neděle 06. prosince 2015 | Zlin Press - Roman Ordelt

Výhra v derby! Tři body zařídil gólman Libor Kašík a útočníci z Havířova

Hokejisté PSG Zlín vyhráli v utkání 26. kola Tisport extraligy na ledě Komety Brno 2:1 a vybojovali z moravského derby tři cenné body. Vítězství pro Berany zařídili hráči z prvoligového Havířova, kteří se prosadili v koncovce. Zlín vedl v 26. minutě již dvoubrankovým rozdílem. Kometa měla v nedobytné domácí tvrzi převahu, ale zkorigovala nepříznivý stav až v závěru utkání. Výborný výkon předvedl brankář Libor Kašík, který byl nejlepším hráče utkání. Za jeho zády skončila pouze teč veterána Františka Kaberleho v 53. minutě. Branky zaznamenali Daniel Štumpf a Jan Maruna. Tým PSG Zlín hraje v pátek 11. prosince v Litvínově.

26. kolo / neděle 6. 12. 2015 / 15:30
HC Kometa Brno Kometa Brno - Berani Zlín Zlín
1:2
(0:1, 0:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 53. min T. Kaberle (J. Hruška, Kováčik) - 14. Štumpf (Roman Vlach), 26. Maruna (Kubiš, Ondráček). Rozhodčí: Fraňo, Kaukokari (FIN) – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 1:6. Využití: 1:0. Diváci: 7 683. Střely na branku: 37:21. Zblokované střely: 27:9. Hity: 13:17. Vhazování: 36/69 (52%) - 33/69 (48%). Průběh utkání: 0:2, 1:2.

HC Kometa Brno: Falter - Kuboš, T. Kaberle, Dujsík, Hanzlík, Kováčik, Malec - V. Němec, J. Hruška, Ostřížek - H. Zohorna, L. Čermák, J. Káňa II - Vondráček, Koreis, Burian - T. Svoboda, Dočekal, P. Mrázek. Trenéři: Hadamczik, K. Beran, Pokorný.

Berani Zlín: Kašík - Marušák, Kotvan, Matějíček, Žižka, Řezníček, Urbanec - Bukarts, P. Holík, Říčka - Ondráček, Maruna, Kubiš - Štumpf, Roman Vlach, O. Veselý - Šťastný, Cibák, T. Sýkora. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík, Hrazdira.

Berani začali moravské derby nebojácně. Ve 2. minutě se prokličkoval před domácí svatyni Roman Vlach, kotouč se odrazil se štěstím pro domácí barvy vedle pravé tyčky. O minutu posléze pálil do modré čáry Marušák, brankář Komety Falter střelu vyrazil před sebe, ale najíždějící Kotvan s dorážkou neuspěl. Brněnský gólman zasáhl úspěšně i po ráně kapitána Veselého. Kometa zahrozila v 5. minutě po náporu třetí řady, po střelách Buriana a Vondráčka ze skrumáže úspěšně zasáhl Kašík. Domácí získali postupem času převahu, po gólu volala pumelice agilního Vondráčka z prostoru levého kruhu, která šla těsně vedle. Střelecký účet zápasu však otevřel Zlín, Berani vyhráli ve 14. minuty buly před Falterem a kotouč uklidil za jeho záda Štumpf, pro kterého to byl premiérový gól v extralize! V 17. minutě se zaskvěl výborný Kašík, když efektním zákrokem lapil velkou šanci Vondráčka.

Brno mělo v 25. minutě obrovskou šanci, odražený kotouč se dostal k Dujsíkovi, který zblízka trefil jen Kašíka. Známé pořekadlo nedáš - dostaneš platilo vzápětí. Z protiútoku vypálil ránu Kubiš a odražený kotouč usměrnil do sítě šikovný Maruna. Berani školili Kometu v efektivitě a vybojovali si dvougólový náskok. Úvodní přesilovou hru zápasu si zahrála Kometa v 29. minutě po faulu Romana Vlacha, nicméně v početní převaze nic nepředvedla. Po nepřehledné situaci před Kašíkovou bránou se rozsvítilo ve 31. minutě červené světlo, nicméně videorozhodčí kotouč po střele Buriana za brankovou čárou neviděl. Berani měli i štěstí, neboť ve 33. minutě trefil Dočekal tyčku. Kometa nevyužila další dvě přesilovky a tým PSG uhájil dvoubrankové vedení do druhé sirény.

Brno se snažilo zkorigovat nepříznivý stav, ale nebylo mu přáno. Tomáš Svoboda v jasné tutovce nevyzrál na Kašíka, naprázdno vyšly i přesilové hry. Gólmanský mág Zlína chytal ve velké formě. Kotouč ze sítě lovil až v 53. minutě po Kaberleho teči Hruškovy rány, když domácí využili až pátou početní výhodu. Kometa se nadechla v závěru k velkému tlaku, nicméně obraný val Beranů nepřekonala. Veselý a spol. se ubránili soupeři i při závěrečné power play Brna.

Nejlepší hráči utkání: Jan Hruška - Libor Kašík.

Karel Beran (asistent trenéra HC Kometa Brno): "Těžko se mi zápas hodnotí. Měli jsme velké množství šancí, ale s jedním gólem se vyhrát nedá. Musíme zlepšit pohyb v předbrankovém prostoru, být více důrazní. Proti Zlínu nám nevycházely ani přesilové hry. Věřili jsme až do konce, že zápas zvládneme. Kluci dřeli, bojovali až do konce, za to jim nemůžeme nic vytknout. Někdy to tak je, tlačíte soupeře, máte šance, ale těžko doma vyhrajete na jeden gól.“

Juraj Jurík (druhý trenér PSG Zlín): „Věděli jsme, že bude pro vývoj zápasu důležité ustát úvodní tlak Brna. Sice jsme byli pod tlakem, ale neinkasovali jsme a prakticky z první vážnější šance dali gól, což domácí trochu rozhodilo. Hráli jsme soustředěně v obraně a čekali na brejky. Byli jsme lepší v osobních soubojích, byť mělo Brno optickou převahu, nedokázalo dlouho snížit. Podržel nás výborný Kašík a musím také říct, že jsme měli hodně štěstí. Za tři body jsme samozřejmě moc rádi.“