sobota 30. března 2013 | Zlin Press - Roman Ordelt

Výborně! Tým PSG Zlín urval v Třinci hned první zápas, penaltové drama rozhodl Filip Čech

Hokejisté PSG Zlín vyhráli třetí zápas semifinále play off v Třinci 4:3 po samostatných nájezdech. Dramatický duel ve Werk Areně rozhodovaly až samostatné nájezdy. Zlín ještě v 53. minutě vedl dvougólovým náskokem 3:1, ale Oceláři poté srovnali stav. V nastaveném čase branka nepadla, v penaltách uspěl pouze Filip Čech. Branky Zlína zaznamenali Filip Čech 2, Petr Čajánek a Petr Leška. Vlachova družina vede v sérii 2:1 na zápasy, čtvrtý duel se odehraje v Třinci na velikonoční neděli od 18.15 hodin. Čajánek a spol. mají o krok blíže do finále extraligy.

3:4sn
(0:1, 1:1, 2:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 39. min Peterek (Roth, Rákos), 53. Klimenta (Adamský, Roth), 56. Peterek (Klimenta, Galvas) - 16. Čech (Ondráček, Čajánek), 35. Čajánek (Veselý, Okál), 49. Leška (Hamrlík), rozhodující nájezd Čech. Rozhodčí: Šindler, Jeřábek - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 2:5. Využití: 0:0. Diváci: 5 200 - vyprodáno. Střely na branku: 45:38. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 3:3, 3:4.

HC Oceláři Třinec: Hamerlík - Hrabal, Zíb, Lojek, Klouček, Ovčačík, Galvas, Roth - Orsava, Bonk, Varaďa - Klimenta, Polanský, Adamský - D. Květoň, Peterek, Rákos - Rufer, Zagrapan, Matuš. Trenéři: Turek, Janků a Kameš.

Berani Zlín: J. Sedláček - Hamrlík, Linhart, Zámorský, Řezníček, Matějíček, Tesařík - Balaštík, Leška, Köhler - Okál, Čajánek, O. Veselý - Ondráček, Melenovský, Čech. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

V sestavě Zlína scházeli zranění Antonín Honejsek a Petr Holík, trenér PSG Zlín Rostislav Vlach postavil do utkání od úvodního buly pouze tři kompletní řady. Třinci chyběl nemocný elitní kanonýr Martin Růžička. Domácí se snažili od začátku hrát stejnou aktivní hru s hodně střelami jako při druhém duelu na zlínském ledě. Vlachova družina na tuto taktiku byla velmi dobře připravena a třineckým hráčům nenechali na ledě dostatek prostoru. Přestože byli na pohled aktivnější domácí hráči, Zlín hrál chytře ze středního pásma, nechtěl soupeře příliš pouštět do svého pásma a trpělivě čekal na svou příležitost. Ta přišla na konci 16. minuty, kdy se k puku po Čajánkově mazaném přibrždění hry na útočné modré čáře dostal Ondráček. V nájezdu z pravého křídla proti Hamerlíkovi zachoval klidnou hlavu, přihrál na hůl Čecha, který střelou pod ruku gólmana Hamerlíka otevřel střelecký účet duelu. Zlínští šli do kabin po první třetině za těsného jednogólového náskoku, když výborně zahráli v defenzivě.

I druhá třetina začala ve stejném stylu jako úvodní část. Zlínu se dařilo vystihnout rozehry domácích a držet je daleko od brány. Jedinou výraznější šanci v první polovině druhého dějství měl Orsava, který se dostal k puku po pádu Okála. Třinecký forvard naštěstí příležitost neproměnil a na druhé straně zahrozil Veselý. Ani zlínský křídelník však nebyl úspěšný. Ve druhé polovině této druhé části se chvíli zdálo, jakoby Beranům hrajícím pouze na tři „pětky“ docházela pomalu šťáva a Třinec si vypracoval řadu šancí. Zlínští borci se však v 35. minutě dokázali vzchopit, Okál vybojoval na modré puk, Čajánek puk nacentroval na Hamerlíka, kde ho ve skrumáži zasáhla jedna z hokejek a puk nakonec skončil v síti. Minutu a půl před koncem druhé třetiny se ke kotouči na červené čáře dostal Čajánek, všiml si prázdné brány, nicméně z takřka nulového úhlu e netrefil. A podle pravidla nedáš - dostaneš o pár vteřin později dokázal Třinec vstřelit kontaktní gól. Střelu Rotha zlínský gólman vyrazil nad sebe, puk dopadl za jeho záda do brankoviště a veterán Peterek ho snadno uklidil do zlínské sítě.

Třetí třetina začínala za stavu 1:2. Ve 44. minutě se dostal do obrovské šance Adamský, Sedláček byl proti srovnání stavu zápasu. Zlín se dočkal ve 47. minutě první přesilovky, když na trestnou lavici zamířil třinecký Rákos. Zlín početní výhodu sice nevyužil, ale chuť si spravil pár vteřin na to. Od Hamrlíka se dostal puk za třineckou bránu k Leškovi, ten se tentokrát s pukem netočil, ale bleskurychle ho kolem tyče uklidil do třinecké brány. Třinci se podařilo dotáhnout zlínský náskok v 53. minutě, kdy Klimenta v pádu stihl bekhendovou ránou překonat Sedláčka. O minutu později šel již potřetí na trestnou lavici Zámorský. Třinec přesilovku sice nevyužil, ale stav utkání snížili jen o několik vteřin později, když po šťastné teči Peterka doklouzal kotouč za Sedláčkovými zády do brány. V poslední minutě Zlín zahrozil hned třikrát, když největší šanci spálil 15 vteřin před koncem Balaštík, přdtím ještě zahrozil Köhler.

Zápas dospěl do prodloužení, ve kterém převzali aktivitu na ledě zlínští hráči. Největší šanci měl překvapivě Hamrlík, který vypálil od červené čáry nad bránu, puk se odrazil zpět a jen tak tak že se od brankáře Hamerlíka neodrazil do brány. Gól v prodloužení nepadl a fanoušci v třinecké Werk areně se dočkali samostatných nájezdů. V těch padl pouze jeden gól, který vstřelil hned v prvním nájezdu Filip Čech a strhl cenné vítězství a vedení v semifinálové série na stranu PSG Zlín!

Jak šly samostatné nájezdy? I. série: Orsava nedal, Čech proměnil, II. Polanský nedal, Köhler nedal, III. D. Květoň nedal

Nejlepší vyhodnocení hráči: Vladimír Roth - Petr Čajánek

Pozor! Předprodej vstupenek na 5. zápas série, který se hraje na ZS Luďka Čajky ve Zlíně v úterý 2. dubna, bude v den zápasu již od 13 hodin.

Josef Turek (hlavní trenér HC Oceláři Třinec): "Začali jsme špatně a nebyla to naše hra z posledního zápasu. Bohužel jsem tlak začali vyvíjet až od druhé třetiny. Za nepříznivého stavu 1:3 z našeho pohledu už to vypadalo, že je hotovo. Vrátili jsme se zpět do zápasu, i když v prodloužení jsme byli malinko horším týmem. Při penaltách se trefil jediný Filip Čech, zatímco my jsme vyšli naprázdno, a proto Zlín vyhrál zaslouženě."

Juraj Jurík (druhý trenér PSG Zlín): "Očekávali jsme tlak Třince, a ten se v první třetině projevil. Velmi nás podržel brankář Jakub Sedláček. Důležité pro nás bylo, že jsme dali první branku. Poté byla hra vyrovnaná, šance byly na obou stranách. My jsme se spíše zaměřili na obranu, nechali jsme domácí tvořit. Ve druhé třetině se nám tento záměr dařil, poté jsme odskočili na 3:1. Bohužel v momentu, kdy jsme doufali, že náskok udržíme, Třinec dal všechno do útoku a v euforii a pomocí diváků se jim podařilo vyrovnat. Pro nás bylo důležité, že jsme aktivně vstoupili do prodloužení, byli jsme v něm i aktivnějším týmem. Penalty jsou už o štěstí. Osobně jsme pro to, aby se hrálo prodloužení v play off až do rozhodnutí."