středa 13. února 2013 | Zlin Press - Roman Ordelt

Výborně! Tým PSG Zlín skolil na domácím ledě Spartu v nastaveném čase

Hokejisté PSG Zlín vyhráli v utkání 47. kola Tipsport extraligy na domácím ledě nad pražskou Spartou 2:1 v prodloužení. Rozhodující branka padla ve druhé minutě nastaveného času a zařídil ji Antonín Honejsek po hrubé chybě sparťanského hráče Marka Hovorky. Branky přinesla až závěrečná třetina, ve které na trefu Petra Tenkráta odpověděl v 54. minutě domácí kanonýr Jaroslav Balaštík. Vlachova družina vyhrála doma dvanáctý zápas ze třinácti posledních a prakticky si zajistila umístění do šestého místa v základní části extraligy a přímý postup do vyřazovacích bojů. Zlín vyhrál čtvrtý z posledních pěti extraligových zápasů. Zároveň porazil doma pražskou Spartu po dvou letech! Tým PSG hraje v pátek na Kladně.

47. kolo / středa 13. 2. 2013 / 17:30
Berani Zlín Zlín - HC Sparta Praha Sparta
2:1p
(0:0, 0:0, 1:1 - 1:0)
Branky a nahrávky: 54. min Balaštík (Holík, Čech), 62. Honejsek - 48. Tenkrát (Forman, Hlinka). Rozhodčí: Šindler, Hradil - Blümel, Svoboda. Vyloučení: 3:6. Využití: bez. Diváci: 5 177. Střely na branku: 29:28. Průběh utkání: 0:1, 2:1.

Berani Zlín: J. Sedláček - Hamrlík, Linhart, Zámorský, Urbanec, Tesařík, Horák, Řezníček, Kotvan - Balaštík, Leška, Köhler - Honejsek, Čajánek, O. Veselý - Kubiš, Holík, Čech - Okál, Šlahař, Ondráček. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

HC Sparta Praha: Pinc - Sičák, Milam, Krstev, Gřegořek, Philipp, Jan Hanzlík, Hunkes - Tenkrát, J. Hlinka, Pacovský – Broš, Hovorka, Bahenský – Jánský, Přibyl, I. Rachůnek - D. Kočí, Simon, Forman. Trenéři: Jandač a Votruba.

Atraktivní pražská Sparta zaplnila zimní stadion ve Zlíně více než pěti tisícovkami diváků. Zatímco Beranům scházelo trio dlouhodobých marodů Luboš Horčička, Marek Melenovský a Martin Matějíček, Pražané přijeli na Moravu bez elitního útočníka Petra Tona, kterého skolila viróza. První třetina přinesla od úvodních minut opatrný hokej, obě mužstva nechtěla vyrobit chybu. Brankář Sparty Pinc zasahoval až v páté minutě po střele Zámorského od modré čáry. Hosté se předčasně radovali v 6. minutě, když puk skončil za Sedláčkem, ale Jánský ho docílil rukou. Konečný verdikt neplatnosti gólu potvrdil až videorozhodčí. Hosté byli mírně aktivnější, na Sedláčka mířili průbojný Jánský a Simon. Zlín zaútočil v 10. minutě po přečíslení, ale Hamrlík mířil z dálky jen do připraveného Pince. Pražanům se naskytla úvodní přesilová hra v 11. minutě, když fauloval kapitán Čajánek. Berani pozorně bránili a hosté se dostali jen k nepřesným střelám Sičáka a Milama od modré čáry. Poté se střídaly šance na obou stranách, Simon po objetí branky nepřehodil u tyčky levý beton zlínského gólmana. Jánský tesně minul z dorážky levou tyčku. Rušný okamžik nastal v 18. minutě, Čajánek neproměnil nájezd a gólman Sparty zůstal otřesen po ataku dojíždějícího Kubiše. Následně se dostal Hovorka najel do zlínského forvarda a oba kohouti se odjeli zchladit na trestnou lavici. V úvodní třetině byli hosté aktivnější, o čemž svědčil i poměr střel na branku 13:7 pro Pražany.

Druhá dvacetiminutovka přinesla více aktivity pro domácí i zásluhou čtyř přesilových her, přesto se diváci ani ve druhé části branky nedočkali. Při vyloučení Formana měl velkou příležitost na holi Hamrlík, který si najel před Pince, ale sparťanský gólman tutovku zneškodnil. Ve 27. minutě měl velkou šanci Balaštík, ale nadvakrát neuspěl. Zlínský kanonýr si vylámal zuby na Pincovi i o dvě minuty později, brankář Sparty předvedl parádní zákrok lapačkou. Berani promarnili v polovině utkání dvojnásobnou početní výhodu v délce 72 vteřiny. Na trestnou lavici odešel Pacovský a vzápětí i Sičák. Zlín si vytvořil velký tlak, uzamkl soupeře v obranném pásmu, ale pálil jen od modré čáry. Sparta hrála pozorně a ubránila se. Před druhou sirénou pálil Pacovský, ale Sedláček si s jeho bekhendovou střelou poradil.

Na góly se čekalo až do poslední třetiny. Sparta se ubránila na začátku dalšímu oslabení a zlínský tlak sílil především při další přesilovce ve 45. minutě. Na trestnou lavici odešel zkušený Hlinka za hákování. Leškova formace si vytvořila pověstný zámek, ale hosté odolali. Od modré pálili Hamrlík, Linhart, nicméně Pince nepropálili. Střelecký účet zápasu otevřela ve 48. minutě Sparta. Z prostoru mezikruží sjel Tenkrát, ale Sedláček jeho střelu přes clonící hráče viděl až v síti. Berani však nesložili zbraně a v 54. minutě srovnali stav. Odražený kotouč po střele Holíka od modré čáry se dostal k Balaštíkovi, který skóroval do odkryté brány. Vzápětí domácí trnuli po zbytečném útočném faulu Lešky a paradoxně v oslabení měli největší šanci. Při důsledném forčekingu zůstal před Pincem nekrytý Holík, ale netrefil branku. Šedesát minut čisté hry vítěze nepřineslo.

V nastaveném čase přišla rozhodující akce utkání ve druhé minutě. Ve středním pásmu zaváhal Hovorka, puk mu vypíchl dravec Honejsek a na Pince vyzrál po perfektním blafáku. Berani si připsali bonusový bod a doma slavili již dvanáctou výhru v posledních třinácti zápasech!

Nejlepší vyhodnocení hráči: Jakub Sedláček - Marek Pinc

Juraj Jurík (druhý trenér PSG Zlín): "Byl to z naší strany typický zápas po pauze. Dlouho jsme se nemohli dostat do tempa, Sparta na začátku utkání výborně bruslila a dohrávala osobní souboje. Ve druhé třetině jsme se zlepšili v pohybu a zásluhou přesilovek přišel i náš tlak a šance. Sparta hrála důsledně v obraně a dlouho se hrálo bez branek, což byla zásluha i výborných gólmanů na obou stranách. Ve třetí části jsme se nepoložili ani za nepříznivého stavu a srovnali stav. Soupeř nám v prodloužení nabídl tutovku, kterou jsme využili. Těšíme se ze zisku dvou bodů."

Jan Votruba (asistent trenéra HC Sparta Praha): "Na začátku jsme měli velmi dobrý pohyb, kterým jsme domácí zaskočili. Bohužel jsme se málo dostali do střeleckých příležitostí. První třetina byla z naší strany velmi dobrá, ale nepodařilo se nám to vyjádřit střelecky. Ve druhé části Zlín zlepšil pohyb, forčekoval dvěma hráči, zatímco my jsme netakticky několikrát faulovali. Domácí se dostali do velkého tlaku a pouze brankář Pinc nás zachránil. Třetí třetina byla vyrovnaná, bohužel jsme udělali taktickou chybu a domácí vyrovnali. V nastaveném čase přišla opět velká chyba jednotlivce a domácí okamžitě trestali. Je to škoda, že jsme si neodvezli ze Zlína více bodů."