čtvrtek 12. září 2013 | Zlin Press - Roman Ordelt

Výborně! Úřadující vicemistři vezou z Litvínova výhru po nájezdech, trefil se Antonín Honejsek

Týmu PSG Zlín premiéra v novém ročníku extraligy vyšla. Úřadující vicemistři zvládli úvodní kolo extraligy vítězně, neboť na ledě Vervy Litvínov vyhráli 3:2 po samostatných nájezdech. Severočeši sice v utkání dvakrát vedli, ale Berani vždy našli odpověď a nakonec uspěli při penaltách. Při samostatných nájezdech se trefil jediný Antonín Honejsek, který zajistil bonusový bod pro tým PSG Zlín. Branky v základní hrací době vstřelili Radim Tesařík a Petr Leška. Zlínu se na Litvínov nebývale daří, neboť zaznamenal devátou výhru v řadě, Severočeši naposledy vyhráli v lednu 2011! Berani litvínovským hokejistům pokazili oslavy 55. nepřetržité sezony v nejvyšší soutěži. Tým PSG Zlín hraje v neděli 15. září doma s Kladnem, začátek v 17 hodin.

1. kolo / čtvrtek 12. 9. 2013 / 17:30
HC VERVA Litvínov Litvínov - Berani Zlín Zlín
2:3sn
(0:0, 1:1, 1:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 24. min Hanzl (Martynek, Trávníček), 51. Piroš (Gerhát) – 39. Tesařík (Honejsek, Čajánek), 57. Leška (Balaštík, Valenta), rozhodující nájezd Honejsek. Rozhodčí: Mikula, Šír – Tošenovjan, Hlavatý. Vyloučení: 4:5 Využití: 1:1. Diváci: 5 150. Střely na branku: 35:27. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:3.

HC VERVA Litvínov: Francouz – Pavlík, Kousalík, Stříteský, Zeman, Gula, Chaloupka – Martynek, Hübl, Lukeš – Gerhát, Piroš, Ručinský – Jurčík, Černý, R. Pšurný – Hanzl, Trávníček. Trenéři: V. Jeřábek a Rosol.

Berani Zlín: Štůrala – Marušák, Valenta, Zámorský, Řezníček, Matějíček, Tesařík – Balaštík, Leška, Köhler – Honejsek, Čajánek, O. Veselý – Okál, Holík, F. Čech – Ondráček, Melenovský, Kubiš. Trenéři: Vlach, Jurík, Hrazdira.

Severočeši začali aktivně a na konci 4. minuty pálil z mezikruží kanonýr Hübl. Zlín se postupně osmělil, domácí obrana v 5. minutě zaváhala a střela Tesaříkova skončila těsně vedle litvínovské tyčky. Domácí nápor sílil, střelu Jurčíka ukryl Štůrala v lapačce. Na začátku 7. minuty hráli domácí první přesilovou hru, Valenta odešel za držení protihráče za katr, ale Verva se neprosadila. Za zmínku stojí jen nahození Střítezského od modré čáry a následná teč Trávníčka, se kterou si Štůrala poradil. Ve 14. minutě se naskytla početní výhoda i na zlínské straně, když na trestnou lavici zamířil Piroš. Berani dotírali na gólmana Francouze, ale teč Valenty a příležitost Honejska k úvodnímu gólu nevedly.

Litvínov otevřel na začátku druhé třetiny střelecký účet zápasu zásluhou využité přesilové hry, když potrestal nedovolené bránění Tesaříka. Vyřažený kotouč po střele Martynka dorazil za ležícího Štůralovu do prázdné brány Hanzl. Inkasovaná branka Zlín nabudila k větší aktivitě, na Francouze pálil bekhendem Okál, ale litvínovský gólman zachránil betonem. K vyrovnání nevedla ani další přesilová hra po faulu veterána Ručinského. Ve slibné šanci se ocitl Balaštík, ale domácího brankáře nepřekonal. Berani odpověděli v závěru prostřední dvacetiminutovky stejnou mincí v podobě vyrovnávacího gólu z přesilovky. Při průniku Honejska zatáhl za záchrannou brzdu Pavlík. Zatímco první šanci spálil, napodruhé již zkušený Tesařík zamířil přesně nad rameno litvínovského strážce svatyně a nádherně vymetl šibenici. Zlín strhl málem vedení na svou stranu ještě před druhou sirénou. Okál zblízka dorážel, Francouz na poslední chvíli zachránil u tyčky.

Zlín mohl jít ve třetí třetině poprvé do vedení, ale střelu Ondráčka zastavila tyč. Severočeši rychle odpověděli vedoucí brankou v 51. minutě. O gól v rovnoměrném počtu hráčů na ledě se zasloužil bojovník Gerhát, který vybojoval u mantinelu kotouč, našel mezi kruhy Piroše, který překonal Štůralu. Domácí byli nadále aktivnější a zdálo se, že po dvou sezonách zlínské hokejisty konečně porazí. Ale Berani dokázali z minima vytěžit maximum. Nevinné nahození před branku usměrnil do sítě lišák Leška.

V nastaveném čase byl vyloučen Matějíček, ale Verva početní výhodu nevyužila. O vítězi rozhodly až samostané nájezdy. Z pěti nájezdníků byl úspěšný pouze Honejsek, který zařídil bonusový bod pro vicemistra. Úspěšná série zlínských výher nad Litvínovem se prodloužila již na číslo devět!

Samostatné nájezdy: I. série: Hübl nedal, Čech nedal, II. série: Lukeš nedal, Honejsek proměnil, III. série Hanzl nedal.

Vladimír Jeřábek (trenér HC Verva Litvínov): "Neměli jsme na začátek extraligy příliš dobrý los. Za dvě sezony jsme dokázali Zlínu vstřelit jen osm gólů. Hrál se dnes perfektní hokej a byli jsme krůček k výhře za tři body. Je znát, že Zlín má silné mužstvo a dokáže potrestat každou chybu. V prodloužení jsme zahráli hrozně přesilovku a trestné střílení už je loterie, s výkonem mužstva jsem spokojený."

Juraj Jurík (druhý trenér PSG Zlín): "Na začátek sezony se hrál velmi dobrý hokej. Bylo to vyrovnané utkání, ne náhodou skončilo po základní hrací době nerozhodným stavem. Přijeli jsme si do Litvínova pro bodový zisk, protože víme, že se nám zde docela daří. Na druhou stranu každá série musí někdy skončit. Samozřejmě jsme nechtěli, aby skončila právě dnes. Měli jsme štěstí, že v prodloužení domácí nevyužili přesilovku, a proto jsme rádi za dva body."