pátek 22. února 2013 | Zlin Press - Roman Ordelt

Výborně! První čtyřka zajištěna po cenné výhře v Budějovicích. Play off začínáme doma!

Hokejisté PSG Zlín vyhráli v utkání 50. kola Tipsport extraligy na ledě Českých Budějovic 4:2 a s předstihem si zajistili umístění v elitní čtyřce a z toho plynoucí výhodu zahájit čtvrtfinále play off na domácím ledě. Berani se dostali na jihu Čech ve vyrovnaném utkání se třikrát do vedení a cennou výhru zpečetili střelou do prázdné brány při neúspěšné power play Mountfieldu. Branky vstřelili Petr Čajánek, Jakub Šlahař, Zdeněk Okál a Petr Holík. Tým PSG Zlín tráví víkend na cestách, po utkání v Budějovicích se okamžitě přesunul do Plzně, kde změří síly v neděli se Škodovkou o čelo extraligové tabulky.

2:4
(0:1, 2:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 23. min Ptáček (Vydarený, Langhammer), 34. Dej (Kotalík, Vydarený) - 18. Čajánek (O. Veselý, Honejsek), 32. Šlahař (Kubiš, Kotvan), 37. Okál (Urbanec, Holík), 60. Holík. Rozhodčí: Polák, Hradil - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 4 504. Střely na branku: 43:33. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:4.

HC Motor České Budějovice: Kantor - Ptáček, Harant, Frühauf, Vydarený, Vráblík, Jank - Suja, Mertl, Švihálek - Dej, Kotalík, Šimánek - Knotek, Langhammer, L. Květoň - Rousek, Červený, Luňák. Trenéři: Draisaitl a Bělohlav.

Berani Zlín: J. Sedláček - Hamrlík, Linhart, Zámorský, Urbanec, Tesařík, Horák, Řezníček, Kotvan - Balaštík, Leška, Köhler - Honejsek, Čajánek, O. Veselý - Okál, Holík, Čech - Kubiš, Šlahař, Ondráček. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Jihočeši nastoupili k utkání se Zlínem oslabeni o reprezentačního gólmana Kováře, který kvůli disciplinárnímu trestu dostal stop na pět utkání. Po úvodním ospalém začátku z obou stran napřáhl na konci 5. minuty z prostoru mezikruží Holík a trefil tyčku českobudějovické svatyně. Domácím se naskytla v 10. minutě výhoda úvodní přesilové hry, obránce Horák fauloval v útočném pásmu Knotka a odešel za hákování na trestnou lavici. Na Sedláčka mířili od modré čáry Vydarený a Ptáček, ale brankář PSG si střely pohlídal a hosté přečkali oslabení bez újmy na skóre. V 15. minutě přišla rušná akce za hostující brankou, Sedláček se srazil s Horákem, nicméně Jihočeši nedokázali ohrozit opuštěnou bránu Zlína a nevystřelili. Rušno bylo i před domácí bránou, kanonýr Balaštík se v 16. minutě ještě zastřeloval. Početní výhody měl i Zlín, domácí Frühauf fauloval a Berani přesilovku za necelou minutu využili. Po střele od modré čáry brankář Mountfieldu Kantor vyrazil dorážky z holí Honejska i Veselého, ale na třetí již nedosáhl. Kapitán Čajánek uklidil puk pod horní tyčku a dostal tým PSG do vedení. Ještě před první sirénou bylo vyrovnání na vlásku, naštěstí pro hosty trefil Suja pouze pravou tyč.

Mountfield měl do druhé dvacetiminutovky raketový nástup. Pronikajícího Švihálka hákoval Köhler a Jihočeši využili přesilovou hru v jejím samotném závěru. Za Sedláčkova záda dorazil kotouč Ptáček a vyrovnávací gól Budějovic posvětil až videorozhodčí, neboť se mezitím posunula konstrukce brány. Stejnou herní situaci hráli za necelé dvě minuty i Zlínští, usadili se v útočném pásmu, ale se střelbou byli na štíru. Za zmínku stála pouze střela Hamrlíka od modré čáry, která skončila na Kantorově betonu. Domácí mohli jít do vedení v polovině utkání při další přesilovce. Střelu Ptáčka od modré čáry Sedláček vyrazil a vzápětí předvedl parádní zákrok po dorážce Deje, neboť zabránil jistému gólu. Berani se dostali ve 32. minutě podruhé do vedení. Premiérový gól v extralize vstřelil Šlahař, když puk nešťastně tečoval do¨vlastní brány obránce Harant. Vlachova družina se radovala z opětovného vedení necelé tři minuty a inkasovala paradoxně ve vlastním oslabení. Domácí bek Jank po ataku na Čajánka vyfasoval čtyři minuty, ale Berani úvod přesilovky neodehráli dobře. Po nahrávce Kotalíka prostřelil Sedláčka najíždějící Dej a bylo opět srovnáno. Hosté však zvýhodněnou přesilovku využili, po přihrávce Urbance vstřelil důležitý gól Okál. Závěr druhé třetiny se odehrál za zlínské aktivity, jednogólový náskok pro hosty zůstal nezměněn.

Na začátku třetí třetiny ujel v oslabení Kubiš, ale Kantor jeho střelu vyrazil. Jihočeši prahli po vyrovnání, ale šance Zlína držel brankář Sedláček. Nevyzráli na něj v přesilovce Vydarený i Harant, úspěch nepřinesl ani Frühaufův bekhendový pokus z prostoru mezi kruhy nebo nápřah Kotalíka. Domácí soustředili všechny síly do útoku, čtyři minuty před třetí sirénou se ocitl ve slibné šanci Holík, ale přestřelil. Na druhé straně měl vyrovnání na holi Knotek, ale v rozhodujícím chvíli nezpracoval kotouč. Od konce 59. minuty hrály Budějovice bez brankáře, ale power play domácím nevyšla. Chybnou rozehrávku Květoně vystihl Holík a přesnou střelou do opuštěné klece zpečetil výsledek duelu. Tým PSG Zlín potvrdil roli favorita a ziskem tří bodů zůstává společně se Slavií a Plzní stále ve hře o Prezidentský pohár.

Nejlepší vyhodnocení hráči: Aleš Kotalík – Petr Holík.

Peter Draisaitl (hlavní trenér HC Mountfield České Budějovice): "Nedokázali jsme hrát stylem hokeje, na který jsme se proti soupeři připravovali. Byli jsme velmi špatní v přesilovkách a nic jsme v nich nevymysleli. Dnes jsme si nezasloužili žádné body, Zlín zaslouženě vyhrál."

Juraj Jurík (druhý trenér PSG Zlín): "Očekávali jsme tlak domácích, naštěstí se nám ho podařilo otupit. Snažili jsme se hrát z obrany. Výhodou pro nás bylo, že jsme stále vedli a ani jednou nepustili domácí do vedení. Na Budějovicích bylo vidět, že jsou nervóznější, což nám pomohlo udržet příznivý výsledek. Přijeli jsme bodovat, odvážíme si všechny body a jsme spokojeni."