úterý 22. prosince 2020 | Zlin Press - Roman Ordelt

Vysoká prohra na ledě Sparty, soupeř nadělil deset gólů

Hokejisté PSG Berani Zlín prohráli v zápase 28. kola Tipsport extraligy 2020/21 na ledě pražské Sparty vysoko 0:10 a utrpěli v letošním ročníku nejvyšší prohru. Pražané byli po celý průběh utkání jednoznačně lepším týmem a svou převahu vyjádřili deseti góly ve zlínské síti. Berani prohráli s Pražany letos již potřetí a nenavázali na pondělní výhru v prodloužení na ledě Mladé Boleslavi. Zlín hrál v neúplné sestavě, vedle dlouhodobě zraněných hráčů přibyli na marodku ještě zkušení obránci Tomáš Žižka a David Nosek. Zlín hraje v dalším kole na Štěpána (sobota 26. prosince) doma s Hradcem Králové.

28. kolo / úterý 22. 12. 2020 / 17:00
HC Sparta Praha Sparta - Berani Zlín Zlín
10:0
(3:0, 3:0, 4:0)
Branky a nahrávky: 5. min Zikmund (Dvořáček, M. Jandus), 6. Horák (Tomášek, Sobotka), 12. Buchtele, 33. M. Jandus (Dvořáček, Zikmund), 38. Sobotka (Horák, Řepík), 39. Říčka (Pech, Šmerha), 42. Pech (Šmerha, M. Jandus), 47. Řepík (Horák, Sobotka), 48. Říčka (Pech, Buchtele), 53. Horák (Řepík, Sobotka). Rozhodčí: Pešina, Lacina – Zíka, Šimánek. Vyloučení: 6:8. Využití: 4:0. V oslabení: 0:0. Diváci: bez. Střely na branku: 40:19. Zblokované střely: 5:10. Hity: 8:15. Vhazování: 32/58 (55%) - 26/58 (45%). Průběh utkání: 10:0.

HC Sparta Praha: Machovský (41. min Cichoň) – Piskáček (A), Němeček, M. Jandus, Polášek, Kalina, Tomáš Dvořák, Kulhánek – Řepík (C), Horák, Sobotka – Buchtele, Tomášek, A. Kudrna – Šmerha, Pech (A), Říčka – Zikmund, Sukeľ, Dvořáček. Trenéři: M. Hořava, Jandač, Přikryl.

Berani Zlín: Kašík (41. min Huf) – Ferenc, Řezníček, Gazda, M. Novotný, Dluhoš, Matyáš Hamrlík – Köhler (C), Karafiát, J. Ondráček – Okál (A), Honejsek, Vopelka – Sebera, P. Sedláček, Šlahař – Kubiš (A), Poletín, Václavek. Trenéři: R. Svoboda, Martin Hamrlík, Hrazdira.

První třetina

Sparta v sestavě bez reprezentantů Košťálka a Rouska hrála hned v úvodní minutě přesilovku po faulu Ference, ale Berani se ubránili, když domácí se k vážnějšímu ohrožení Kašíkovy brány nedostali. Pražané otevřeli střelecký účet zápasu při rovnovážném stavu hráčů na ledě na začátku 5. minutě. Dvořáček vystřelil z prostoru pravého kruhu, jeho ránu obránci vyrazili na hůl Zikmunda, který umístil kotouč přesně pod víko - 1:0. Vzápětí domácí využili početní výhodu po prohřešku Okála za pouhých osm vteřin. Po přesné kombinaci šel kotouč po ose Dvořáček, Sobotka a u tyčky zůstal nekrytý Horák, který zakončoval do odkryté svatyně - 2:0. Hosté dostali šanci zkorigovat nepříznivý stav při dvou přesilovkách v řadě, když trestnou lavici vždy zahříval Říčka. V početní výhodě se střelecky neprosadili Okál, Šlahař i Karafiát a přišel zákonitě trest. Berani v závěru početní výhody ve 12. minutě chybovali v útočném pásmu, kotouč sebral Buchtele a svůj nájezd na Kašíka proměnil - 3:0. Domácí měli navrch a čtvrtý gól mohli přidat po rychlém přečíslení v 16. minutě, ale Sukeľ mířil jen do Kašíkova betonu. Beranům se nedařily přesilové hry, když v zakončení byli bezzubí.

Druhá třetina

Domácí nadále kontrolovali průběh zápasu, zatímco Zlínu se nedařilo častěji pronikat do útočného pásma. Zábleskem byl v 27. minutě průnik Karafiáta, který z prostoru mezikruží nemířil přesně. Velká šance pro Pražany přišla v 29. minutě, Polášek našel u tyčku volného Sukeľa, ten netrefil odkrytou svatyni. Sparta se dočkala čtvrtého zásahu krátce po polovině duelu. Ve 33. minutě využil ponechanou výhodu obránce Jandus, když vybojoval kotouč u mantinelu a z prostoru kruhu mířil přesně za Kašíkova záda - 4:0. Hosté se mohli radovat paradoxně v oslabení, Poletín se prodral do úniku a po jeho střele zvonila tyčka Machovského brány. Závěr třetiny žlutomodrým barvám vůbec nevyšel a do druhé sirény inkasovali ještě dvakrát. Ve 38. minutě se prosadil přesnou střelou k tyčce Sobotka - 5:0 a za půl minuty doklepl Pechovu střelu dorážkou Říčka - 6:0.

Třetí třetina

Do závěrečného dějství nastoupili na obou stranách náhradní gólmani. Kašíka ve zlínské kleci vystřídal Huf, zatímco v domácím brankovišti se objevil debutant Cichoň. Brankostroj Sparty se nezastavil a do zlínské sítě napadaly ještě čtyři góly. Huf hájil čisté konto necelé dvě minuty. Ve 42. minutě nestačil na dorážku Pecha po předchozí střele Janduse od modré čáry, další sparťanské přesilovky využili Řepík a Řička. Odevzdaní Berani inkasovali v 53. minutě podesáté, po kombinaci první lajny se prosadil lídr produktivity Sparty Horák.

Miloslav Hořava (trenér HC Sparta Praha): "Výsledek vypadá pro soupeře až hrozivě, ale v první třetině měl Zlín šance a náš brankář Machovský je chytil, čím zápas ovlivnil. Jak jsme dali na 4:0, tak začal být zápas jednoznačný. Ve středu hrajeme v Karlových Varech, ale máme zkušené hráče, kteří nejsou tak hloupí, aby si mysleli, že to bude stejné."

Martin Hamrlík (asistent trenéra PSG Berani Zlín): "Byli jsme jednoznačně horším týmem, Sparta to rozjela hned od prvního střídání a fantasticky sehrála přesilovky. Celý zápas jsme nenašli odpověď na jejich hru. Musíme tento zápas hodit za hlavu a soustředit se na další, který nás čeká. Chybí nám hodně zraněných hráčů a proti takové první lajně, jakou má Sparta, je to těžké hrát. Bereme výsledek jako porážku, která zamrzí a babrat se v ní určitě nebudeme."