Solovjov (Svačina, J. Hruška), 34. Svačina (Illéš) - 47. Hejcman (Vopelka). Rozhodčí: Pešina, Pilný – Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 7:10. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 318. Střely na branku: 26:26. Zblokované střely: 13:16. Hity: 14:7. Vhazování: 37/69 (54%) - 32/69 (46%). Průběh utkání: 2:0, 2:1.

HC Vítkovice Ridera: Stezka – R. Polák (C), A. Solovjov, Gewiese, Galvinš, J. Stehlík, P. Koch, L. Kovář – R. Bondra, Dej, M. Kalus – Illéš, J. Hruška (A), Svačina – Fridrich, Marosz, Lednický – J. Krejsa, L. Krenželok (A), Bernovský. Trenéři: Holaň, Philipp, Šimíček, Prusek.

Berani Zlín: Huf - O. Němec (A), Suhrada, Ferenc, Žižka, Trška, Mamčics, M. Novotný – Vopelka, Hejcman, T. Mikúš – R. Veselý, Honejsek, Köhler (A) – Flynn, Karafiát, Kubiš (C) – Sebera, P. Sedláček, A. Zbořil. Trenéři: Jenáček, L. Rob, Martin Hamrlík, Hrazdira.

Úvodní střelecký pokus v duelu dvou týmů ze spodních pater tabulky si připsali Ostravané, Svačina mířil v první minutě vysoko nad. Zlínští hráli hned ve 2. minutě úvodní přesilovku duelu, když za katr zamířil za podrážení Hruška. Berani ohrozili vítkovického gólmana Stezku po střelách Němce a Tršky. Hosté se dostali už při rovnovážném počtu hráčů na ledě do rychlého brejku, ale vítkovická obrana akci zneškodnila. Početní výhodu si vyzkoušeli po nedovoleném faulu Karafiáta i domácí. A vedli si podobně jako Kubiš a spol. Největší příležitosti si vytvořil Illéš, gólman Zlína Huf se včas přemístil a střelu zneškodnil. Vítkovice hrály hned vzápětí druhou přesilovku a byly blízko gólu. Ránu Illéše zastavila v 9. minutě tyč Hufovy svatyně, poté minul z voleje Fridrich. Oba týmy v úvodní třetině promarnily početní výhody, Zlínu nevyšla ani druhá přesilovka. Stezka poradil se střelou Mamčicse i pokusem Hejcmana. Paradoxně byli blíže ke vstřelení gólu domácí, v oslabení nemířil přesně Fridrich.

Čekání na úvodní gól pokračovalo i první polovině druhé periody. Více se dostávali do šancí domácí, ale na obou stranách bylo hodně nepřesností. Blíže k vedení byli domácí, pumelice Rusa Solovjova ve 25. minutě zastavila až tyčka Hufovy klece! Na druhé straně pálil z prostoru mezikruží kapitán Kubiš, Stezka kotouč na poslední chvíli vykopl. Při hře čtyři na čtyři se odrazil kotouč k Trškovi, ten trefil pouze Stezkovu lapačku. Střelecký účet zápasu otevřely Vítkovice ve 30. minutě zásluhou využité přesilovky. Od modré čáry pálil Solovjov a tvrdá rána se zastavila až ve zlínské síti - 1:0. Vedení domácí povzbudilo a za necelou minutu mohli přidat druhý gól. Do přečíslení se dostali Lednický s Bondrou, střelu prvního jmenovaného zlínský strážce zneškodnil. Ve 34. minutě Zlín prohrával už o dva góly. Vítkovice opět využily přesilovku, po "zámku" v útočném pásmu a křižné nahrávce od Illéše měl před sebou odkrytou bránu Svačina - 2:0. Domácí zůstali stále při chuti, Bondra nadvakrát v zakončení neuspěl.

Beranům svitla naděje na zkorigování nepříznivého stavu ve 43. minutě při vyloučení Deje, která byla vzápětí zvýhodněna o výhodu pět na tři v délce 105 vteřin! Zatímco Ridera početní výhody využila, hosté se trápili nadále v koncovce, což potvrdili Mikúš, Mamčics a Köhler. Přesto se Berani konečně prosadili a dali kontaktní gól při stejném počtu hráčů na ploše. Ve 47. minutě se prosadil z rychlého brejku tři na dva Hejcman po křižné přihrávce od Vopelky a smazal čisté konto Stezky - 2:1. V závěru duelu trestná lavice nevychladla, hosté se o možnost vyrovnat připravili hned dvakrát špatným střídáním! K úspěchu nevedla ani závěrečná power-play v poslední minutě.

Nejlepší hráči: Jakub Illéš - Darek Hejcman.

Miloš Holaň (hlavní trenér HC Vítkovice RIDERA): "Velmi důležité vítězství za tři body. Měli jsme dostatek času, odpočinku a přípravy na zápas, neboť jsme poslední zápas hráli v neděli. Bylo to vidět i na ledě, po dvě třetiny jsme byli lepším týmem. Výborně zahrály speciální týmy na přesilové hry. Důležité bylo, že jsme ubránili přesilovku pět na tři, kdy se mohl stát zlom v utkání. Ten možná nastal ve třetí třetině, kde jsme vypadli ze hry při řadě oslabení, ale hráči zápas vybojovali, za což jím patří dík."

Luboš Jenáček (hlavní trenér PSG Berani Zlín): "Jsme zklamaní, neboť dvě třetiny jsme podali žalostný výkon. Poté jsme sestavu stáli na tři útoky. Kluci sundali jakési závaží a alespoň bojovali a rvali se o výsledek. Dali jsme kontaktní gól, ale bohužel řadu zápasů nejsme schopni zužitkovat přesilové hry. Hráli jsme bez úspěchu téměř dvouminutovou přesilovku pět na tři, nedali jsme bohužel gól. Poté jsme udělali chybu při prostřídání a soupeř zápas dovedl do vítězného konce. Zřejmě se kluci rvou sami se sebou, jakoby měli na sobě olověné vesty. Den před zápasem na tréninku je radost se ně dívat, lítají, mají nasazení, bruslí. Přijde zápas a všechno je jinak. Bohužel to je náš momentální stav a uvidíme, co bude dále. Do přestávky odehrajeme ještě čtyři zápasy a pokusíme se bodovat, aby nám Kladno neuteklo na větší rozdíl. V opačném případě to pro nás bude hodně těžké."