neděle 17. února 2013 | Zlin Press - Roman Ordelt

Výborně! Tým PSG porazil nebezpečný Třinec a slaví přímý postup do čtvrtfinále play off

Hokejisté PSG Zlín porazili v zápase 49. kola Tipsport extraligy na domácím ledě Třinec 4:2 a vybojovali si téměř s jistotou přímý postup do čtvrtfinále play off (Kladno by muselo čtyřikrát vyhrát za tři body a Zlín nezískat ve třech zápasech ani bod). Vlachova družina měla úspěšný vstup do utkání, neboť v 8. minutě již vedla 2:0. Zlín dalšími dvěma góly v závěru druhé třetiny rozhodl o osudu utkání. Branky zaznamenali Zdeněk Okál, Antonín Honejsek, Petr Holík a Petr Čajánek. Třinecký útočník Martin Růžička v utkání překonal historický rekord extraligy v produktivitě. Berani uspěli s Oceláři v přímém souboji o elitní čtyřku, která zaručuje ve čtvrtfinále výhodu domácího prostředí. Zlín hraje v pátek na ledě Českých Budějovic.

4:2
(2:0, 2:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 2. min Okál (Tesařík, Čajánek), 8. Honejsek (Čajánek, Tesařík), 35. Holík, 40. Čajánek (Honejsek) - 23. M. Růžička (Hrabal, Květoň), 46. Varaďa (M. Růžička). Rozhodčí: Minář, Hradil - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 2:5. Využití: 1:0. Diváci: 5 007. Střely na branku: 39:27. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1, 4:2.

Berani Zlín: J. Sedláček - Hamrlík, Linhart, Zámorský, Urbanec, Tesařík, Horák, Řezníček - Balaštík, Leška, Köhler - Honejsek, Čajánek, O. Veselý - Okál, Holík, Čech - Šlahař, Ondráček. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

HC Oceláři Třinec: Hamerlík - Roth, Ovčačík, Hrabal, Zíb, Lojek, Klouček, Kania - M. Růžička, Zagrapan, Varaďa - D. Květoň, Rákos, Orsava – Hrňa, Peterek, Matuš - Klimenta, Polanský, Adamský. Trenéři: Turek a Janků.

Diváci šli ve Zlíně na extraligový tentokrát netradičně dříve, neboť úvodní buly mělo dřívejší začátek v 15.30 hodin s cílem přílákat do hlediště více rodin s dětmi. Nápad se osvědčil, cestu do hlediště zimního stadionu si našlo v nedělním odpoledni více než pět tisícovek diváků. Domácím vedle tria dlouhodobých marodů Horčička, Matějíček a Melenovský přibyl ještě zraněný útočník Pavel Kubiš, který nehrál již v minulém kole. Sotva se diváci stačili usadit na svých místech, Zlín šel rychle do vedení. Ve 2. minutě zůstal před brankářem Třince Hamerlíkem volný Okál a střelou pod horní tyč otevřel střelecký účet utkání. Oceláři zaspali začátek utkání, pod tlakem faulovali a obránce Hrabal si pomohl faulem. Berani využili početní výhodu v závěru, když Čajánek zpoza branky našel volného Honejska, který vstřelil svůj osmnáctý gól v sezoně. Aktivita byla nadále na domácích hokejkách a Hamerlík se rozhodně nenudil, velkou šanci spálil Köhler. Hosté měli v úvodní třetině i přesilovku, ale sehráli ji mizerně. Mnoho nechybělo a mohli inkasovat potřetí. Tesařík při další početní výhodě nastřelil zblízka jen Hamerlíka. Slezané prověřili gólmana Sedláčka teprve před první sirénou, Hrňa ujel po křídle, ale zlínský brankář střelu vyrazil a zlikvidoval i ránu Zíba. Vlachova družina protivníka v první třetina jasně předčila, o čemž svědčí i počet střel na branku 16:5 pro domácí.

Třinec se zvedl na začátku druhé třetiny, když zkorigoval sestavu na tři útoky. Kontaktní gól zaznamenal v přesilovce Růžička, který vyrovnal rekordy extraligy v počtu střelených branek a produktivity. Třinecký kanonýr se prosadil střelou z pravého úhlu. Úvodní střelecký úspěch Oceláře povzbudil, po střele kapitána Peterka domácí podržel Sedláček. Zlín přidal postupem času na tempu a Hamerlík měl dvakrát štěstí, neboť tyč ho zachránila po střelách Tesaříka a Čecha. Hosté se od poloviny zápasu jen bránili, dvakrát slibně vystřelil kanonýr Balaštík, velkou šanci promarnil Honejsek, ale skóre se nezměnilo. Udeřilo až na konci 35. minuty, když střelu Holíka z levého kruhou tečoval jkeden z hostujících obránců za Hamerlíkova záda. Další gól mohl přidat dravec Okál, ale zblízka pálil jen do gólmana. Domácí dostal do tříbrankového vedení těsně před druhou sirénou Čajánek. Honejsek mu přenechal kotouč a zlínský kapitán se perfektně trefil ranou z pravého kruhu.

Do třetí třetiny vstoupila obě mužstva na půl plynu a hra byla často přerušovaná. Ve 44. minutě Balaštík po ideálním vysunutí od Lešky spálil velkou šanci, na druhé straně hákoval Zámorský v nájezdu Rákose a rozhodčí nařídili trestné střílení. Forvard Ocelářů penaltu neproměnil, Sedláček střelu zneškodnil pravým betonem. Třinec se dočkal branku o dvě minuty později a jednalo s o historický zápis extraligy. Hostující forvard Martin Růžička překonal extraligový rekord produktivitÿ v základní části . Růžička přihrál na hůl Varadi, který měl před sebou prázdnou bránu. Třinec se dostal do tlaku a Sedláček předvedl parádní zákrok po střele Rotha do šibenice. Zlín dostal v 50. minutě možnost hrát další přesilovku, neboť za katr odešel Orsava za sekání. Pátý gól měl na hokejce Čech, ale Hamerlík se včas přemístil k pravé tyčce. Oceláři měli poté více ze hry. Vytvořili si tlak, na který trenér PSG Vlach reagoval oddechovým časem. Berani uhájili dvougólový náskok do závěrečné sirény, Ocelářům v samotném závěru již chyběly síly. Zlín se těší z dalších tří extraligových bodů, Vlachova družina vyhrála z posledních čtrnácti zápasů na domácím ledě hned třináct, navíc při klopýtnutí vedouucí Plzně na vlastním ledě se přiblížila na lídra extraligy na rozdíl pouhých dvou bodů!

Nejlepší vyhodnocení hráči: Petr Čajánek – Martin Růžička.

Juraj Jurík (druhý trenér PSG Zlín): "V pátek jsme odehráli špatný zápas v Kladně. Sedli jsme si v kabině a všechno jsme si vyříkali. Zápas nebyl v první třetině rozhodnutý jen díky skvělému brankáři Hamerlíkovi. Nás uklidnila branka na 3:1. V závěrečné třetině jsme přenechali hodně iniciativu Třinci, naštěstí náš náskok byl dostačující. Dřívější začátek úvodního buly byl na větší návštěvnosti poznat. Záleží, jak vedení klubu vyhodnotí tento krok."

Josef Turek (hlavní trenér HC Oceláři Třinec): "Měli jsme špatný začátek, od čehož se odvíjel celý zápas. Na začátku druhé třetiny jsme stáhli hru na tři pětky, vytvořili jsme si tlak a hned na začátku třetiny jsme snížili na 1:2. Zlínu výborně zachytal brankář Sedláček. Třetí inkasovaný gól byl tečovaný a hodně nešťastný. Škoda, že jsme na začátku třetí třetiny neproměnili trestné střílení."