neděle 07. října 2018 | Zlin Press - Roman Ordelt

Výborně! Berani se zvedli a smetli z ledu pražskou Spartu pěti góly

Hokejisté PSG Berani Zlín vyhráli v zápase 8. kola Tipsport extraligy na ledě týmu HC Sparta Praha překvapivě vysoko 5:1 a po sérii tří proher v řadě si připsali nečekanou tříbodovou výhru! Zlínští šli do vedení pouhých osm vteřin před první sirénou a druhý gól přidali na začátku druhé třetiny. Sparta sice snížila, ale Berani opět udeřili před sirénou. Dvanáct vteřin před odchodem do šaten přidali třetí gól, což byl zřejmě rozhodující okamžik utkání. Pražané již nenašli síly na obrat, zatímco Zlín přidal v přesilovkách další dva góly. Žižka a spol. nečekaně dobyli hlavní město a radujíc se z tříbodové výhry! Branky zaznamenali Štěpán Fryšara, Michal Popelka, Michal Poletín, Jiří Ondráček a Jakub Herman. Zlín hraje ve středu 10. října doma s Pardubicemi, začátek v 17:30 hodin.

8. kolo / neděle 7. 10. 2018 / 15:00
HC Sparta Praha Sparta - Berani Zlín Zlín
1:5
(0:1, 1:2, 0:2)
Branky a nahrávky: 24. min M. Beran (Kalina, P. Vrána) - 20. Fryšara (E. Kulda), 23. Popelka, 40. Poletín (Fryšara, Valenta), 46. J. Ondráček (Šlahař, Freibergs), 50. Herman (J. Ondráček, Fryšara). Rozhodčí: Lacina, Pražák – Brejcha, Klouček. Vyloučení: 8:4, navíc Košťálek (Sparta) na 10 minut, Forman (Sparta) na 5 minut a do konce utkání. Využití: 0:2. V oslabení: bez. Diváci: 6 778. Střely na branku: 32:39. Zblokované střely: 8:2. Hity: 14:12. Vhazování:46/74 (62%) - 28/74 (38%). Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:5.

HC Sparta Praha: Machovský (50. min Honzík) - Košťálek, Gregorc, Blain, T. Pavelka, Delisle, Kalina - A. Kudrna, P. Vrána, Říčka - Jarůšek, Klimek, Buchtele - Forman, Pech, Kumstát - Černoch, Sill, Smejkal - M. Beran. Trenéři: Krupp, J. Nedvěd.

Berani Zlín: J. Sedláček - Freibergs, Řezníček, Žižka, Gazda, Nosek, Valenta, Ferenc - E. Kulda, Fořt, Kubiš - J. Ondráček, Herman, Šlahař - Karafiát, Fryšara, Poletín - Popelka, P. Sedláček, Werbik. Trenéři: R. Svoboda, M. Hamrlík, Hrazdira.

Papírově měl zápas jasného favorita v podobě pražské Sparty. Úvod odpoledního střetnutí tomu neodpovídal. Berani byli od začátku aktivnější, i když první vážnější příležitosti měli domácí po střele Silla. Pražané se osmělili a brankář Jakub Sedláček úspěšně zasáhl po střelách Černocha, Kumstáta a Formana. Na druhé straně si zákroky připsal i domácí gólman Machovský, nepřekonali ho Karafiát a Werbik. Zlín hrál úvodní přesilovku v 15. minutě po kroščeku Košťálka, uzamkl soupeře v obranném pásmu, ale na Machovského nevyzrál. Stejná situace se opakovala se všemi aktéry při druhém faulu sparťanského beka. Hosté však šli do kabin s úsměvem, neboť osm vteřin před první sirénou se trefil parádně z prostoru mezikruží Fryšara a dostal Berany do vedení.

Úvod druhé třetiny přinesl rušné okamžiky. Sedláček předvedl perfektní zákrok lapačkou po střele Kumstáta. Berani šli ve 23. minutě do dvoubrankového vedení, po závaru na brankovišti propasíroval kotouč do sparťanské klece Popelka. Za půldruhé minuty snížili Pražané, když odražený puk po střele Vrány umístil za Sedláčka domácí útočník Beran. Domácí se radovali v polovině zápasu z vyrovnávacího gólu, který nemohl být uznán, neboť Košťálek dostal kotouč do sítě rukou. Sparta spálila ve 33. minutě stoprocentní šanci, Kumstát s Pechem se dostali před Sedláčka, ale druhý jmenovaný trestuhodně přestřelil. Štěstí bylo na straně hostujícího gólmana i v 39. minutě, když oblouček z hole Košťálka neskončil v síti a zneškodnil i střelu Kudrny. Zlín závěr třetiny opět vyšel, tentokrát dvanáct vteřin před sirénou domácí zaváhali v defenzivě a Poletín po přečíslení dva na jednoho překonal Machovského.

Berani hájili na začátku třetí třetině slibný dvoubrankový náskok a soustředili se na bezchybnou defenzivu. Pražané byli nedisciplinovaní a po faulu Černocha hráli hosté další přesilovku, kterou proměnili ve čtvrtý gól. Ve 46. minutě tečoval Ondráček střelu od modré čáry, když Machovský měl zakrytý výhled a střelu zaregistroval až za svými zády. Sparta se trápila a kupila fauly, které Zlín trestal. Další početní výhodu využil v 50. minutě za pouhých 25 vteřin Herman, když po vyražené střele Fryšary dostal ideální přihrávku od Ondráčka a měl před sebou prázdnou sparťanskou klec. Po páté obdržené brance domácí střídali gólmany, neboť Honzík vystřídal Machovského. Zlín dovedl střetnutí do vítězného konce, když Pražany v závěru k ničemu nepustil. Domácí v závěru neudrželi nervy na uzdě a krátce před koncem utkání se strhla ještě před Sedláčkem velká bitka. Po zbytečném zásahu Černocha zůstal knokautován Gazda a z ledu odjel do kabin po tvrdém zásahu do brady jen za pomocí spoluhráčů. Žižka a spol. vybojovali na ledě Sparty zasloužené a nečekané tříbodové vítězství!

Nejlepší hráči: Matěj Beran - Štěpán Fryšara.

Jaroslav Nedvěd (asistent trenéra HC Sparta Praha): "Chtěli jsme navázat na tři body z Olomouce. První třetinu jsme ale byli malátní, spíš jsme přenechali aktivitu soupeři. Od druhé třetiny jsme měli plán, že se z toho oklepeme a začneme hrát náš aktivní hokej. Bohužel jsme hned inkasovali. Za stavu 2:1 pro Zlín rozhodl neproměněný nájezd dvou našich hráčů. Určitě bychom se vrátili do zápasu. Soupeř byl lepší a výsledek odpovídá."

Robert Svoboda (hlavní trenér PSG Berani Zlín): "Podařilo se nám navázat na výkon z posledního zápasu s Plzní, kdy jsme hráli dobře, ale nebodovali. Tentokrát se nám povedlo udržet hru po celý zápas. Rozhodující moment byl asi ve druhé třetině, kdy po naší hrubé chybě měli domácí šanci dva na nikoho. Třetí branka na konci druhé třetiny nás utvrdila v tom, že máme velkou šanci uspět. Mrzí mě, že utkání skončilo nesmyslnou zákeřností na konci a udělalo to kaňku na celkem pěkném zápase.“